تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۶
 
در گفتگو با معاون فرهنگی حشدالشعبی مطرح شد؛

سید هاشم الحیدری: بعضی عمامه به سرها در عراق آمریکا را دوست و ایران را دشمن می‌دانند!/ آمریکا می‌خواهد اعتراضات عراق را علیه ایران منحرف کند

Share/Save/Bookmark
سید هاشم الحیدری: بعضی عمامه به سرها در عراق آمریکا را دوست و ایران را دشمن می‌دانند!/ آمریکا می‌خواهد اعتراضات عراق را علیه ایران منحرف کند
 
الحیدری گفت: تبلیغات حساب‌شده‌ای علیه ایران در جریان است. البته اینجا نمیگویند شیعیان، چون شیعیان در جهان عرب و به‌خصوص در عراق زیاد هستند و میگویند صفویها؛ مثل زمان صدام که میگفتند مجوس.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حجت‌الاسلام سید هاشم الحیدری از روحانیون برجسته و انقلابی عراق است که البته نیمی از عمر خود را در قم صرف تحصیل و تدریس کرده و پس از سقوط صدام و با هدف فعالیت فرهنگی با نگاه انقلابی بصورت پررنگ در کشور خود، عراق حضور یافته است. او معاون فرهنگی حشدالشعبی عراق و از شخصیت‌های نزدیک به سید حسن نصرالله نیز می‌باشد. در ادامه بخش اول از گفتگو با وی منتشر شد.

آمریکا تلاش می‌کند خود را به عنوان دوست مردم عراق معرفی کند!
حجت‌الاسلام سید هاشم الحیدری در ابتدای سخنان خود بیان داشت: در عراق، مسئله ای که بسیار مهمی است، مسئلۀ دشمن شناسی است. بنده کارم در عراق است. البته در قم زندگی میکنم و سالها است که در قم هستم. ولی از دوازده سال قبل تا به امروز در عراق کار میکنم و شخصاً با سید حسن نصرالله در ارتباطم که بعضی اطلاع دارند و دیگر مخفی نیست. چون در رسانه‌ها مطرح شده و کلاً راجع به منطقه، لبنان، ایران و جمهوری اسلامی، عراق، یمن و بحرین پرونده داریم که بنده در این پرونده با آقا سید خیلی در ارتباط و فعال هستم. به نظرم یکی از مشکلات مردم و کشور عراق همان بحث دشمن شناسی است.

آمریکا برای تغییر نگاه مردم عراق بر دشمن واقعی خیلی تلاش میکند. این تغییر از سوی آمریکا به عنوان شیطان بزرگ برای این است که آمریکا به عنوان دوست معرفی شود. از حدود دوازده سال قبل، که آمریکا با ارتش صدوشصت هزار نفری آمد و صدام را ساقط کرد و مردم عراق را بعد از سی‌وپنج سال از دست حکومت ظالم، مستبد و جائر صدام نجات داد، طبیعتاً مردم عراق، از جهت سیاسی و نه از جهت اعتقادی، به آمریکا به عنوان دوست و منجی نگاه می‌کنند. خود ما هم وقتی حدود دوازده سال قبل به عراق میرفتیم، با اینکه به عنوان مبلّغ برای ولایت و تأسیس خط امام در عراق بودیم، یکی از سختیهای کار ما همان بحث آمریکا به عنوان دشمن اول عراق یا دوست اول عراق بود.

به‌ صراحت میگویم که بعضی از روحانیان شیعۀ عراق، که انشاءالله زیاد هم نیستند، ایران را به عنوان دشمن میشناسند و معرفی میکنند و آمریکا را به عنوان دوست. این خیلی خطرناک است و همان بحثی است که آقا فرمودند که «نفوذ اقتصادی و امنیتی در مقابل نفوذ فرهنگی و سیاسی». با آنکه الان حدود سی وشش سال از انقلاب اسلامی به دست حضرت امام (ره) می‌گذرد، علی‌رغم وجود ولایت فقیه، جنگ هشت‌ساله، شهدا و فرهنگ شهدا، علما و حوزۀ علمیۀ بابصیرت و … هنوز هم حضرت آقا نگران نفوذ فرهنگی و سیاسی آمریکا در داخل ایران این‌چنینی هستند چه برسد به عراق.

