تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۳۵
 

آمریکا به طالبان امید دارد

Share/Save/Bookmark
یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد: واشنگتن هنوز امیدوار است که طالبان افغانستان را به میز مذاکره بکشاند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش خبرگزاری رویترز، جان سالیوان، معاون وزیر خارجه آمریکا پس از بازگشت از کابل در نشستی با اعضای کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد: همه رهبران افغان به صراحت حمایت خود را از استراتژی ما اعلام کرده و خواستار ایجاد شرایطی شدند که طالبان به میز مذاکره بازگردد. ما امیدواریم که پاکستانی ها به اقناع طالبان برای حضور در روند صلح کمک کنند.

سالیوان در ادامه درباره سوالات دموکرات‌ها مبنی بر وجود تناقض در سیاست افغانستان، میان میانه روها و افراطی‌ها تفاوت قائل شد و گفت: آنچه که ترامپ اعلام کرد واکنشی به فعالیت‌های وحشتناک تروریستی در طول یک ماه گذشته در کابل بوده است. عوامل مهمی از طالبان برای مذاکره آماده نیستند. ممکن است پیش از اینکه آنها متمایل به مذاکره شوند زمان بیشتری طول بکشد اما در حال حاضر برخی از بسترها آماده شده‌اند و رهبران افغانستان در این باره موافق هستند. اگر پاکستانی‌ها گام‌هایی در این باره بردارند در این صورت آمریکا کمک‌های مالی آنها را تعلیق نمی‌کند.

وی ادامه داد: ما استراتژی خود را درباره آسیای جنوبی با پاکستانی‌ها با بیان جزئیات، انتظاراتمان و تاکید بر اینکه باید آنها اقدام قاطعی علیه شبه‌نظامیان و گروه‌های مستقر انجام دهند در میان گذاشتیم.

او افزود: زمانی که ببینیم پاکستانی ها اقدامات پایدار و قاطعی برای رفع نگرانی‌های ما انجام می‌دهند، ممکن است ما این تعلیق‌ها را رد کنیم.
در همین راستا باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا اعلام کرد: دولت یک اقدام درست با تعلیق کمک‌های مالی به پاکستان تا زمانی که این کشور مأمنی برای گروه‌های تروریستی است انجام داده اند.

با این حال بن کاردین، یکی از چهره‌های ارشد دموکرات این نشست این سوال را مطرح کرد که آیا دولت به این نتیجه رسیده که این اقدام موثر خواهد بود در حالی که اقدامات تنبیهی پیشین نتیجه‌ای نداشته است.

سالیوان گفت: ما می‌خواهیم همه آنچه که برای مبارزه با تروریسم لازم است انجام دهیم. ما از تلاش‌های آنها برای مبارزه با تروریسم حمایت می‌کنیم و کمک‌های گسترده‌ای به آنها انجام می‌دهیم اما دولت ترامپ مدت زمان زیادی است که هیچگونه شواهدی نمی‌بیند که پاکستان به دنبال سرکوب گروه‌های افراط گرا باشد.د
کد مطلب: 396050
مرجع : ایسنا