تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱
 
چرخش 180 درجه‌ای ترامپ در عرض 5 ماه؛

آمریکایی‌ها به‌صورت نامحدود در سوریه می‌مانند

Share/Save/Bookmark
روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات وزارت دفاع این کشور گزارش داد که در چرخش 180 درجه‌ای، رئیس‌جمهور آمریکا دستور داده که نظامیان این کشور برای مدت زمان نامحدودی در سوریه بمانند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:با هدف مقابله با ایران در حالی که حدود 5 ماه قبل «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا گفته بود نظامیان این کشور باید هرچه سریعتر از سوریه خارج شوند اما اکنون گفته می‌شود وی خواستار باقی‌ماندن در این کشور بدون محدودیت زمانی شده است.
مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا می‌گویند ترامپ با رویکرد جدیدی موافقت کرده که اقدامات نظامی واشنگتن در سوریه را برای مدت نامحدودی تمدید کرده و فشار دیپلماتیک گسترده‌ای را برای حصول اهداف کاخ سفید در این کشور آغاز می‌کند.
به نوشته روزنامه «واشنگتن پست» به نقل از این مقامات، بیشتر انگیزه تغییر رویکرد قبلی ترامپ به خاطر تشکیک در تمایل روسیه برای مجبور کردن نیروهای ایرانی برای خروج از سوریه و همچنین ایجاد دولت جدید در این کشور است.
این در حالی است که به تاکید دولت‌های عراق، سوریه، ایران و روسیه عملیات نظامی علیه گروه تروریستی داعش در منطقه به پایان رسیده، دولت آمریکا اما طی ماه‌های اخیر اهداف خود را برای ممانعت از تاثیر هرچه بیشتر ایران در دمشق و بغداد بازتعریف کرد. طبق آمار دولتی، هم‌اکنون حدود 2200 نظامی آمریکایی به بهانه مبارزه با داعش در یک سوم شرقی خاک سوریه حضور دارند.
«جیمز جفری» نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور سوریه، به این روزنامه گفت: «سیاست جدید بدین شکل است که ما بعد از پایان جنگ (سوریه) هم از این کشور خارج نخواهیم شد. نیروهای آمریکایی برای اطمینان حاصل کردن از خروج ایران و شکست پایدار داعش در سوریه باقی خواهند ماند».
وی با امتناع از ارائه توضیحات درباره مأموریت‌های نظامی جدیدی که به نیروهای آمریکایی در سوریه داده شده، توضیح داد: «این یعنی که ما عجله‌ای (برای خروج) نداریم. مطمئنم که رئیس‌جمهور به فکر (راهکار فعال‌تر در سوریه) است».
این مقام آمریکایی اما با تاکید بر «طرح دیپلماتیک بزرگ» واشنگتن در سازمان ملل و دیگر مجامع جهانی از تصمیم کاخ سفید برای استفاده از اهرم‌های اقتصادی مانند تحریم‌های بیشتر علیه ایران و روسیه و همچنین عدم پرداخت هیچ هزینه ای برای بازسازی سوریه خبر داد.
جفری به صورت تلویحی گفت که سیاست‌های فعال‌تر آمریکا در سوریه می‌تواند احتمال تقابل نظامی مستقیم با ایران و شاید هم روسیه را افزایش دهد.
وی با بیان اینکه سیاست آمریکا دیگر روی لزوم کنار رفتن «بشار اسد» از قدرت در سوریه تاکید نمی‌کند، افزود: «البته اسد آینده (در این کشور) ندارد ولی این وظیفه ما نیست که از شر او خلاص شویم. سخت است که او را رهبری بدانیم که نه فقط شروط ما بلکه شروط جامعه جهانی را رعایت کند».
اولین ورطه سنجش سیاست‌های جدید آمریکا در موضوع سوریه، به زودی در عرصه «ادلب» اتفاق خواهد افتاد.
این مقام آمریکایی ضمن اشاره به اتخاذ لحن جدید در هشدار به دولت سوریه برای استفاده از سلاح‌های شیمیایی، مدعی شد: «ایالات متحده چنین حمله‌ای را تحمل نخواهد کرد... هر عملیاتی که از نظر ما ناخوشایند باشد، نوعی تنش‌زایی بی‌پروایانه است. عواقب آن نیز بدین شکل خواهد بود که ما با تغییر مواضع خود، از تمام ابزارها (برای پاسخ دادن به آن) استفاده می‌کنیم».
جفری در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا آمریکا به هر عملیاتی از سوی ارتش و نیروهای مقاومت سوری به ادلب، حمله هوایی علیه سوریه انجام می‌دهد، گفت: «ما بارها خواستار مجوز برای عملیات شدیم و این (مجوز) در دست اقدام است... در بعضی ابعاد، ما بالقوه در حال ورود به مرحله جدیدی هستیم، جایی که نیروهای کشورهای مختلف به جای دنبال کردن اهداف خود، با یکدیگر تقابل خواهند کرد».
وی با اشاره به احتمال درگیری نیروهای روسی، آمریکایی، ترکیه‌ای، ایرانی و صهیونیستی در عرصه سوریه در روزهای آتی، اظهار داشت: «اکنون همه آنها کار اصلی خود را (در سوریه) انجام داده‌اند. ولی هیچکسی از وضعیت فعلی در سوریه خوشحال نیست».
انتهای پیام/
کد مطلب: 403343