حمایت غرب از فعالیت مؤسسات سکولار و اختلاف افکن
وی به خبرنگار خبرگزاری تقریب گفت: سفارت آمریکا الان بزرگترین سفارت دنیا در بغداد است؛ درست است که ارتش آمریکا از عراق بیرون رفته است ولی آثار وجودش مانده و این در عراق خیلی خطرناک است. این همان بحث دشمن شناسی است؛ از یک طرف آمریکا خیلی می‌کوشد به شیعیان القا کند که سنی های عراق دشمن شما هستند و به سنی ها هم القا می‌کند که شیعیان عراق دشمن شما هستند. بین خود گروههای شیعۀ عراقی نیز می‌کوشد آن‌ها را دشمن یا دست‌کم رقیب هم معرفیکند. از طرف دیگر، با برگزاری دوره‌های آموزشی از طریق مؤسسات خصوصی وابسته در کشورهای اروپایی، لبنان، قطر و … به دنبال جذب حتی شیعیان با تفکر لائیک است که بتواند آن‌ها را علیه اسلام ناب به کار گیرد.

همچنین با برگزاری دوره‌هایی مانند مدیریت اعتراضات مردمی به دنبال اجرای سناریوی فتنۀ سال ۸۸  ایران در عراق است. سفارت آمریکا دنبال همۀ این کارها است و از روز اول هم گفتیم که پشت پردۀ اکثر مشکلات و حوادث آمریکا است و برخی گروههای مقاومت هم به این موضوع اذعان، و مرز خود را از آن‌ها جدا کردهاند.

تبلیغ می‌کنند ایران دشمن اول جهان عرب است
نکتۀ دیگری که آمریکا القا میکند این است که در چهار میلیون یا دو میلیون و نهصد زائر اربعین، ایرانیان با هدف نفوذ داخل عراق آمده‌اند نه برای زیارت امام حسین (ع). این همه تبلیغات وجود دارد، که البته الحمدلله (به تعبیر سید حسن نصرالله که دو سه ماه قبل خدمت ایشان بودم) از برکات داعش این بود که سردار سلیمانی و دوستان در سپاه قدس و … آمدند و شهید دادند و مقداری این فرهنگ تغییر کرد و معلوم شد که ایرانیها برای مقدسات آمده‌اند نه برای نفوذ سیاسی و فرهنگی، یا مثلاً به عنوان اشغالگر. اما بعضی ها اینطور میفهمند یا باور کرده‌اند. پس به نظرم مهمترین بحث در عراق، بحث دشمن شناسی و دوست‌شناسی است؛ یعنی ایران در یک طرف قرار دارد و آمریکا در طرف دیگر.

شناخت آمریکا به عنوان شیطان بزرگ در ایران با شعار «مرگ بر آمریکا» که بچه های شما هم خیلی راحت میگویند، طبیعی شده است و در لبنان و حزبالله لبنان نیز این طبیعی شده که آمریکا و اسرائیل دشمن اول هستند؛ اما در عراق این‌طور نیست، به‌خصوص الان همه میگویند داعش دشمن اول ما است و حتی بعضی میگویند ایران دشمن اول ما است. چون الان تبلیغات در شبکه های مرتبط به عربستان، قطر، ترکیه، آمریکا و کشورهای عربی به گونه‌ای است که همه میگویند ایران دشمن اول جهان عرب است. تبلیغات حساب‌شده‌ای علیه ایران در جریان است. البته اینجا نمیگویند شیعیان، چون شیعیان در جهان عرب و به‌خصوص در عراق زیاد هستند و میگویند صفویها؛ مثل زمان صدام که میگفتند مجوس. الان در زمان حکومت ولایت فقیه و با وجود علما و مراجع، در اجلاسها، رسانهها و شبکه های ماهوارهای خود این‌طور القا می‌کنند و علناً می‌گویند «صفوی‌ها». این‌ها در خبرها و برنامه‌های شبکه های مرتبط به قطر، به‌خصوص عربستان، طبیعی است و به تعبیر عربی می‌گویند: «اکذب اکذب اکذب حتی یصدقک الناس، اکذب اکذب اکذب حتی تصدق نفسک»؛ «دروغ بگویید دروغ دروغ تا اینکه مردم باور کنند؛ دروغ دروغ دروغ تا خودتان هم باور کنید».

