تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۴
 

حمل پرچم ایران، سوژه فضای مجازی در عراق شد

Share/Save/Bookmark
حمل پرچم ایران توسط راهپیمایان روز قدس در عراق در فضای مجازی این کشور بازتاب های مثبت و منفی به دنبال داشت.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: برخی کاربران فضای مجازی در عراق از شب گذشته (شنبه) با انتشار تصویری که نشان دهنده حمل پرچم جمهوری اسلامی ایران توسط یکی از راهپیمایان عراقی در راهپیمایی روز جهانی قدس است، حملاتی را علیه ایران و گروه های عراقی نزدیک به جبهه مقاومت در این کشور به راه انداختند، اما با پاسخ های کوبنده ای مواجه شدند از جمله:

- اگر کمک های ایران به عراق نبود، کشور ما اکنون به دست داعش و اربابش افتاده بود.
- کسی که ادعا می کند در سفرش به تهران، ایرانی ها هیچ احترامی برای عراقی ها قائل نبوده اند، آیا در آنجا اتوبان چند کیلومتری را به نام آیت الله شهید محمد باقر صدر و آیت الله محمد باقر حکیم ندیده است؟
- بالا بردن پرچم ایران بهترین پاسخ به نوکران دولت سعودی بود که می گفتند: 'عراق آزاد است ایران برو بیرون' .
برخی دیگر از کاربران نیز عبارتی از سید حسن نصر الله رهبر حزب الله لبنان منتشر کردند که در سخنرانی دیروز به مناسبت روز جهانی قدس گفته بود: هر کس با ایران دشمنی کند یعنی در آغوش 'اسرائیل' افتاده است.
-دیگری نوشت: مگر ندیدی در دمشق، سوری ها پرچم های سوریه را در کنار پرچم های عراق، ایران و روسیه به عنوان وفاداری به کشورهای حامی در دست گرفتند؟
-یکی دیگر نوشت: مگر ندیده ای در زیارت اربعین سال گذشته برخی زائران ایرانی پرچم عراق را در کنار پرچم ایران حمل می کردند و روی آن نوشتند: 'الحسین یجمعنا' (امام حسین (ع) ما را در کنار هم نگه می دارد).

برخی دیگر از کاربران نیز در پاسخ به منتقدان حمل پرچم ایران در راهپیمایی روز قدس عراق، تصاویری از حمل پرچم عراق و سوریه از سوی راهپیمایان ایرانی در جریان مراسم روز قدس دیروز در تهران منتشر کردند.
چند تن دیگر از کاربران نیز به حمل پرچم سوریه در کنار پرچم عراق از سوی طرفداران سید مقتدا صدر در راهپیمایی اخیر علیه حمله سه گانه آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه اشاره کرده اند.
در مقابل، کاربرانی با گرایشات بعثی، ناسیونالیستی و یا کسانی که تحت تاثیر موج های ایران هراسی قرار گرفته بودند در نظرات خود مدعی شدند که ایران به عراقی های مقیم تهران اجازه حمل پرچم عراق را نمی دهد و همه مشکلات عراق زیر سر ایران است.
یکی از این کاربران هم ادعا کرد در تهران دیده است که ایرانی ها هیچ احترامی برای مردم کشورش قائل نیستند.
پیش از جنجال پرچم، آخرین جوسازی در عراق که هنوز نیز کاملا پایان نیافته است، به بهانه کاهش آب دجله به راه افتاد.
جریان جنجال افرین، این بار نیز به رغم روشن بودن موضوع از نظر جغرافیایی که سرشاخه های اصلی دجله (تا 90 درصد) از خاک ترکیه سرچشمه می گیرد و با نادیده گرفتن اقدام ترکیه در آغاز آبگیری سد جنجالی ایلیسو، حملات رسانه ای خود را علیه ایران به راه انداخت و با طرح شایعه قطع آبراه زاب در کردستان ایران به سمت سلیمانیه عراق ضمن ایجاد یک دو قطبی جدید در این کشور، سعی در تغییر موضوع و تحت الشعاع قرار دادن کامل اقدام ترکیه داشت.
به نظر می رسد هوشیاری رسانه های ایران و عراق در این عرصه و ورود به موقع مسوولان ذیربط در هر بخش و اطلاع رسانی به موقع می تواند بخشی از این جوسازی ها را که به قصد تخریب روابط دو جانبه و پیوند فرهنگی، دینی و تاریخی دو ملت انجام می شود، بی اثر کند.د
کد مطلب: 401667
مرجع : ایرنا