تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۹
 

بلژیک مصمم به حفظ برجام شد

Share/Save/Bookmark
وزیر امور خارجه بلژیک عصر روز سه شنبه بعد از دیدار با همتای ایرانی خود گفت: اتحادیه اروپا در حال جستجوی راه هایی برای حفاظت از شرکت های اروپایی فعال در ایران در برابر تحریم های آمریکا است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «دیدیه ریندزر» در پاسخ به این سوال که با توجه به خروج آمریکا از برجام و اینکه ممکن است این امر بر روابط تجاری شما با ایران تاثیر بگذارد، آیا اکنون زمان آن نرسیده که در روابط خارجی خود با آمریکا تجدید نظر کنید؟، گفت که با آقای ظریف در این خصوص گفت و گو کرده است.
وی به راه حل های ممکن از جمله تلاش برای سرمایه گذاری روی کسب و کارهای کوچک از طریق بانک های اروپایی در ایران اشاره کردوگفت: 'ما در حال تلاش برای یافتن راه حل هایی برای محافظت از شرکت های اروپایی (در برابر آمریکا) هستیم'.
وی همچنین اشاره کرد که با دبیرکل سازمان ملل متحد در این زمینه گفت و گوهایی داشته است.
به گزارش ایرنا، ترامپ سه شنبه گذشته (18 اردیبهشت - 8 مه) خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.
در همین راستا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه دور تازه رایزنی های خود درباره توافق هسته ای که به دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد را از چین آغاز کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران روز گذشته وارد مسکو پایتخت روسیه شد و پس از رایزنی با همتای روس خود، مسکو را به مقصد بروکسل برای دیدار با وزیران امورخارجه فرانسه، آلمان، انگلستان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ترک کرد.
همزمان با سفر ظریف به بروکسل برای انجام مذاکراتی سرنوشت ساز با مقام های اروپایی درخصوص برجام، روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال روز سه شنبه به نقل از یک مقام ارشد اتحادیه اروپا، از ادامه همکاری های این اتحادیه با ایران در بخش انرژی به رغم احتمال اعمال مجدد تحریم های آمریکا خبر داد.
این روزنامه بدون ذکر نام مقام ارشد اتحادیه اروپا به نقل از وی نوشت: سران اتحادیه اروپا که برای شرکت درنشست غیررسمی با سران کشورهای غرب بالکان به صوفیه بلغارستان رفته اند، تصمیم گرفتند مادامی که ایران به توافق هسته ای پایبند است، کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اجرای برجام ادامه دهند.د
کد مطلب: 400604
مرجع : ایرنا