تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۱
 
معاون توسعه بازار فرابورس:

اندازه بازار بدهی به 86 هزار میلیارد تومان رسید

Share/Save/Bookmark
غلامعلی پور با اشاره به صدور مجوز انتشار 25 هزار و 300 میلیارد تومان انواع اوراق بدهی برای دولت از طریق فرابورس در سال جاری، گفت: مطابق با قانون بانک مرکزی می‌تواند از طریق عملیات بازار باز در بازار بدهی ورود و جذابیت این بازار را فراهم کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:غلامعلی‌پور معاون توسعه بازار فرابورس در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران با اشاره به آخرین وضعیت بازار بدهی، گفت: با ورود دولت برای انتشار انواع اوراق بدهی از جمله اسناد خزانه اسلامی حجم انتشار این اوراق همه ساله افزایش پیدا کرده و با تنوع سایر ابزارهای مالی از جمله اوراق منفعت و اوراق اجاره سهام بر جذابیت این بازار افزوده شده است. 

وی افزود: رونق بازار بدهی نوید‌بخش تغییر تفکر تامین مالی شرکت‌ها  و دولت در سال‌های اخیر بوده و این در حالی است که تا این لحظه همواره به دلیل خوش قولی دولت در سررسید اوراق بدهی، اعتماد و اطمینان بسیاری برای بازار بدهی فرابورس ایجاد شده است. 

این مقام ارشد با بیان اینکه منشاء انتشار اوراق دولتی به طور معمول حجم اوراق اعلام شده در بودجه‌های سالیانه دولت است، گفت: به طور مشخص در تبصره 5 قانون بودجه امسال دولت مشخص شده که چه میزان اوراق از سوی دولت می‌تواند منتشر شود در سال گذشته حجم این اوراق معادل با 39 هزار و 500 میلیارد تومان بود که تمامی این اوراق پذیرش شد. در سال 97 نیز در حدود همین رقم برای انتشار انواع اوراق بدهی پیش‌بینی شده که براساس آن به دولت اجازه داده شده معادل با 26هزار میلیارد تومان انواع اوراق منفعت، اوراق خزانه و اوراق مشارکت منتشر شود. همچنین در بودجه امسال معادل با 9 هزار و 500 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی با سررسید حداکثر سه ساله و همچنین در مجموع 4 هزار میلیارد تومان به منظور نوسازی مدارس و سایر خدمات عمومی انواع اوراق بدهی منتشر شود. 

وی با اشاره به کمیته بند «ک» اوراق بدهی دولت گفت: در این زمینه کمیته‌ سه نفری شامل رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس‌کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد تشکیل شده و تا این لحظه هر آنچه که برای انتشار اوراق اسناد خزانه در بودجه پیش‌بینی شده از طریق بازار بدهی فرابورس محقق شده است.

وی افزود: این در حالی است به دولت در کنار سایر مجوزها، اجازه انتشار اوراق کوتاه مدت سه ماهه نیز داده شده که براساس بند «ز» قانون بودجه تا سقف 10 هزار میلیارد تومان در دو سررسید با هدف تنظیم جریان نقدی خزانه‌داری کل کشور منتشر خواهد شد که شامل اوراق خزانه اسلامی به حجم 3750 میلیارد تومان و همچنین اوراق اسناد خزانه اسلامی با حجم 3500 میلیارد تومان برای سررسید در بهمن ماه امسال تا این لحظه عرضه شده است. 

این مقام مسئول گفت: براساس مصوبه کمیته بند «ک» سه نفره تا این لحظه به دولت اجازه انتشار 25 هزار و 300 میلیارد تومان از کل مجموع اوراق هدف‌گذاری شده در بودجه امسال داده شده است. 

به گفته وی تا پایان  سال مالی 93 حدود 4300میلیارد تومان، در سال مالی 94 حدود 9300 میلیارد تومان و در سال مالی 95 حدود 17 هزار و 900 میلیارد تومان و درنهایت در پایان سال مالی 96 حدود 59 هزار و 300 میلیارد تومان انواع اوراق بدهی در فرابورس ایران منتشر شده که در مجموع حجم بازار بدهی به 86 هزار میلیارد تومان از طریق انتشار انواع اوراق افزایش یافته است.

غلامعلی‌پور ادامه داد: این در حالی است که اوراق مبتنی بر اجاره سهام و همینطور ارائه راهکاری برای ترمیم اوراق بدهی در سال گذشته مورد بررسی قرار گرفت که می‌تواند برای ناشری که در سررسید مقرر امکان پرداخت وجوه از طریق ضمانت بانکی ضامنین را نداشته باشد می‌تواند با جایگزین کردن سهام نقدشوندهوثایق مورد نظر را تادیه کند. 

غلامعلی‌پور در برابر سوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه با توجه به التهاب بازارهای موازی و بهینه نبودن نرخ بهره چرا بانک مرکزی تاکنون اقدامی برای بازارگردانی بازار بدهی انجام نداده است پاسخ داد: براساس قانون بانک مرکزی می‌تواند امسال از طریق عملیات بازار باز نسبت به بازارگردانی اوراق بدهی اقدام کند و اگر نرخ بازده صحیح است با منابع اندکی نرخ این بازار را تنظیم کنند اما اینکه چرا تاکنون با سپری شدن 6 ماه از سال  اقدامی از سوی بانک مرکزی صورت نگرفته است را باید از مسولان این نهاد پرسید. 

ادامه دارد... 

کد مطلب: 403439