تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۷
 

رأی دادگاه لاهه: امارات حقوق قطری‌ها را نقض کرده است.

Share/Save/Bookmark
رأی دادگاه لاهه: امارات حقوق قطری‌ها را نقض کرده است.
 
دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه رأی خود درباره شکایت قطر علیه امارات را صادر و تأکید کرد امارات با محاصره قطر، حقوق قطری‌ها را نقض کرده است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه رأی خود درباره شکایت قطر علیه امارات را صادر و تأکید کرد امارات با محاصره قطر، حقوق قطری‌ها را نقض کرده است.

چهار کشور عربی امارات، عربستان، مصر و بحرین بیش از یک‌سال است که روابط خود را با قطر قطع کرده و تمامی گذرگاه‌های زمینی، هوایی و دریایی را به روی این کشور بسته‌اند. دوحه با این منطق که محاصره باعث نقض حق شهروندان قطری شده» از برخی کشورهای تحریم‌کننده مانند امارات شکایت کرده است.
حالا خبر رسیده که دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه روز دوشنبه طی جلسه‌ای ویژه رأی خود درباره شکایت قطر علیه امارات را صادر کرد و به سود قطر رأی داد.
 آن‌طور که خبرگزاری فارس نوشته، طبق این حکم، امارات باید به شهروندان قطری که در نتیجه محاصره متضرر شده‌اند، اجازه مراجعه به دستگاه قضایی امارات را بدهد و همچنین ابوظبی بایستی به اتباع قطری که برخی از اعضای آنها در امارات اقامت دارند، اجازه ورود به این کشور را بدهد. علاوه بر این، خانواده‌های دارای تابعیت قطر و امارات که در نتیجه محاصره قطر متضرر شده‌اند بایستی حقوقشان در چارچوب کنوانسیون مبارزه با تبعیض‌نژادی محترم شمرده شود.
 همچنین، امارات باید به دانشجویان قطری برای تکمیل مراحل تحصیلی خود اجازه ورود به این کشور را بدهد.
طبق گزارش خبرگزاری آناتولی، دادگاه لاهه همچنین در ابتدای جلسه تأکید کرد درخواست‌های قطر بر اساس کنوانسیون مبارزه با تبعیض‌نژادی قابل قبول است.
«لولوه الخاطر» سخنگوی وزارت خارجه قطر در این‌باره تأکید کرده کشورش قصد تشدید تنش با امارات را ندارد بلکه آنچه برای دوحه مهم است، متوسل شدن به ابزارهای قانونی و رفع ضرر و زیان ناشی از اقدامات امارات است.
وی در خصوص شکایت قطر به دادگاه بین‌المللی دادگستری نیز گفت: قطر با ارائه مدارکی به دادگاه علیه امارات به دلیل انجام اقدام تبعیض‌آمیز علیه شهروندان قطری شکایت کرد.
به گفته الخاطر در شکوائیه قطر علیه امارات به محرومیت شهروندان و شرکت‌های قطری از مایملک و سپرده‌های خود در امارات و نیز محرومیت از ادامه تحصیل و درمان و مراجعه به دستگاه قضایی امارات اشاره شده بود.
کد مطلب: 402969
مرجع : کیهان