تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷
 

لاوروف: آمریکا به طرف های برجام فشار می آورد

Share/Save/Bookmark
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: آمریکا به سایر اعضای توافق هسته ای با ایران موسوم به برجام فشار زیادی وارد می کند و به آنها اولتیماتوم داده است که باید روابط تجاری خود با تهران را متوقف کنند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش خبرگزاری ریانووستی، سرگئی لاوروف امروز (سه شنبه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آلان پیتر کایتانو همتای فیلیپینی خود اظهار داشت: آمریکا به کشورهای شرکت کننده در برجام فشار وارد می آورد تا از صادرات کالاهای مشخصی به این کشور خودداری کرده و از ایران نفت نخرند و برای این هدف نیز بازه زمانی 60 تا 90 روزه تعیین کرده است.
لاوروف با بیان اینکه این اقدام، فشار گسترده آمریکا بر سایر اعضای توافق هسته ای نام دارد، یادآوری کرد: شرکای اروپایی اعلام کرده اند که برای عدم وابستگی به آمریکا در روابط اقتصادی با ایران آماده می شوند و قصد دارند تدابیر جبران کننده در این رابطه اتخاذ کنند.
وزیر خارجه روسیه با بیان اینکه یک نکته در این خصوص آشکار است، اظهار داشت: آمریکا با خارج شدن از برجام تمام حق خود در چارچوب این سند را از دست داده است و هم اکنون به دنبال این است که دیگران نیز حقوق خود را در برجام را از دست بدهند.
ترامپ سه شنبه گذشته (18 اردیبهشت - 8 مه) خروج آمریکا از توافق هسته ای ایران و 1+5 و بازگرداندن تحریم ها علیه ایران را اعلام کرد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در مخالفت با این اقدام ترامپ بر همکاری اتحادیه اروپا با ایران در چارچوب توافق هسته ای تاکید کرد و انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه هم اعلام کردند که در برجام باقی خواهند ماند.
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران نیز در واکنش به اقدام ترامپ، اعلام کرد که تهران به همکاری های خود با پنج کشور باقیمانده در توافق هسته ای ادامه خواهد داد و چنانچه از منافع برجام منتفع نشود، نظام تصمیم مقتضی را خواهد گرفت.
در همین راستا، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران از روز شنبه دور تازه رایزنی های خود درباره توافق هسته ای که به دستور رئیس جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد را از چین آغاز کرد.
رئیس دستگاه دیپلماسی ایران روز گذشته وارد مسکو پایتخت روسیه شد و پس از رایزنی با همتای روس خود، مسکو را به مقصد بروکسل برای دیدار با وزیران امورخارجه فرانسه، آلمان، انگلستان و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ترک کرد.


د
کد مطلب: 400610
مرجع : ایرنا