تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۲
 

پیشروی‌های چشمگیر ارتش سوریه در ریف درعا/ سازمان ملل از بازگشت ۹۵ هزار آواره سوری از اردن خبر داد

Share/Save/Bookmark
پیشروی‌های چشمگیر ارتش سوریه در ریف درعا/ سازمان ملل از بازگشت ۹۵ هزار آواره سوری از اردن خبر داد
 
ارتش سوریه شهرک‌های جدیدی در ریف جنوب و جنوب شرقی درعا آزاد و جاده امان- دمشق را به طور کامل پاکسازی کرده است. هم‌زمان سازمان ملل متحد از بازگشت بخش اعظمی از آوارگانی، که به مرزهای اردن پناه برده بودند، به سوریه خبر داده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش المیادین، واحد اطلاع‌رسانی جنگ (الاعلام الحربی)، اعلام کرد ارتش سوریه روستاهای «الطیبه»، «ام المیاذن» و «نصیب» در ریف شرقی درعا را آزاد و جاده امان- دمشق را به طور کامل پاکسازی کرده است.
منابع میدانی نیز از دستیابی به توافق مصالحه در شهر «طفس» در شمال غربی درعا خبر دادند که در صورت اجرای آن، حضور عناصر مسلخ در این شهر، که دروازه‌ای به ریف غربی محسوب می‌شود، پایان می‌یابد.
خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) نیز گزارش داد، یگان‌هایی از ارتش «گردان نیروی هوایی» و تپه‌های مشرف به آن را در حومه غربی شهر درعا آزاد کرده و به راه‌های منتهی به «الجمرک القدیم» و گذرگاه «نصیب» رسیده است. در این میان، یگان مهندسی در حال مین‌زدایی و خنثی کردن بمب‌های کارگذاشته شده توسط عناصر مسلح در این جاده هستند.
بعد از تامین امنیت کامل جاده بین‌المللی امان- دمشق، ارتش سوریه نیز به عملیات مین‌زدایی در این منطقه ادامه می‌دهد.
یگان‌های ارتش یک انبار مهمات جنگی، یک بیمارستان میدانی، کارگاه ساخت بمب‌های دستی و زندان وابسته به شورشیان را در این منطقه کشف کردند.
هم‌زمان با این پیشروی‌های ارتش سوریه در جبهه جنوبی، روند بازگشت آوارگان به کشور سیر صعودی پیدا کرده است. طبق اعلام سازمان ملل، بیش از 95 هزار آوارده از مرزهای اردن، به داخل سوریه بازگشته‌اند.
«اندرس بیدرسن» هماهنگ‌کننده امور انسانی سازمان ملل، که در اردن مستقر است، روز گذشته طی کنفرانسی مطبوعاتی اعلام کردند تنها حدود 150 تا 200 آواره در نزدیکی مرزهای اردن حضور دارند.

م
 
کد مطلب: 402408
مرجع : تسنیم