تجمع بزرگ اربعین، بستری برای کار فرهنگی
او در پایان گفتگوی خود با خبرگزاری تقریب تاکید کرد: در جهان عرب اینطور تبلیغ می‌شود و در مقابل، ما باید وقتی هیئت زوار ایرانی روز اربعین در این فضا میروند ــ غیر از بحث زیارت که به ما ربطی ندارد و مربوط به هیئت است ــ از نظر فرهنگ این کشور و در مقابل فرهنگ آن‌هایی که برای زیارت می‌روند، در خصوص داعش و … کار فرهنگی کنیم. همان‌طور که آقا هم دو روز قبل فرمودند و آقای نصرالله هم چند بار تأکید کردند، ما اطلاعات کاملی داریم که ورود داعش به عراق با چراغ سبز و مدیریت آمریکا و کمک عربستان است، در حالی که به‌ ظاهر میگویند ائتلاف بین‌المللی علیه داعش که این قطعاً دروغ است و هنوز داعش تحت مدیریت آمریکا، عربستان، قطر، ترکیه، اسرائیل و … است؛ چه جبهۀ النصره، چه داعش، چه القاعده و چه طالبان؛ فرقی ندارند.

به نظرم، این کلام آقا برای اربعین را باید جدی بگیریم. البته درست است که ایشان برای حج فرموده‌اند ولی اگر سخنرانی ایشان را مطالعه کنید، می‌بینید که بحث حج موضوعیت ندارد بلکه به تعبیر علما طریقیت دارد. بنابراین، در تجمع بزرگی که داریم باید همان کلام آقا باز هم منطبق شود و همان انتقال تجربۀ مردم ایران به مردم جهان که در حج اتفاق می‌افتد، در اینجا هم انجام گیرد. چون میدانید در این مراسم از بحرین، کویت، آفریقا، آمریکا و دیگر کشورها شرکت می‌کنند. البته بیشتر خود عراقیها هستند و این برای عراقیها خیلی مؤثر است و اگر وضعیت عراق خوب شود به نفع اسلام و جمهوری اسلامی است. پس تجربۀ مردم ایران و انقلاب اسلامی برای این شرایط سخت عراق خیلی به درد میخورد و مؤثر است و تجمع میلیونی اربعین فرصتی است برای انتقال تجربه‌ای که حضرت آقا فرموده‌اند.

سوءاستفاده آمریکا از اعتراضات مردم عراق
الان هم حتماً شنیده‌اید که در عراق از یک ماه قبل اعتراضات مردم به فساد شکل گرفته، که سفارت آمریکا هم وارد شده و می‌خواهد اصلاحاتی را که مرجعیت دینی نجف به آن دعوت کرده‌اند به سمت منافع خودشان جذب کند. به نظرم خطرناکترین مسئله در عراق همین بحث اصلاحات است که می‌خواهند یا دینی شود یا ملی، یا آمریکایی. در برخی اعتراضات مردمی در خیابان‌ها، آنهایی که به مؤسسات مرتبط به سفارت آمریکا (همین مؤسسات مجتمع المدنی) وابسته‌اند، شعارهایی علیه ایران گفته‌اند؛ مثلاً یکی از شعارهای آن‌ها (با عرض معذرت) این است که میگویند: «ایران روح روح، بغداد حتی حر»؛ «ایران بیرون برو تا بغداد آزاد و مستقل بماند». اما این اصلاحات چه ربطی به ایران دارد؟ در بحث فساد و پول و شرکتهایی که برای این احزاب، سنیها، شیعیان و حتی اسلامیون است و اصلاحاتی که مرجعیت دینی و حضرت آیت‌الله سیستانی به آن دعوت کرده‌اند،کرده‌اند، آمریکا درصدد است این اصلاحات را علیه ایران و جمهوری اسلامی منحرف کند و این فعالیت الان هم هست و هر روز قویتر و مستحکم تر میشود.

م
کد مطلب: 403119
مرجع : خبرگزاری تقریب