تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۴
 

نیویورک تایمز: ترامپ احمقانه‌ترین تصمیم خود را گرفت

Share/Save/Bookmark
نیویورک تایمز در مطلبی به بررسی خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران (برجام) به عنوان احمقانه‌ترین تصمیم دونالد ترامپ پرداخت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: نیویورک تایمز در مطلبی نوشت: تصمیم بی‌پروا و بی‌ملاحظه دونالد ترامپ درباره خروج از توافق هسته‌ای ایران هرگز تهران را وادار نخواهد کرد مجددا به پای میز مذاکره بازگردد و نگرانی های جدی درخصوص گسترش نفوذ و حضور این کشور در خاورمیانه نیز برطرف نخواهد شد؛ اما این اقدام محدودیت‌هایی را که به موجب برجام بر برنامه هسته‌ای ایران اعمال شده بود، از بین خواهد برد و با نابودی اتحاد اروپا و آمریکا، واشنگتن را نیز منزوی خواهد کرد.

توافق هسته‌ای ایران به خوبی در حال اجرا بود. به گواه بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای امنیت سازمان ملل، ایران به تمامی تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است. تمامی محدودیت های مورد نظر به موجب این توافق بر برنامه هسته ای ایران اعمال شده بود.

در ادامه این مطلب آمده است: اما در حال حاضر ترامپ با واگذار کردن تمام امتیازاتی که برجام برای آمریکا داشت، به یکباره این محدودیت ها را از بین برد. اکنون ایران قادر است به موجب خروج ترامپ از برجام بدون آنکه خود این توافق را نقض کرده باشد، تمام فعالیت های هسته‌ای‌اش را بدون هیچگونه محدودیتی از سر بگیرد.

در عوض این آمریکا است که با وجود پایبندی تهران به برجام، با اعمال مجدد تحریم های هسته ای علیه ایران به طور یک جانبه این توافق را نقض کرد. ترامپ درخواست نزدیکترین متحدان آمریکا را برای ماندن در برجام نادیده گرفت. وی به جای توافق با متحدانش اعلام کرد هر شرکت اروپایی را که با ایران معامله کند، مشمول جریمه خواهد کرد. این تصمیم عواقب اقتصادی و سیاسی جدی در پی خواهد داشت و روابط اروپا و آمریکا را به شدت در معرض خطر قرار خواهد داد.

زمانی که ترامپ بدون آنکه طرف مقابل بندی از توافق را نقض کرده باشد به طور یک جانبه از توافقی بین المللی خارج می شود، اعتبار و قابلیت اعتماد به آمریکا در جامعه بین المللی را زیر سوال می برد. این همان کاری است که ترامپ با توافق آب و هوایی پاریس نیز انجام داد؛ با این تفاوت که نقض برجام اقدامی به مراتب خطرناک تر بود.

در پایان این مطلب آمده است: ترامپ معتقد است با اعمال فشارهای بیشتر می تواند ایران را برای دستیابی به توافقی گسترده تر به پای میز مذاکره بکشاند؛ اما تنها افرادی چنین باوری دارند که درخصوص ایران هیچ چیزی نمی دانند. ایرانی ها هرگز تحت فشار برای آنچه سه سال قبل به آنها وعده داده شده بود و عملی نشد، مجددا مذاکره نخواهند کرد.

باید گفت ترامپ با خروج از برجام احمقانه ترین تصمیم خود را در طول دوره ریاست جمهوری‌اش اتخاذ کرد. اگرچه هنوز مشخص نیست چه اتفاقی در آینده خواهد افتاد، اما آمریکا قطعا در جایگاه بدتری نسبت به امروز قرار خواهد گرفت.


د
کد مطلب: 400221
مرجع : باشگاه خبرنگاران