تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۳
 

واکنش یک مقام سپاه به اقدام نظامی علیه سوریه

Share/Save/Bookmark
جانشین قرارگاه ثارالله(ع) سپاه پاسداران گفت: آمریکایی‌ها شاید به صورت مقطعی تهدیدهایی علیه سوریه داشته باشند، اما جبهه مقابله با تروریست در منطقه شکل گرفته و اینها ساکت نخواهند نشست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سردار اسماعیل کوثری درباره ادعای یک مقام آمریکایی مبنی بر اینکه ارزیابی‌ها و تجهیزات لازم از جمله ناوها و موشک‌های کروز برای اقدام نظامی در سوریه آماده شده است و استقرار یافته‌اند و ارتش آمریکا منتظر دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا برای اقدام نظامی علیه سوریه است، اظهارداشت: آمریکا و غرب شکست‌های پی‌در‌پی در سوریه را تجربه کرده‌اند -آخرینش هم غوطه شرقی بود- و آن را بر نتافتند و به دنبال جبران بی‌آبرویی‌ها و احیای جایگاه خود در غرب آسیا هستند.

وی با بیان اینکه آمریکا خوب می‌داند ملت‌های منطقه دیگر پذیرش آنها را ندارند، اضافه کرد: اینها آنقدر در این منطقه جنایت کرده‌اند که دیگر به راحتی پذیرفته نمی‌شوند. بنابراین می‌خواهند با ارعاب و صحبت از جنگ جاپایی برای خود باز کنند.

عضو سابق کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر اینکه رئیس جمهور آمریکا باید باور کند دیگر نمی‌تواند هرجا دلش خواست به راحتی حضور پیدا کند، تصریح کرد: شاید اینها به صورت مقطعی و گذرا تهدیدهایی داشته باشند و کارهایی را انجام دهند اما جبهه مقابله با تروریست در منطقه شکل گرفته و اینها ساکت نخواهند نشست.

جانشین قرارگاه ثارالله(ع) سپاه پاسداران با اشاره به صحبت‌های امانوئل ماکرون رئیس‌جمهوری فرانسه که در نشست خبری با ولیعهد عربستان گفته در چند روز آینده درباره اقدام نظامی در سوریه تصمیم‌گیری می‌کند، اظهارداشت: بن سلمان به دنبال یارگیری برای درگیر نگه‌داشتن منطقه به نفع رژیم صهیونیستی است که این سیاست‌ها در طولانی مدت به ضرر عربستان و حامیانش است.

سردار کوثری خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها توانایی هیچ اقدامی را در روی زمین علیه سوریه ندارند و شاید تنها بتوانند به صورت نقطه‌ای با برتاپ موشک محدود و یا بمباران محدود در مناطقی حرکت‌هایی را انجام دهند.

چندی پیش تروریست‌ها ادعا کردند حمله شیمیایی در شهر دوما در غوطه شرقی اتفاق افتاده است. به‌دنبال این ادعا تکاپوی سیاسی و رسانه‌ای آمریکا و غرب علیه دمشق بالا گرفت و در این میان، جنگنده‌های اسرائیل پایگاه هوایی ارتش سوریه موسوم به T4 را با چند موشک، هدف قرار دادند که در آن چند مستشار نظامی کشورمان شهید شدند.

به‌دنبال این تحولات گمانه‌زنی‌ها درباره اقدام نظامی آمریکا و متحدانش علیه سوریه افزایش یافته است و کاخ سفید اعلام کرد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سفر خود به آمریکای لاتین را برای بررسی پاسخ به حمله شیمیایی انجام شده در سوریه لغو کرده است.

در عین حال شبکه الجزیره گزارش کرد تعدادی از هواپیماها و جنگنده‌های آمریکایی سه‌شنبه شب در مرز عراق با سوریه به پرواز درآمدند و به گشت‌زنی پرداختند. برخی منابع خبری دیگر نیز از به پرواز درآمدن هواپیماهای نظامی آمریکا و فرانسه بر فراز اردن خبر داده‌اند.

تهدیدات آمریکا و غرب در حالی انجام می‌شود که کارشناسان ورود آمریکا و فرانسه را به یک جنگ تمام عیار در سوریه منتفی می‌دانند و معتقدند ممکن است واشنگتن همچون گذشته تنها یک یا دو پایگاه نظامی سوریه را با موشک هدف قرار دهد تا اینگونه القاء کند که تهدیدات ترامپ پوچ و توخالی نیست.

این تحرکات نظامی باعث شده است تا سازمان هواپیمایی اروپا به خطوط هوایی خود در زمینه احتمال حمله موشکی به سوریه در 72 ساعت آینده هشدار بدهد تا از پرواز بر فراز شرق مدیترانه خودداری کنند.

در بیانیه این سازمان آمده است: «به‌دلیل احتمال حمله نظامی به سوریه با موشک‌های کروز و موشک‌های هوا به زمین در 72 ساعت آینده و احتمال تداخل امواج رادیویی، بررسی‌ها و اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.»


د
کد مطلب: 399199
مرجع : آنا