تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۴
 
آیت الله یزدی در اجلاسیه منشور روحانیت:

انتظار است مراجع تقلید بیشتربه مباحث انقلابی بپردازند/اسرائیل باعربستان سعودی قراردادبسته وائتلاف داردتاجمهوری اسلامی ایران راساقط کند

Share/Save/Bookmark
 
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این مطلب که برخی به دنبال اشکال بوده و با اشاره به گستاخی یکی از نویسندگان درباره علمای صدر اسلام، ابراز داشت: شمای نویسنده چطور جرأت کردی که بگویی علمای صدر اسلام گیج بوده اند؛ شما گیج هستی که نمی فهمی اسرائیل با عربستان سعودی قرارداد بسته و ائتلاف دارد تا جمهوری اسلامی ایران را ساقط کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: آیت الله محمد یزدی پیش از ظهر امروز در اولین اجلاسیه منشور روحانیت که در سالن همایش مدرسه عالی دارالشفای قم برگزار شد، اظهار داشت: معنای کلمه «اولین» اجلاسیه منشور روحانیت آن است که باید این جلسات تکرار شده و توضیح و تفصیل بیشتری در ادامه برای طلاب و روحانیون داشته باشیم.
وی با اشاره به وظایف روحانیت، ابراز داشت: انبیای الهی معصوم بودند و وظیفه حفظ دین خداوند را داشتند و رفع بدعت‌ها هم از دیگر وظایف انبیا بود. استمرار امامت که همان حفظ نبوت است، از وظایف روحانیت است و باید در این راستا به فعالیت بپردازیم. اهل‌بیت (ع) به حفظ دین خداوند توجه داشتند، ائمه معصوم از خانواده وحی بودند و باید دین خدا را حفظ می‌کردند که شامل اعتقادات، احکام، اخلاقیات و سبک زندگی انسان‌هاست.

آیت الله یزدی خاطر نشان کرد: حفظ دین خدا، انسان سازی، رفع بدعت ها و مقابله با دخالت های برخی از افراد در دین و ... اساس برنامه های امامان معصوم(ع) بوده و روحانیت نیز باید در این مسیر قدم بردارد.

آیت الله یزدی با اشاره به برخی از سخنانی که امروز در جامعه زده می شود، تصریح کرد: امروز برخی می گویند، حجاب را روحانیت از نزد خود درآورده و در دنیای امروز دیگر حجاب معنایی ندارد؛ روحانیت باید همانند ائمه جلوی این سخنان ایستاده و بگوید که حجاب از اسلام است؛ هر چند برخی خوششان بیاید، یا نیاید.
 
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اظهار داشت: دوران‌های سختی برای شکل‌گیری انقلاب اسلامی گذشت که باید مورد توجه باشد، طلاب و روحانیون با همدلی و اتحاد با دیگر اقشار جامعه برای شکل‌گیری انقلاب اسلامی تلاش کردند. شاه تصور می‌کرد که با تبعید امام راحل به نجف، ایشان دست از نهضت انقلاب اسلامی برمی‌دارند، اما این اتفاق نیفتاد. 

آیت الله یزدی با اشاره به نقش روحانیت در شکل گیری انقلاب اسلامی افزود: در زمان انقلاب نیز روحانیت با بسیاری از مباحث مقابله کرده و برای این انقلاب از آبروی خود مایه گذاشته است؛ بنده به خاطر صحبت علیه شاه و برخی از سیاست های او، مستقیم به زندان رفته و مشکلاتی را تحمل کردم. فرماندهان ساواک در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی به اندازه ای از روحانیت هراس داشتند که از عصای در دست من هم می‌ترسیدند.

وی همچنین با اشاره به نقش کلیدی و مهم روحانیت و مرجعیت برای رفع مشکلات کشور عراق ابراز داشت: آیت‌الله سیستانی با فتوای جهاد کفایی، عراق را از تجزیه نجات داد و بسیج مردمی عراق هم با تائید این مرجع تقلید و راهنمایی‌های جمهوری اسلامی ایران، داعش را در این کشور شکست داد و نقشه‌های دشمن در عراق شکست خورد و استقلال این کشور حفظ شد.

آیت الله یزدی اظهار داشت: در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی گفته می‌شد که زمان اجرای حدود و قصاص و دیات نیست، اما امام خمینی(ره) فرمودند که اگر اکنون زمان اجرای این حدود نیست، پس چه زمانی است؟ انقلاب اسلامی برای اجرای احکام الهی بود.
 
آیت الله یزدی با بیان این مطلب که برخی به دنبال اشکال تراشی بوده و با اشاره به گستاخی یکی از نویسندگان درباره علمای صدر اسلام، ابراز داشت: شمای نویسنده چطور جرأت کردی که بگویی علمای صدر اسلام گیج بوده اند؛ شما گیج هستی که نمی فهمی اسرائیل با عربستان سعودی قرارداد بسته و ائتلاف دارد تا جمهوری اسلامی ایران را ساقط کند. مقام معظم رهبری تأکید کردند هدف اصلی دشمن سقوط نظام اسلامی است و حقوق بشر بهانه دشمن است.
 
رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم  تصریح کرد: مقام معظم رهبری مرجع تقلید است و من پس از رحلت آیت‌الله گلپایگانی شرایط مرجعیت را در ایشان مشاهده کردم و جلسات درس مقام معظم رهبری نشان‌دهنده این موضوع است، مقام معظم رهبری احترام مراجع تقلید را در حد بالایی نگه می‌دارند و به دیدار آن‌ها می‌روند.

وی گفت: خدا را شاکریم که ولایت‌فقیه در کشورمان حاکم است و بسیار از موفقیت‌ها در کشور و جهان در سایه ولایت‌فقیه به‌دست‌آمده که باید خدا را بابت نعمت ولایت‌فقیه شکرگذار باشیم.
 
آیت الله یزدی ادامه داد: محتوای منشور روحانیت امام راحل را همه شنیده ایم؛ سوال ما این است که امروز وضع حوزه های ما چگونه است؟ اساتید ما به غیر از تدریس چه کارهایی انجام می دهند؟ این جلسات و اجلاسیه ها برای آن است که بگوییم تاکنون چه کار کرده و چه کار باید انجام دهیم. طلبه ای که یک سال درس یک مرجع تقلید رفته و آن مرجع یک بار هم از نظام، انقلاب و ... سخن نگفته، چگونه باید با این مباحث آشنا شود؟ آن طلبه را باید با این اجلاس ها بیدار کرد. مسائل مستحدثه بسیاری در عصر حاضر وجود دارد و باید نظر اسلام در خصوص این مسائل توسط مراجع عظام تقلید بیان شود.

رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم خاطر نشان کرد: ما مقام مرجعیت را مقدس می شماریم و باید احترام کنیم؛ اما مراجع عظام تقلید باید بیشتر به مباحث انقلاب بپردازند؛ نمی گوئیم به اندازه رهبرمعظم انقلاب سخن بگویند؛ اما انتظار داریم بیشتر به مباحث انقلابی و مسائل روز پرداخته شود.

آیت الله یزدی در پایان افزود: حفظ نظام اسلامی واجب است و باید در خصوص منشور روحانیت به طلاب توضیح داده شود. باید برای حفظ اسلام نسبت به شناخت دشمنان به خصوص دشمنان شناخته شده همچون آمریکا، اسرائیل و رژیم سعودی تلاش کنیم.

م
کد مطلب: 396787
مرجع : هم اندیشی