تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۹
 

ادامه تقابل اصلاح‌طلبان با محرم

Share/Save/Bookmark
عضو شورای شهر: پشت آیین‌های مذهبی یک اقتصاد بسیار بزرگ قرار دارد/ مداحان میلیونی دستمزد می‌گیرند
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:شهربانو امانی (عضو شورای شهر) با بیان اینکه عاشورا همواره یک  مراسم مردمی بوده است، گفت: باید بابت برگزاری نمایشگاه عطر سیب از مردم نظرخواهی می‌شد. قانونی و شرعا ما نسبت به عوارضی که از مردم می‌گیریم، مسئول هستیم.

وی ادامه داد: براساس نظرخواهی صورت گرفته، خواسته اصلی مردم، حل مشکل آلودگی هوا، ترافیک و رعایت عدالت است. البته الان دیگر نظرخواهی معنا ندارد، چون ممکن است برخی بگویند، قصد اصلی ما دین‌زدایی یا عاشورازدایی است.

به گزارش خبرگزاری اصلاح طلب ایلنا، عضو شورای شهر با اشاره به شعار شهردار تهران گفت: شعار اصلی شهردار یعنی شهر زیست‌پذیر و شهروند مشارکت‌پذیر را باید از همین جا شروع کنیم، پیوند محله‌ای هم از همین جاها آغاز می‌شود. مبنای وحدت ملی، همین، با هم بودن‌های اندک اندک است که آرامش اجتماعی و روحی ایجاد می‌کند.

وی افزود: پشت آیین‌های مذهبی یک اقتصاد بسیار بزرگ قرار دارد مثلا اینکه برخی از مداحان میلیونی دستمزد می‌گیرند، درحالی‌که عاشورا متعلق به مردم است و مردم اعتقادات ریشه‌دار خود را دارند. حتی مسیحیان هم برای خود هیئت دارند. زیبایی مناسب‌های  مذهبی همگرایی مردم است، این همگرایی اهمیت فراوان دارد.

امانی با اشاره به معنای واقعی فرهنگ عاشورایی افزود: فرهنگ عاشورا و سیره امام حسین(ع) به معنای با هم بودن و حل مشکلات جامعه است. سوال این است که چه کسی می‌تواند نظارت کند که بهترین کالاها از نظر کیفی نذر امام حسین(ع) می‌شود؟ هر آنچه از فرهنگ اصلی دور شد، یک مشکل اساس بوجود می‌آورد. به اعتقاد من؛ باید مردم را تصمیمات دخیل کرد.

لازم به ذکر است پیش از این نیز رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران درباره برگزاری نمایشگاه عطرسیب گفته بود: حمایت‌های اینگونه باعث شائبه‌دار شدن حرکت هیئت‌های مذهبی می‌شود.

گفتنی است، 
یکی از برنامه‌های شهرداری تهران بیش از یک دهه برگزاری نمایشگاه عطرسیب با هدف حمایت از هیئت‌های مذهبی بود، به طوری که اینگونه نمایشگاه‌ها در آستانه محرم و به مدت 10 روز در یک مکان خاص در پایتخت برگزار می‌شد و خدمتگزاران هیئت‌های مذهبی اعم تکایا، هیئت‌های دانشجویی و دانش‌آموزی با مراجعه به نمایشگاه بخشی از اقلام خود را تهیه می‌کردند.
 
کد مطلب: 403426