تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲
 

بیش از 90 درصد مواد غذایی و کشاورزی در کشور تولید می شود

Share/Save/Bookmark
بیش از 90 درصد مواد غذایی و کشاورزی در کشور تولید می شود
 
مدیرعامل انجمن صنایع غذایی گفت:بیش از 90 درصد مواد غذایی و کشاورزی در کشور تولید می شود و هیچ گونه وابستگی به خارج نداریم و حتی در شرایط تحریم می توانیم به خوبی سبد خانوار کشور را تامین کنیم.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مهدی کریمی تفرشی   افزود: ما شرایط تحریم می توانیم به خوبی سبد خانوار کشور را تامین کنیم. 
وی افزود: متاسفانه شاهد ورود یک سری کالاهای بی کیفیت هستیم که یک عده تاجرنما و سودجو آنها را وارد کشور می کنند و با عوض کردن تاریخ تولید و انقضا آنها را به بازار عرضه می کنند که با هماهنگی های صورت گرفته و سازمان حمایت و سازمان تعزیرات برخوردهای خوبی با انبارهای آنها شده است .
مدیرعامل انجمن صنایع غذایی کشور گفت: همیشه به دولت گفته ایم کالاهایی که در کشور تولید می شود یا اجازه ورود ندهند و یا تعرفه های واردات آنها را چند برابر کنند تا سود این کار کم شود ، متاسفانه الان اکثر تولیدکنندگان داخلی با مشکل تهیه مواد اولیه روبرو هستند که بیشتر آنها در زمینه های نفتی و پتروشیمی هستند که به صورت سهمیه ای مواد دریافت می کنند.
کریمی تفریشی افزود: صادرات خوبی به کشور قطر داشتیم که آن هم به دلیل جهش خوب سیاسی بود که در مقطع زمانی خاصی برای ما بوجود آمد، اما متاسفانه از بازار روسیه که بازار کاملا بازی برای ما بود جاماندیم که از نظر ما فرصت سوزی بود.
وی ادامه داد: در ایران سالی 130 میلیون تن مواد غذایی و کشاورزی تولید می شود که متاسفانه به دلیل نداشتن صنایع تبدیلی 25 تا 30 درصد این محصولات دچار هدررفت و از چرخه مواد غذایی خارج می شود، به نظر می رسد وزارت جهاد و کشاورزی باید نگاه ویژه ای به این بخش داشته باشد، البته وزارت صنعت، معدن و تجارت هم باید گام های موثری در این زمینه بردارد تا سرمایه داران به این عرصه ورود کنند.
کد مطلب: 403412
مرجع : خبرگزاری صدا وسیما