تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۴
 

وزیر خارجه آمریکا با معاون رهبر کره شمالی ملاقات میکند

Share/Save/Bookmark
تازه ترین اخبار حاکی است که 'مایک پمپئو' وزیر خارجه آمریکا از واشنگتن راهی نیویورک می شود تا با 'کیم یونگ چول' معاون رهبر کره شمالی دیدار و گفت و گو کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش خبرگزاری یونهاپ کره جنوبی، این دیدار بخشی از توافقات طرفین برای برگزاری اجلاس سران دو کشور برای روز 22 خرداد در سنگاپور است.
بر همین اساس وزیر خارجه آمریکا روزهای 30 و 31 می در نیویورک خواهد بود تا با 'کیم یونگ چول' که معاونت کمیته مرکزی حزب حاکم را نیز در اختیار دارد گفت و گو کند.
کره شمالی و آمریکا روابط دیپلماتیک ندارند به همین دلیل این مقام ارشد کره شمالی باید در نیویورک و در مقر سازمان ملل با وزیر خارجه آمریکا دیدار کند.
اینکه این دیدار در دفتر نمایندگی کره شمالی برگزار خواهد شد یا آمریکا، هنوز مشخص نیست.
یکی از اصلی ترین موضوعات مورد مذاکره مساله برگزاری اجلاس سران دو کشور است 'کیم جونگ اون' و 'دونالد ترامپ' رییس جمهور آمریکا تا دو هفته دیگر با یکدیگر دیدار خواهند کرد.
رییس جمهوری آمریکا هم در پیامی تویتری نوشته است: «تیم بزرگی برای مذاکره با کره شمالی تشکیل دادیم مذاکراتی در خصوص این دیدار در جریان است».
او تایید کرده است: «کیم یونگ چول» از مقامات بلندپایه کره شمالی، در پاسخ به نامه او عازم نیویورک شده است.
پیشتر رسانه های آسیا گزارش داده بودند 'کیم یونگ چول' رییس سابق سرویس امنیتی نیروهای نظامی کره شمالی و مشاور ارشد رهبر این کشور در مذاکرات با کره جنوبی، از طریق پکن راهی آمریکا شده است.
اعتقاد بر این است که سفر 'کیم یونگ چول' که در حال حاضر مسئولیت معاونت کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی را به عهده دارد، نشان دهنده پیشرفت در برنامه برگزاری اجلاس سران آمریکا و کره شمالی است.
این در حالی است که چند پیش نیز یک هیات آمریکایی به منظور گفت و گو با مقامات کره شمالی و هماهنگی نشست سران دو کشور، در مرز دو کره و در روستای پانمونجوم با هیات کره شمالی نشست مشترک برگزار کردند.
وزارت امور خارجه کره جنوبی روز گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرد هیات کارشناسی آمریکا و کره شمالی هم اکنون در حال مذاکره برای فراهم کردن مقدمات برگزاری اجلاس سران دو کشور هستند.
'سونگ کیم' سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی و مذاکره کننده هسته ای سابق این کشور، سرپرستی تیم ایالات متحده را در این سفر به عهده داشت.
تیم ایالات متحده همچنین شامل 'آلیسون هوکر' مدیر امور کره شمالی در کاخ سفید و 'راندال شریور' دستیار وزیر دفاع در حوزه شرق آسیا بود.
ترامپ روز پنجشنبه گذشته گفت اجلاس سران با کره شمالی را لغو کرده است اما دو روز پس از آن بار دیگر گفت که در نظر دارد تا این دیدار انجام شود.


د
کد مطلب: 401350
مرجع : ایرنا