تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۹
 

سخنان "لاریجانی"خوراک رسانه‌های تندروی ضد ایران

Share/Save/Bookmark
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: درحالی‌که رسانه‌های تندروی ضد ایران در منطقه و خارج از منطقه این روزها درگیر و دار تولید انبوه اخبار علیه ایران و اقدامات ایران در منطقه هستند، سخنان اخیر محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد کل حقوق بشر قوه قضائیه در یک برنامه تلویزیونی در شبکه 2 صداوسیما، خوراک تازه‌ای نصیب این رسانه‌های تندرو کرده است.

چندی پیش محمدجواد لاریجانی در گفتگویی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما در خصوص حوادث 11 سپتامبر و ماجرای رأی دادگاه آمریکایی در محکومیت ایران در این حوادث به ایراد سخن پرداخته که بخش‌هایی از سخنان وی دستمایه رسانه‌های تندروی عربی و آمریکایی در راستای سیاه نمایی از ایران شده است.

شبکه خبری العربیه روز گذشته با بازتاب این بخش از سخنان دبیر ستاد کل حقوق بشر قوه قضائیه نوشته است که «محمدجواد لاریجانی، معاون رئیس قوه قضائیه فاش کرد ایران رفت‌وآمد اعضای القاعده و عاملان حملات 11 سپتامبر را تسهیل کرد و اجازه داده بدون اینکه پاسپورت‌هایشان مهر شود، از این کشور گذر کنند.»

این شبکه خبری سخنان محمدجواد لاریجانی را به‌عنوان نمونه‌ای از افشاگری از روابط پیچیده و سری میان ایران و اعضای القاعده مطرح کرده است و با تیتر نیست دارد خود: «اعتراف ایران به تسهیل عبور و مرور عاملان حملات یازده سپتامبر» مستقیماً تلاش کرده است ایران را متهم به ارتباط نزدیک با موضوع حوادث یازده سپتامبر کند.

محمدجواد لاریجانی در گفتگوی ویژه خبری در بخش‌هایی از سخنان خود که موردتوجه این رسانه قرارگرفته بیان کرده است:

گزارش کمیسیون یازده سپتامبر که یک گزارش تفصیلی است و شخصیت‌هایی مثل لی همیلتون و امثال این‌ها ریاست این کمیسیون را بر عهده داشتند، در صفحات فکر کنم 240 یا 241 این گزارش، دو یا سه صفحه راجع به ایران است. یک سؤال مطرح کردند که ایران در این قضایا چه نقشی می‌توانسته داشته باشد؟ مجموعه گزارش‌هایی بود که این عناصر القاعده که از عربستان که می‌خواستند بروند افغانستان یا جای دیگری، این‌ها با پروازها یا زمینی می‌آمدند، دم مرز تقاضا می‌کردند که شما مهرتان را توی پاسپورت ما نزنید، چون اگر دولت عربستان بفهمد ما ایران آمدیم، ما را اذیت می‌کند. بعضی از این‌ها را هم دولت ما قبول می‌کرد مهر نزند، چون ترانزیت بودند، دو ساعت بودند بعد رد می‌شدند می‌رفتند ولی اطلاعات آمدورفتشان را داشتند. این رو این‌ها یک‌جوری گفتند که انگار ایران با القاعده همکاری داشته یا مثلاً گفت یک هواپیمایی که داشته از یکجایی عبور می‌کرده، مثلاً از یک نقطه‌ای به یک نقطه دیگر در منطقه می‌رفته، ضمن اینکه این خلبان عملیات در آن بوده، یک فرمانده ارتش حزب‌الله هم در یک صندلی دیگر نشسته بود. حالا مجموعه این‌ها را سر هم کرده بودند که آیا ایران مستقیماً یا از طریق حزب‌الله لبنان با القاعده در این زمینه همکاری کرده یا نه؟ خود جمع‌بندی کمیسیون به‌طورکلی این است که القاعده به‌طورکلی دشمن درجه‌یک ایران بوده.


این بخش از سخنان محمدجواد لاریجانی در شبکه خبری العربیه به شکلی اساسی موردتوجه قرارگرفته است و رسانه‌های تندروی دیگر آمریکایی و غربی نیز با استناد به این بخش از سخنان لاریجانی بر حجم این تولید خبر علیه ایران افزوده‌اند.

ازجمله نشریه «واشنگتن فری بیکان» که در تیتری مشابه با تیتر العربیه به این بخش از سخنان لاریجانی و گزارش شبکه خبری سعودی پرداخته و ایران را متهم به دست داشتن در حوادث یازده سپتامبر کرده است:

همچنین نشریه «دیلی کالر» نیز این بخش از سخنان محمدجواد لاریجانی را دقیقاً مشابه با آنچه العربیه گزارش کرده است پوشش داده و در گزارشی توسط «هانا بوگوروسکی» ماجرای محکومیت ایران در حوادث یازده سپتامبر را به استناد این سخنان موجه جلوه داده است:

ازجمله نشریات غربی دیگر که این سخنان را موردتوجه قرار داده‌اند گروه خبری تندروی موسوم به «Western Journalist» هستند که مجدداً با استناد به همین گزارش العربیه و در استناد به این بخش از سخنان جواد لاریجانی ایران را متهم به دست داشتن در ترورهای 11 سپتامبر دانسته‌اند. کاربران شبکه اجتماعی توییتر نیز این موضوع را موردتوجه خود قرار داده‌اند:

گفتنی است که چندی پیش قاضی دادگاهی در نیویورک رأی به پرداخت 6میلیارد دلار غرامت از سوی القاعده و ایران به قربانیان و بازماندگان حادثه تروریستی 11 سپتامبر کرد. در حکم غیابی دادگاه آمریکا آمده است که ایران باید دوازده و نیم میلیون دلار به ازای هر همسر بازمانده از این ماجرا، هشت و نیم میلیون دلار به هر اولیای قربانی، هشت و نیم میلیون دلار به ازای هر فرزند و نیز چهار میلیون و دویست پنجاه ‌هزار دلار به ازای هر برادر یا خواهر قربانیان این ماجرا پرداخت کند. طبق این حکم، آمریکا می‌تواند این مبلغ چند میلیارد دلاری را از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در آمریکا و اروپا ظرف سال‌های گذشته برداشت کند.د
کد مطلب: 401571
مرجع : تابناک