تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۱
 

تاجیکستان خواستار روابط با تهران شد

Share/Save/Bookmark
وزیر امور خارجه تاجیکستان گفت: دوشنبه طرفدار گسترش روابط با تهران در همه زمینه‌های از جمله سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «سراج الدین اصل اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان در مراسم گرامیداشت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: دوشنبه طرفدار گسترش روابط با تهران در همه زمینه های از جمله سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است.

وزیر امور خارجه تاجیکستان در ابتدا سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را به دولت و ملت ایران تبریک گفت و به این نکته اشاره کرد که مردم دو کشور هم زبان و هم فرهنگ، دارای ارزش ها و اشتراکات معنوی و فرهنگی می‌باشند که در رشد تمدن بشری نقشی ماندگار ایفا کرده اند.

اصل اف اظهار داشت: تاجیکستان از نخستین روزهای برقراری مناسبات دیپلماتیک میان دو کشور دوست و برادر همیشه تلاش کرده است تا در سیمای ایران در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی شریک معتمد و دوست بی غرض را پیدا نماید.

وی ادامه داد: ما در تاجیکستان همیشه اصول دوستی، برادری و حسن اعتماد را که ریشه در تفکر و شیوه روزگار مردم کهن بنیاد دو کشور دارد، گرامی می داریم و در تلاش هستیم تا در این زمینه ثابت قدم باشیم و امیدوارم که شاهد توسعه بیش از پیش مناسبات در همه زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی و فرهنگی بین 2 کشور باشیم.

اصل اف با اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سیاسی خارجی تاجیکستان، گفت: هنوز در زمینه های مختلف اقتصادی، تجاری، علمی و فرهنگی ظرفیت های استفاده نشده زیاد است که باید مورد توجه مقامات ارشد 2 کشور قرار گیرد.

وی برگزاری دوازدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های تجاری، اقتصادی، فنی و فرهنگی تاجیکستان و ایران در پائیز سال گذشته میلادی در «دوشنبه» را گامی مهم خواند و خواستار تشدید فعالیت های این کمیسیون در جهت گسترش بیشتر روابط شد.

این مقام سیاسی تاجیکستان در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: ما از همکاری های دولت جمهوری اسلامی ایران جهت برگزاری برنامه های گرامیداشت یاد و خاطره شخصیت های برجسته سیاسی و علمی تاجیک و به خصوص «صدر الدین عینی» و «باباجان غفوراف» سپاسگذاریم.

وزیر امور خارجه تاجیکستان با اشاره به فرآیند جهانی شوی که فرهنگ ها را تحت تاثیر قرار داده و بسیاری از ویژگی ها و سنت های ملی را از بین می برد، خواستار حفظ و نگهداشت «نوروز» به عنوان پدیده بزرگ بشری شد.

وی ابتکار رئیس جمهور تاجیکستان برای برگزاری همه ساله همایش بین المللی ادیبان حوزه نوروز را مهم خواند و گفت که این اقدام به تقویت نقش شعر و ادبیات در تحکیم دوستی میان مردمان منطقه و صلح و ثبات بین المللی کمک خواهد کرد.

اصل اف در ادامه همکاری های تاجیکستان و ایران در چارچوب سازمان های بین المللی و منطقه ای در زمینه های مختلف و به خصوص امنیت منطقه ای، مبارزه با تروریسم، افراط‌گریی، جرایم سازمان یافته و قاچاق مواد مخدر را موثر توصیف کرد.

وی ادامه داد: ما باید دستاوردهای را که طی بیش از دو دهه اخیر در زمینه های سیاسی، اقتصادی، تجاری، علمی و فرهنگی به آن نایل شده ایم را حفظ کنیم و در آینده نیز بر اصل احترام متقابل، حسن اعتماد، عدم دخالت در امور داخلی کشورهای یکدیگر، دوستی، پاس داشتن ارزش های مشترک تاریخی و فرهنگی همکاری هایمان را به نفع مردم دو کشور هم زبان و هم فرهنگ گسترش دهیم.

وزیر امور خارجه تاجیکستان در پایان بار دیگر سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران را تبریک گفت و برای دولت و مردم دوست و برادر ایران شکوفایی و پیشرفت آرزو کرد.
د
کد مطلب: 396175
مرجع : فارس