تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۴
 

فراکسیون ولایی در آتش زدن برجام نقش داشت؟

Share/Save/Bookmark
سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس می‌گوید اقدام هفته گذشته نمایندگان عضو این فراکسیون در آتش زدن پرچم آمریکا و برجام، بدون هماهنگی قبلی انجام شده و فراکسیون در جریان نبوده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس می‌گوید اقدام هفته گذشته نمایندگان عضو این فراکسیون در آتش زدن پرچم آمریکا و برجام، بدون هماهنگی قبلی انجام شده و فراکسیون در جریان نبوده است.

درست یک هفته پیش و ساعاتی پس از سخنان خصمانه دونالد ترامپ و اعلام خروج ایالات متحده آمریکا از برجام، درحالی که نمایندگان صبح روز چهارشنبه هفته قبل (۱۹ اردیبهشت) در صحن علنی مجلس تشکیل جلسه دادند، حدود ۲۰ نفر از نمایندگان که تقریباً همگی از اعضای فراکسیون اصولگرایان مجلس موسوم به فراکسیون «نمایندگان ولایی» بودند، با حضور در جایگاه هیات رییسه مجلس، اقدام به آتش زدن پرچم آمریکا و برجام کردند. اقدامی که علاوه بر بازتاب نسبتاً‌ وسیع در فضای مجازی و جلب واکنش تعداد بسیاری از کاربران فارسی‌زبان، در برخی رسانه‌های بین‌المللی نیز بازتاب یافت و در این میان به صفحات روزنامه‌هایی همچون «گاردین» چاپ لندن راه یافت.

با این حال، بسیاری از نمایندگان مجلس این اقدام نمادین را رفتاری نامتعارف ارزیابی کرده و نسبت به آن انتقاداتی مطرح کردند. همزمان فراکسیون امید مجلس متعلق به نمایندگان اصلاح‌طلب، مخالفت صریح خود را پنهان نکرد و فارغ از اظهارنظر و اعلام موضع انفرادی، بهرام پارسایی سخنگوی این فراکسیون روز گذشته از انتشار بیانیه‌ای در این رابطه خبر داد. این درحالی بود که بعضی از اعضای فراکسیون مستقلین ولایی نیز نسبت به این اقدام تلویحاً انتقاد کردند و فراکسیون «نمایندگان ولایی» نیز نفیاً و اثباتاً در این رابطه اظهارنظر نکرد.

برای بررسی دقیق‌تر این مسئله و یافتن پاسخ این سوال که آیا اقدام چند نماینده مجلس در جلسه چهارشنبه هفته قبل، اقدامی فراکسیونی بوده یا نه، به سراغ سیدحسین نقوی حسینی، سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی رفتیم که در ادامه مشروح گفت‌وگوی خبرنگار ایلنا با این نماینده اصولگرا را می‌خوانیم.

آتش زدن پرچم آمریکا و برجام فراکسیونی نبود

ـ باتوجه به این‌که تقریباً تمامی نمایندگانی که در جریان آتش زدن پرچم آمریکا و برجام در صحن علنی مجلس حضور داشتند، اعضای فراکسیون نمایندگان ولایی بودند، لطفاً نظر فراکسیون را در این رابطه بفرمایید؟ آیا این تصمیم فراکسیونی بود؟

ـ نظر خودتان در باره این اقدام چیست؟

باید از کسانی که انجام دادند، بپرسید. چرا از من می‌پرسید؟!

- شما از این اقدام حمایت نکردید؟

شما می‌خواهید این کار را به گردن من بیاندازید.

- به یاد تصویری از شما افتادم. شما حمایت نمی‌کردید؟

خیر! من نشسته بودم و شعار هم نمی‌دادم. من هیچ اقدامی نکردم. صرفاً روی صندلی‌ام نشسته بودم و صحنه را نگاه می‌کردم. نه شعار دادم، نه در جایگاه هیات رییسه حاضر شدم و نه هیچ‌چیز دیگر. صرفاً تماشا می‌کردم. مثل این‌که می‌خواهید گردن من بیاندازید.

- خیر، حق با شماست! در آن تصویر روی صندلی‌تان نشسته بودید. واقعاً نمی‌خواهم این اقدام را به گردن شما بیاندازم، فقط می‌خواهم نظرتان را درباره این اقدام بدانم!

اگر می‌خواهید بگویید نقوی‌حسینی چنین کرده، درست نیست. من روی صندلی‌ام نشسته بودم و نگاه می‌کردم که چه اتفاقی می‌افتد؟! این چه ماجرایی‌ست؟! ماجرا ازچه قرارست؟! چراکه اساساً اقدامی از پیش طراحی‌شده نبود. کسی هم از قبل برنامه‌ریزی نکرده بود. به هر حال تعدادی از نمایندگان وظیفه خود دیدند که دست به این اقدام بزنند و زدند.

- آیا حالا که این اتفاق به ثبت رسیده هم اظهارنظر نمی‌کنید؟!

من چه نظری باید بدهم.

- به هر حال این اقدام بازتاب رسانه‌ای نسبتاً گسترده‌ای داشت و تصاویر آن در برخی رسانه‌های بین‌المللی هم منتشر شد.

این‌که خیلی خوب است. این اتفاق بدی نیست.

- به‌عنوان یک نماینده مجلس و سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی نظرتان این است که اتفاق خوبی بوده و به نفع کشور بوده است؟

بروید از آقای کوهکن بپرسید!


د
کد مطلب: 400580
مرجع : ایلنا