تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۹
 

گرجستان روابط دیپلماتیک خود را با سوریه قطع می کند

Share/Save/Bookmark
معاون وزیر امور خارجه گرجستان گفت: دولت تفلیس در واکنش به اقدام دمشق در مورد به رسمیت شناختن استقلال مناطق «آبخازی» و «اوستیای جنوبی» روند قطع روابط دیپلماتیک با سوریه را آغاز کرده است .
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش پایگاه خبری ' آپسنی ' ، «داوید دندوئا» روز سه شنبه ،مدعی شد که دولت سوریه به تحریک روسیه و با نقض موازین حقوق بین المللی استقلال آبخازی و اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخت .
وی با طرح این ادعا که دمشق با این ا قدام از تجاوز نظامی روسیه علیه گرجستان حمایت کرده است ،اظهارداشت: دولت سوریه با این اقدام تعهدات بین المللی در باره به رسمیت شناختن تمامیت ارضی و مصونیت مرزهای کشورها ر ا نادیده گرفته است.
به عقیده کارشناسان ، علت اصلی این حرکت سوریه،نزدیکی گرجستان به ناتو و غرب است.
آبخازی و اوستیای جنوبی بعنوان دو منطقه خودمختار در قلمروی گرجستان پس از فروپاشی شوروی در سال 1991 میلادی جدایی خود از دولت مرکزی تفلیس را اعلام کردند . تلاش های دولت گرجستان برای برقراری کنترل در این دو منطقه جدایی طلب نتیجه ای نداشته است .
تاکنون روسیه ، نیکاراگوا ، ونزوئلا و ناورو ، استقلال آبخازی و اوستیای جنوبی را به رسمیت شناخته اند .
رو ابط دیپلماتیک گرجستان و سوریه در سال 1994 میلادی برقرار شده است و دفتر سفیر سوریه در گرجستان در ایروان و سفیر گرجستان در سوریه در قاهره فعال است . حجم گردش تجاری گرجستان با سوریه در چهار ماه نخست سال جاری 376 هزار دلار بوده است .


د
کد مطلب: 401253
مرجع : ایرنا