تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۶
 

اتریش: اروپا باید خروج آمریکا از برجام را به چالش بکشد

Share/Save/Bookmark
صدراعظم سابق اتریش تاکید کرد که اروپا به همراه روسیه و چین باید با ایستادن در مقابل تصمیم یکجانبه آمریکا برای خروج از برجام از نرم‌های بین‌المللی دفاع کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش اسپوتنیک، ولفگانگ شوسل صدراعظم پیشین اتریش با انتقاد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، گفت: اروپا به همراه روسیه و چین باید با به چالش کشاندن تصمیم یکجانبه آمریکا در خروج از برجام از نرم‌های بین‌المللی دفاع کرده و این تصمیم را در سازمان ملل و سازمان تجارت جهانی بررسی کند.

صدراعظم اسبق اتریش تاکید کرد که توافق هسته‌ای یک توافق چندجانبه و الزام‌آور است و خروج واشنگتن به منزله نقض نرم‌های بین‌المللی است.

وی افزود: ما باید با این تصمیم مقابله کنیم. در اینجا موضوع اصول و قواعد مطرح است. پس از جنگ جهانی دوم ما توانستیم یک امپراطوری از اصول بین‌المللی را ایجاد کنیم، اکنون نیز ما باید از این استانداردها دفاع کنیم.

او همچنین اعمال تحریم‌های ثانویه آمریکا علیه شرکت‌هایی که به تجارت خود با ایران ادامه می‌دهند را نقض قوانین بین‌المللی دانست.
شوسل گفت: اگر همه ما در مخالفت با این تصمیم ایستادگی کنیم این موضوع بر سیاست آمریکا تاثیرگذار خواهد بود چرا که آمریکا به معنای واقعی ترامپ نیست. در آمریکا سنا، کنگره، افکار عمومی، سازمان‌های غیردولتی، جامعه مدنی و بازارهای مالی نیز وجود دارد.

به گزارش ایسنا، دونالد ترامپ در اواسط ماه جاری اعلام کرد که آمریکا به طور یکجانبه از برجام خارج خواهد شد. این در حالی بود که شرکای اروپایی واشنگتن همه تلاش خود را به کار بستند تا مانع انجام این اقدام از سوی ترامپ شوند.

پس از آن حسن روحانی، رئیس‌جمهورکشورمان، نقض عهدهای مکرر آمریکا از ابتدای توافق مهم برجام را سرشکستگی تاریخی برای دولت این کشور برشمرد و تاکید کرد: اروپا در شرایط کنونی فرصت بسیار محدودی برای حفظ برجام در اختیار دارد و باید هرچه سریعتر موضع روشن و قاطع خود را نسبت به تعهداتش در برجام، مشخص و اعلام کند.

این اقدام با واکنش های منفی رهبران اروپا و جهان روبه رو شد و فدریکا موگرینی نیز دقایقی پس از اعلام تصمیم ترامپ از عزم راسخ اروپا برای حفظ توافق هسته ای با ایران سخن گفت.

در همین راستا مقام معظم رهبری شروطی را برای ماندن ایران در برجام و خطاب به کشورهای اروپایی عضو برجام به شرح زیر تعیین کردند:
باید مسائل را واقع بینانه ببینیم و بدون دلخوش کردن به احتمالات، آنها را صریح و واقع بینانه با مردم در میان بگذاریم.

اقتصاد کشور را از راه «برجام اروپایی» نمی توان درست کرد. برجام اروپایی البته مسئله ای است اما قرائن فراوان از جمله انصراف و تردید شرکت های بزرگ اروپایی و نیز سخنان مسئولان سه کشور اروپایی نشان می دهد اقتصاد کشور را از راه برجام اروپایی نمی توان به جلو برد.

اروپایی ها باید ثابت کنند که این بار قصد تکرار آن بدعهدی را ندارند.

اروپایی ها باید قطعنامه ای علیه آمریکا به شورای امنیت ببرند و به این حرکت آمریکا اعتراض کنند.

سران ۳ کشور باید متعهد شوند و قول دهند که بحث موشک و حضور منطقه ای ایران را مطلقاً مطرح نخواهند کرد.

مقابله صریح اروپایی ها با هرگونه تحریم آمریکا علیه ایران؛ همه بدانند جمهوری اسلامی از مولفه های قدرت خود از جمله دفاع از راه دور قطعاً دست نمی کشد.

حضور در منطقه و طرفداری ملتها از جمهوری اسلامی، عمق راهبردی ماست و هیچ دولت عاقلی از این مولفه های قدرت بخش صرف نظر نمی کند.
اتحاد و اجتماع مردم زیر پرچم اسلام و افتخار نظام به شعارهای اسلامی مایه قوام و استحکام کشور است.

اگر آمریکاییها توانستند در فروش نفت ایران خلل وارد کنند اروپایی‌ها باید خرید نفت از ایران به مقدار مورد نیاز ما را تضمین کنند.
بانکهای اروپایی درباره دریافت و پرداخت وجوه تجارت دولتی و خصوصی با جمهوری اسلامی تضمین دهند.

اگر اروپایی‌ها در پاسخ به مطالبات ما تعلل کردند حق ایران برای آغاز فعالیت‌های تعطیل شده هسته‌ای محفوظ است.
الان غنی سازی ۲۰ درصد را آغاز نمی‌کنیم ولی مسئولان سازمان انرژی اتمی باید آماده باشید که اگر لازم شد و دیدیم برجام فایده ندارد فعالیتهای تعطیل شده به واسطه برجام از سرگرفته شود.

پس از آن نیز سید عباس عراقچی که پیشتر گفته بود اروپایی‌ها باید در قبال تضمین منافع ایران در برجام تضمین دهند پس از مذاکره با اروپایی‌ها در جریان نشست کمیسیون برجام در وین از عزم مناسب دو طرف برای حفظ برجام خبر داد.د
کد مطلب: 401292
مرجع : ایسنا