تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۴
 

آمریکا به چینی‌ها سخت می گیرد

Share/Save/Bookmark
وزارت خارجه آمریکا تشدید محدودیت‌ها به منظور صدور ویزا برای برخی شهروندان چین را از ابتدای ماه آینده میلادی تائید کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش اسپوتنیک، یک مقام وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با اسپوتنیک تائید کرد این کشور از ابتدای ماه آینده، در صدور ویزا برای برخی شهروندان چینی سختگیرانه تر عمل خواهد کرد. به گفته این مقام وزارت خارجه آمریکا، این تصمیم به دنبال نگرانی‌های ناشی از سرقت مالکیت معنوی صورت خواهد گرفت.

این مقام وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه اعلام کرد: در جهت افزایش امنیت، از 11 ژوئن اقداماتی را در خصوص برخی متقاضیان چینی ویزا به کار خواهیم گرفت. او در ادامه افزود: تغییر اعتبار برخی از ویزاهای شهروندان چینی به عنوان بخشی از استراتژی امنیت ملی صورت می‌گیرد تا اطمینان خاطر داشته باشیم که مالکیت معنوی به رقبای ما منتقل نمی‌شود.

اگرچه اکثریت ویزاهای صادر شده برای شهروندان چین با حداکثر اعتبار صادر شده‌اند این مقام آمریکایی افزود: مامورین کنسولگری آمریکا ممکن است اعتبار ویزا‌ها را بر اساس مورد محدود نمایند به گونه‌ای که شرایط برای هر موردی مناسب باشد.

پیشتر دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد این کشور قرار است تعرفه 25 درصدی را بر روی واردات مربوط به بخش فناوری از چین اعمال کند. دولت چین در بیانیه‌ای اعلام کرد تعرفه‌های جدید اساسا در تناقض با توافق‌های اخیر صورت گرفته میان دو طرف است و از آمریکا خواست تا بر اساس تعهدات خود عمل نماید. همچنین در 20 ماه می استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در حال حاضر واشنگتن و پکن هر دو از اعمال تعرفه‌های جدید علیه کالاهای وارداتی همدیگر صرف نظر کرده‌اند و در خصوص چارچوبی برای معاملات تجاری خود توافق کرده‌اند. منوچین همچنین یادآور شد چین متعهد به خرید 40-35 درصد بیشتر از محصولات کشاورزی آمریکا شده است و یادداشت تفاهمی به ارزش 10 میلیارد در سال برای خرید محصولات بخش انرژی را به امضاء رسانده است.

تنش میان چین و آمریکا در ماه‌های اخیر و به دنبال تهدیدهای صورت گرفته از سوی رئیس جمهور آمریکا برای اعمال تعرفه‌های جدید و شدید روی واردات محصولات چین افزایش یافت. چین نیز در واکنش به این اقدام مقامات آمریکا تهدید کرد بخش کشاورزی آمریکا در ایالت‌های کلیدی، که ترامپ برای پیروزی در انتخابات آینده به رای آنها نیاز دارد، را هدف قرار می‌دهد.


د
کد مطلب: 401243
مرجع : باشگاه خبرنگاران