تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۶
 

الجبیر: مذاکرات آمریکا با اروپا برای اصلاح برجام کارساز نبود

Share/Save/Bookmark
خبرگزاری رویترز نوشت: عادل جبیر وزیر امور خارجه عربستان گفت که مشخص نیست مذاکرات بین آمریکا و اروپا برای اصلاح توافق هسته ای ایران کارساز باشد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: رویترز دیشب (سه شنبه شب) در گزارشی افزود: جبیر در جمع خبرنگاران در پاریس گفت که به باور او انگلیس، فرانسه و آلمان توافق کرده اند که باید به برنامه موشکی ایران و اقدامات آن در منطقه اشاره شود، اما با نظر آمریکا، عربستان و اسرائیل درباره لزوم اصلاح توافق هسته ای، مخالفت کرده اند.
وی با ادعای اینکه 'این توافق (برجام) نقص دارد و توافقنامه باید اصلاح شود'، افزود: معتقدم که موضع آنها (اروپایی ها) این است که اگر توافقی انجام می شود نباید آن را دوباره باز کرد.
مقامات اروپایی گفته اند گفت و گوهای بعدی روز چهارشنبه آنها با مقامات آمریکایی در واشنگتن صورت می گیرد. دو دیپلمات اعلام کردند که امید اندکی است که در نهایت توافق حفظ شود.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 12م ژانویه (22م دی 96) به قدرت های اروپایی حاضر در برجام اولتیماتوم داد که باید آنچه را که 'معایب فاجعه بار' توافق هسته ای خواند، اصلاح کنند، در غیر این صورت او 12م مه (22م اردیبهشت) از توافق هسته ای خارج می شود.
نخست وزیران انگلستان و آلمان و رئیس جمهوری فرانسه و نیز فدریکا موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، پس از اعلام این موضع ترامپ تاکید کردند که برجام موفق بوده است و باید حفظ شود.
جبیر همچنین با ادعای اینکه 'دیگر نمی توان برای متوقف کردن اقدامات منطقه ای ایران منتظر ماند' گفت که ترامپ تصریح کرده است که 'توافق نکردن بهتر از یک توافق بد است.'
سخنان وزیر امور خارجه سعودی درباره اقدامات منطقه ای ایران در حالیست که عربستان از فروردین 1394 حمله ای نظامی را به یمن آغاز کرده است که تاکنون به مرگ هزاران نفر از جمله شمار زیادی کودک انجامیده و به نتیجه مورد نظر دولت سعودی را برای بازگردندان عبدالربه هادی منصور رئیس جمهوری مستعفی یمن نیز در پی نداشته است.
همچنین به گزارش تارنمای کانادایی گلوبال ریسرچ، عربستان سعودی از مهمترین کشورهایی است که از گروه تروریستی داعش حمایت می کند.
عربستان همچنین از همه گروه های مسلح تندرو در سوریه از جمله تروریست های شهر درعای سوریه، حمایت های مالی و تسلیحاتی کرده است.
وزارت امور خارجه آمریکا نیز صحت این امر را تایید کرده است و مطابق یکی از همین اسناد، جان کری وزیر امور خارجه وقت آمریکا به مسئله حمایت عربستان از تروریسم بدون هیچ شک و تردیدی واقف بود.



د
کد مطلب: 399202
مرجع : ایرنا