تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۱
 
وحید دانا نویسنده، شاعر و مدرس عرصه ادبیات:

وحید دانا نویسنده، شاعر و مدرس عرصه ادبیات:امیدی به بهبود وضعیت چاپ و نشر نیست

Share/Save/Bookmark
وحید دانا نویسنده، شاعر و مدرس عرصه ادبیات:امیدی به بهبود وضعیت چاپ و نشر نیست
 
مترجم کتاب "شب فردریش روکرت" گفت: وقتی از ناشران می‌پرسم چرا کتاب چاپ نمی‌کنند می‌گویند که پول کاغذ بالا رفته و در کل هزینه چاپ کتاب بسیار گران تمام می‌شود به همین دلیل رغبتی به چاپ آثار جدید نداریم. البته ناشران حق دارند زیرا فروش کتاب کم شده و مجبور به انبار آثار می‌شوند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مترجم کتاب "شب فردریش روکرت" گفت: وقتی از ناشران می‌پرسم چرا کتاب چاپ نمی‌کنند می‌گویند که پول کاغذ بالا رفته و در کل هزینه چاپ کتاب بسیار گران تمام می‌شود به همین دلیل رغبتی به چاپ آثار جدید نداریم. البته ناشران حق دارند زیرا فروش کتاب کم شده و مجبور به انبار آثار می‌شوند.
 
وحید دانا نویسنده، شاعر و مدرس عرصه ادبیات درخصوص سرانه مطالعه کتاب و آمار کتابخوانی گفت: واقعاً در کشور چه کسی به فکر کتابخوانی مردم است، با نگاهی جزئی به آمار تیراژ کتب به راحتی می‌توان فهمید سرانه مطالعه تا چه اندازه پایین آمده است.
وی در همین راستا ادامه داد: کافی‌ است که به سراغ ناشران برویم و بپرسیم چرا آمار تیراژ کتاب‌هایشان تا این حد پایین آمده است؟. بدون شک این کاهش تیراژ کتب رابطه مستقیم با خرید کم کتاب و کاهش کتابخوانی خواهد داشت.

مترجم کتاب "شب فردریش روکرت" درباره تجربه خود در عرصه چاپ کتاب اضافه کرد: روزگاری بود که ناشران با من تماس می گرفتند و درخواست چاپ آثارم را داشتند و من گه گاه قبول نمی‌کردم اما حالا وضع به جایی رسیده که خودم به انتشارات مختلف می‌روم و از آنها می‌خواهم کتابم را چاپ کنند اما آنها قبول نمی‌کنند.
وی گرانی کتاب را عاملی برای کاهش چاپ آثار دانست و اذعان کرد: وقتی از ناشران می‌پرسم چرا کتاب چاپ نمی‌کنند می‌گویند که پول کاغذ بالا رفته و در کل هزینه چاپ کتاب بسیار گران تمام می‌شود به همین دلیل رغبتی به چاپ آثار جدید نداریم. البته ناشران حق دارند زیرا فروش کتاب کم شده و مجبور به انبار آثار می‌شوند.
نویسنده باید برای امرار معاش چهار شغل داشته باشد/کتاب و کتابخوانی تنها در انتظار معجزه است/عرصه کلان کتاب دچار خودرایی و بی‌برنامگی شده است/امیدی به بهبود وضعیت چاپ و نشر ندارم////////////////////////چهارشنبه
این شاعر معاصر با اشاره به ورشکستگی اکثر کتابفروشی‌های محلی افزود: متاسفانه عرصه کلان کتاب دچار نوعی خودرایی و بی‌برنامگی شده است. از نظر من تمام مسئولین فرهنگی که عرصه کتاب را به حال خود رها کرده‌اند دچار خطایی بزرگ می‌شوند.
وی وضعیت ادبیات امروز در حال عقب‌گرد دانست و ادامه داد: من نمی‌دانم چه برنامه‌ای برای عرصه کتاب چیده شده و آیا اصلاً مسئولین فرهنگی برنامه‌ای برای آینده کتاب دارند یا نه، تا این عقب افتادگی را جبران کنیم.
نویسنده باید برای امرار معاش چهار شغل داشته باشد/کتاب و کتابخوانی تنها در انتظار معجزه است/عرصه کلان کتاب دچار خودرایی و بی‌برنامگی شده است/امیدی به بهبود وضعیت چاپ و نشر ندارم////////////////////////چهارشنبه
این پژوهشگر عرصه ادبیات درباره وضعیت امرار معاش نویسندگان تاکید کرد: نویسنده جماعت باید سه یا چهار شغله باشد. خود من هم درآمدم با معلمی می‌گذرد. آن زمان که چاپ وضع خوبی داشت نمی‌شد با پول نویسندگی زندگی کرد، این روزها که کلاً درآمدی برای نویسندگان وجود ندارد.
دانا با اشاره به نامیدی خود در عرصه کتاب و بهبود وضعیت خاطرنشان کرد: زمانی بود که من برخی شاعران همچون اخوان را نقد می‌کردم که چرا تا این حد ناامید هستند اما خودم در حال حاضر به جایی رسیده ام که هیچ امیدی به بهبود وضعیت کتاب ندارم. همه ما تنها به معجزه می‌اندیشیم، امیدوارم خدا خودش به حوزه کتاب ما کمک کند.
کد مطلب: 402967
مرجع : خبرگزاری میزان