تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۷
 
روایت کوتاه بین‌المللی؛

هفتمین سالروز انقلاب بحرین؛ انقلاب مردمی همچنان زنده است

Share/Save/Bookmark
هفتمین سالروز انقلاب بحرین؛ انقلاب مردمی همچنان زنده است
 
امروز ۱۴ فوریه مصادف است با آغاز انقلاب مردمی در بحرین؛ انقلابی که با گذشت هفت سال و با وجود سرکوب شدید توسط نیروهای امنیتی و نیروهای خارجی، همچنان طی طریق می‌کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:  مردم بحرین سه‌شنبه شب و در شب هفتمین سالروز آغاز انقلاب، در نقاط مختلف این کشور تظاهرات برگزار کرده و ضمن اعلام وفاداری به شهدای انقلاب، تأکید کردند که تا پیروزی، راه خود را ادامه می‌دهند.

ساکنان شهرک سماهیج، ستره، السهله جنوبی، الدراز ، السنابس، منامه ، ابوصیبع و الشاخوره و دیگر نقاط بحرین دیشب شاهد برگزاری تظاهرات بود و نیروهای امنیتی نیز با گاز اشک‌آور به سمت تظاهرات‌کنندگان حمله کردند.آغاز نافرمانی مدنی

امروز همچنین بسیاری از تجار و کاسبان محل در شهرک الجفیر و الدراز به منظور اجرای نافرمانی مدنی، مغازه‌های خود را تعطیل کرده‌اند.

نیروهای امنیتی نیز صبح امروز چهارشنبه به شهرک کرزکان و کرانه هجوم بردند تا حرکت‌های انقلابی در این دو شهرک را متوقف کنند.

تجدید پیمان با شهدای انقلاب

مردم بحرین امروز همچنین با حضور در مزار شهدای انقلاب با آنها تجدید پیمان کرده و بر ادامه راه شهدا تأکید کردند.خیزش مردمی علیه رژیم آل خلیفه در فوریه 2011

14 فوریه سال 2011 همزمان با تشدید انقلاب‌های مردمی در دیگر کشورهای عربی علیه رژیم‌های دیکتاتوری، در بحرین نیز مردم این کشور که از ظلم و سیاست‌های تبعیض‌آمیز دولت «آل خلیفه» به خصوص علیه شیعیان به ستوه آمده بودند، قیام کردند و دست به تظاهرات‌های خیابانی و انجام فعالیت‌هایی علیه این رژیم زدند اما دولت بحرین به جای پاسخ به خواسته‌ها و مطالبات مردم، آنان را سرکوب کرد. مردم این کشور با گذشت هفت سال از آغاز انقلاب، همچنان بر مطالبات خود پافشاری دارند.

مطالبات مردم از دولت بحرین:

- تدوین قانون اساسی جدید جهت تضمین برابری حقوق همه مذاهب

- برگزاری انتخابات پارلمانی دموکراتیک

- خارج شدن قدرت از انحصار خاندان آل خلیفه

- آزادی تمامی زندانیان سیاسی

ورود نیروهای سپر جزیره به بحرین

نیروی «سپر جزیره» (درع الجزیرة) که با هدف ایجاد یک قدرت نظامی برای دفاع از امنیت و مقابله با تجاوزات خارجی علیه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تشکیل شده بود، همزمان با انقلاب بحرین، ابزاری شد برای سرکوب انقلاب در این کشور.

اعضای شورای همکاری خلیج فارس در نوامبر 1982 در منامه پایتخت بحرین تصمیم گرفتند یک نیروی دفاعی مشترک با نام «نیروهای سپر جزیره» تشکیل دهند. مقر اصلی این نیروها که گفته می‌شود اکنون تعداد آنها بیش از 30‌هزار نفر است در عربستان است.

در ماه مارس سال 2011 همزمان با شدت گرفتن قیام مردم بحرین، پادشاه این کشور به بهانه دفاع از منافع استراتژیک کشور خود اما در واقع برای سرکوب قیام مردمی خواستار ورود نیروهای سپر جزیره به بحرین شد و این درخواست پادشاه بحرین فرصت خوبی به عربستان سعودی داد تا به بهانه اعزام نیروهای سپر جزیره، نیروهای نظامی خود را برای سرکوب انقلاب مردمی بحرین وارد این کشور کند و عملا نیز ملاحظه شد، نیروهای نظامی عربستان به محض ورود به بحرین با حمله به مردم این کشور ده‌ها تن از شهروندان بحرینی را کشته و مجروح کردند.

