تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۱
 
وصیت جان مک کین؛

اوباما سخنران مراسم تدفینم باشد/ ترامپ به مراسم نیاید

Share/Save/Bookmark
 
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:
 
براساس گزارش رسانه‌های آمریکایی «جان مک کین» که بر اثر ابتلا به تومور مغزی در سن ۸۱ سالگی درگذشت، وصیت کرده است که اوباما در مراسم تدفینش سخنرانی کند.


با گذشت ساعاتی پس از انتشار خبر رسمی مرگ جان مک کین سناتور ارشد آمریکایی، خبرها حاکی است که او پیش از مرگش از دو رئیس جمهور دموکرات و جمهوری‌خواه سابق این کشور خواسته در مراسم خاکسپاری او سخنرانی کنند و دونالد ترامپ در این مراسم حاضر نشود.

بامداد امروز یکشنبه، جان مک کین سناتور ارشد جمهوری‌خواه ایالت آریزونا بعد از یکسال دست و پنجه نرم کردن با «تومور مغزی»، در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

با گذشت ساعاتی پس از انتشار این خبر و در حالی که واکنش‌های جمهوری‌خواهان و دموکرات‌های آمریکایی ادامه دارد، رسانه آمریکایی از درخواست ویژه مک کین از دو رئیس‌جمهور سابق این کشور خبر داد.

به گزارش «سی‌بی‌اس»، مک کین پیش از مرگش از باراک اوباما و جورج بوش پسر خواست که در مراسم خاکسپاری او سخنرانی کنند.

بنا بر همین گزارش، سناتور ارشد جمهوری‌خواه از دونالد ترامپ رئیس‌جمهور هم حزبی خود خواسته که در مراسم خاکسپاری او حاضر نشود.مک کین و ترامپ سال 2017 در کاخ سفید

مک کین در سال ۲۰۰۸ به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با اوباما نامزد دموکرات‌ها رقابت کرد اما شکست خورد.

او تجربه مشابهی هم در رقابت با جورج بوش پسر داشت و در مبارزات درون حزبی سال ۲۰۰۰ جمهوری‌خواهان از او بازماند تا در نهایت بوش با پیروزی بر «ال گور» نامزد دموکرات‌ها، رئیس‌جمهور آمریکا شد.

درخواست مک کین برای حضور نیافتن ترامپ در مراسم خاکسپاری او، در حالی صورت گرفته که آنها از زمان مبارزات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶، روابط این دو بسیار شکراب بوده است.

در حالی که پیروزی ترامپ در مبارزات درون حزبی جمهوری‌خواهان در حال مسجل شدن می‌بود، مک کین در اقدامی تقریبا بی سابقه به تمجید از مواضع هیلاری کلینتون رقیب دموکرات او پرداخت؛ موضوعی که به نظر می‌رسد یکی از دلایل اصلی ادامه تنش‌ها این دو حتی پس از آغاز ریاست جمهوری ترامپ بوده است.

ماجرای تنش‌ها بین ترامپ و مک کین بعد از اعلام بیماری سرطان این سناتور هم ادامه یافت.

 رئیس‌جمهور آمریکا تا همین چند روز قبل در تجمع‌های انتخاباتی حامیان خود در شهرهای مختلف، به تمسخر رای مک کین برای لغو نشدن لایحه خدمات درمانی موسوم به «اوباما کر» پرداخت.

ترامپ در مراسم امضای بودجه دفاعی سال ۲۰۱۹ هم ضدیت خود با مک کین را اثبات کرد.

قانونگذاران کنگره آمریکا برای روحیه دادن به همکار بیمار خود، در اقدامی نمادین نام لایحه بودجه دفاعی ۲۰۱۹ این کشور را «جان مک کین» گذاشتند اما ترامپ در مراسم امضا حتی یک بار هم به این نام اشاره نکرد

 
کد مطلب: 403279