تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۷
 

اتحادیه اروپا: برجام نباید قربانی مصالح داخلی آمریکا شود

Share/Save/Bookmark
رئیس کمیسیون اروپا گفت که اتحادیه اروپا باید تدابیری را برای حفاظت از بندهای اصلی توافق هسته ای با ایران اتخاذ کند و نگذارد برجام قربانی مصالح سیاسی داخلی آمریکا شود.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: 'ژان کلود یونکر' امروز (شنبه) به روزنامه الگماینر آلمان گفت: خاتمه دادن به توافق ایران توسط آمریکا فایده ای برای صلح جهانی ندارد. ما به عنوان یکی از معماران برجام باید از بخش های اصلی آن دفاع کنیم. یونکر خاطرنشان کرد که توافقنامه سال 2015 با تهران نباید قربانی مصالح سیاسی داخلی آمریکا شود.وی همچنین ضمن هشدار درباره بحرانی که در کمین خاورمیانه و انتقاد از کشورهایی که تسلیم وسوسه رابطه دوجانبه با آمریکا شدند، گفت: این مناسبات موجب تضعیف موضع تجاری ما در برابر واشنگتن می شود. باید از منافع و ارزش های خود دفاع کنیم و ید واحده باشیم. از کشورهای عضو اتحادیه اروپا می خواهم در برابر وسوسه امضای توافق دوجانبه با آمریکا مقاومت کنند، زیرا سبب تضعیف اروپا می شود.

یونکر در رابطه با افزایش عوارض گمرگی آمریکا بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از اتحادیه اروپا هم گفت: خواستار جنگ تجاری نیستیم، اما آمریکا باید بداند، اروپایی ها برده سیاست های این کشور نخواهند شد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد. اکثر کشورها خروج یکجانبه آمریکا از این توافق را که به تایید سازمان ملل هم رسیده خلاف مقررات جهانی و قطعنامه 2231 شورای امنیت اعلام کردند.اتحادیه اروپا هم تاکید کرده نهایت تلاش خود را برای حفظ برجام بدون حضور آمریکا به کار می بندد.دبیرکل سازمان ملل هم اعلام کرد که این سازمان از تلاش های بروکسل برای حفظ توافق هسته ای با ایران حمایت می کند.


د
کد مطلب: 401435
مرجع : ایرنا