بازداشت معارضان و روحانیون

علاوه بر شهادت شمار زیادی از انقلابیون طی هفت سال گذشته و صدور احکام اعدام برای تعدادی دیگر از جوانان انقلاب، تعدادی از روحانیون برجسته بحرین از جمله شیخ «علی سلمان» دبیرکل جمعیت معارض ملی –اسلامی (الوفاق) بازداشت شده و اکنون در زندان سپری می‌کنند و گذشته از آن دولت بحرین تابعیت آیت‌الله عیسی قاسم رهبر معنوی انقلاب این کشور را به بهانه به اتهام جمع‌آوری اموال خمس سلب تابعیت کرده و منزل وی در منطقه الدراز را به محاصره درآورده است.

تعداد قربانیان

گفته می‌شود بیش از 122 نفر در حملات نیروهای امنیتی به مردم جان باخته‌اند. تعداد مجروحان نیز در سال نخست بحران بیش از دو هزار نفر اعلام شده که این آمار متعلق به سال نخست بحران است.

به دلیل تسلط دولت و عوامل آن بر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، آمار دقیقی از قربانیان و مجروحان وجود ندارد. آخرین آمار دقیق مجروحان متعلق به 16 مارس 2011 است که تعداد 2708 نفر را نشان می‌دهد.

کمیته حقیقت‌یاب و متهم شدن دولت آل خلیفه

کمیته حقیقت‌یاب مستقل به ریاست «بسیونی» تصریح کرده است که بازداشتی‌ها در معرض شکنجه سازماندهی شده و آزار بدنی و روانی قرار گرفته‌اند و پنج نفر به این شکل جان باخته‌اند.

کمیته مستقل حقیقت‌یاب در بحرین که به کمیته «بسیونی» نیز معروف است و تحت فشار داخلی و بین‌المللی در تاریخ ۲۹ ژوئن ۲۰۱۱ و سرانجام با موافقت دشاه بحرین برای بررسی حوادث مربوط به ماه‌های فوریه و مارس ۲۰۱۱ تشکیل شد. این کمیته، نتایجی به دست آورد که برخی از موارد آن به شرح زیر است: 

این کمیته هرگونه دخالت ایران در امور یمن را رد کرد. دولت بحرین مکرر ادعا می‌کرد که ایران در امور این کشور دخالت کرده است.

این کمیته در تاریخ ۲۳ نوامبر ۲۰۱۱ یک گزارش ۵۰۰ صفحه‌ای تدوین کرد که در آن آمده بود پس از بررسی حوادث این دوره و شنیدن سخنان ۹ هزار نفر این گزارش تدوین شده و در آن به کشته شدن ۴۶ نفر و ادعای شکنجه ۵۵۹ نفر و نیز بیکار شدن چهار هزار نفر به دلیل مشارکت در تظاهرات اعتراض‌آمیز اشاره شد.

کمیته مذکور از نیروهای امنیتی به دلیل استفاده از زور و سلاح گرم در موارد غیرضروری و نابرابر انتقاد شده و آمده بود که برخی تخلفات همانند تخریب مایملک عمومی غیر ممکن است که بدون اطلاع رهبران عالی‌رتبه صورت گرفته باشد.

در این گزارش همچنین اشاره شد که خشونت در بحرین در نتیجه افزایش اختلافات بین دولت و معارضان به وجود آمده است. 

این گزارش همچنین به استفاده دولت بحرین از شیوه‌های شکنجه جسمی و روحی و روانی بازداشت‌شدگان و نقض حقوق بشر اشاره و ادعاهای دولت مبنی بر اینکه این اعتراضات بنا به تحریک ایران آغاز شده است، رد کرد. کمیته مذکور از عدم افشای نام عاملان اصلی ارتکاب این تجاوزات و عدم بازخواست آنها انتقاد کرده بود.

م

 
کد مطلب: 396446
مرجع : فارس