تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۵
 

فریب مجلس در ماجرای FATF

Share/Save/Bookmark
از ۲۵ مورد اعلامی‌ای که مردود اعلام شده حتی یک مورد هم به کنوانسیون CFT که صبح فردا در دستور کار مجلس است و مجلس با عجله می‌خواهد آن را تصویب کند، مربوط نیست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مطابق برنامه اقدام اف ای تی اف درباره ایران، ایران موظف شده است 41 اقدام را برای خروج از لیست سیاه انجام دهد. از 41 اقدام مذکور 37 اقدام در حیطه اختیار قوه مجریه و 4 اقدام در حیطه اختیار مجلس است که مجلس با تصویب و نهایی کردن لایحه اصلاح قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم یک اقدام را نهایی کرده و با تصویب لایحه اصلاح قانون پولشویی و لایحه الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو دو مورد دیگر را تصویب نموده است که در حال نهایی سازی در شورای نگهبان است.

دولت نیز 37 اقدام خود را انجام داده که با قانون تامین مالی تروریسم مجموعاً‌ 38 عنوان نهایی و به اف ای تی اف اعلام شده است. اما نکته بسیار مهم اساسی که موجب فریب مجلس توسط دولت شده است آن است که از این 38 عنوان تنها 13 عنوان توسط اف ای تی اف پذیرفته شده است و 25 مورد دیگر مردود اعلام شده. حال سوال اینجاست که دولت و مجلس چه عجله ای برای تصویب CFT دارند درحالی 25 عنوان قبلی هنوز پذیرفته نشده و لوایح پولشویی و پالرموهم هنوز از مجلس بیرون نرفته است؟

به این نکته مهم توجه کنیم که در نسخه اعلامی اف ای تی اف برای ایران در ماه گذشته (ICRG) از بیست و پنج مورد اعلامی که مردود اعلام شده حتی یک مورد هم به کنوانسیون CFT که صبح فردا در دستور کار مجلس است و مجلس با عجله می خواهد آن را تصویب کند مربوط نیست و این سوال باقی است که وقتی هنوز تنها 13 مورد از دستورات اف ای تی اف توسط ایران انجام شده است اصرار دولت و مجلس برای تصویب این کنوانسیون برای چیست؟ کنوانسیونی که برخلاف مقررات اصل 154 قانون اساسی تعریف تروریسم را از دست ایران خارج و به نهادهای خارجی می سپارد!
کد مطلب: 403712