تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۷
 
پیاده‌روی زائران رضوی؛

آمار زائران ورودی به مشهد از مرز ۱۷۰۰۰۰۰ نفر گذشت/ ‌ ‌۴۵۴ مکان ویژه برای اسکان زائران +فیلم/صوت

Share/Save/Bookmark
آمار زائران ورودی به مشهد از مرز ۱۷۰۰۰۰۰ نفر گذشت/ ‌ ‌۴۵۴ مکان ویژه برای اسکان زائران +فیلم/صوت
 
همزمان با فرارسیدن ایام پایانی دهه صفر زائران پیاده از سراسر ایران به‌سوی بارگاه منور رضوی رهسپار می‌شوند؛ رسمی چندین‌ساله که در سال‌های اخیر زائر به زائر به تعداد عاشقان امام رضا(ع) افزوده شده است و جمعیتی حدود نیم میلیون نفر در این ایام و به‌صورت پیاده به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: همزمان با فرارسیدن ایام پایانی دهه صفر زائران پیاده از سراسر ایران به سوی بارگاه منور رضوی رهسپار می‌شوند؛ رسمی چندین ساله که در سال‌های اخیر زائر به زائر به تعداد عاشقان امام رضا(ع) افزوده شده است و جمعیتی حدود نیم میلیون نفر در این ایام و به صورت پیاده به بارگاه منور رضوی مشرف می‌شوند.
این شوق از همان جنسی است که فوج فوج آدم‌ها را در اربعین به کربلا می‌برد تا همگان کنار هم پیاده به پابوس سیدالشهدا(ع) بروند و بعد از چندی آدم‌هایی پیاده در راه‌ها را تنها به شوق دیدن پرچم سیاه روی گنبد و گلدسته حرم عالم آل محمد (ص) به حرکت در می‌آورد.
در این میان اما تمامی ارگان‌‌ها و نهادها بسیج شده‌اند تا در ایام پایانی دهه صفر میزبانی شایسته برای زائران پیاده امام هشتم(ع) باشند و پذیرایی درخوری از این زائران صورت بگیرد.
زائران پیاده امام رضا(ع) از مسیرهای متعددی و از محورهای ورودی شهر مشهد خود را به مشهدالرضا(ع) می‌رسانند تا فعل دلدادگی و عشق به اهل بیت(ع) را در ایام پایانی دهه صفر صرف کنند و حضوری میلیونی را در کنار سایر دلدادگان اهل بیت(ع) در ایام شهادت امام رضا(ع) و پیامبر مهر و عطوفت رقم بزنند.
۴۵۴ مکان ویژه اسکان زائران پیاده توسط اوقاف خراسان رضوی فراهم شده است

حجت‌الاسلام محمد احمدزاده مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌رضوی در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار داشت: ویژه برنامه‌های دهه وقف از 15 تا 24 آبان ماه در امامزادگان و بقاع متبرکه خراسان رضوی برگزار و در روزهای شاخص این دهه به‌ویژه ایام دهه شفاعت و روزهای پایانی ماه صفر برگزاری مراسم رحلت پیامبر اکرم(ع) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) را در 81 بقعه، اجتماع عظیم عزاداران نبوی را در 66 بقعه، مراسم شهادت امام‌ رضا(ع) را در 70 بقعه، قرائت زیارت از راه دور پیامبر اکرم(ص) را در 45 بقعه، برپایی 65 ایستگاه طرح قدم‌های آسمانی تا امام مهربانی جهت خدمت‌رسانی به زائران پیاده رضوی خواهیم داشت.
وی افزود: 454 مکان جهت اسکان زائران پیاده امام رضا(ع) در ایام دهه شفاعت و شهادت امام مهربانی‌ها با ظرفیت 40 هزار زائر در هر شب برای اسکان زائران پیاده امام رضا(ع) آماده شده که 400 مکان آن در مشهد بوده و 54 مکان دیگر در جاده‌ها و مسیرهای منتهی به مشهد که در مسیر زائران پیاده امام هشتم(ع) است قرار گرفته است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان‌رضوی با اشاره به برنامه‌های شاخص دهه وقف در استان، گفت: 66 نشست ‌علمی و فقهی، برپایی 23 ایستگاه همه واقف باشیم، برگزاری همایش یاوران وقف در دو سطح شهرستانی و استانی که همایش استانی آن در روز دوشنبه 21 آبان ماه 97 در تالار نور برگزار می‌شود و در این مراسم از 40 برگزیده حوزه وقف تقدیر می‌شود.
۳۲۰۰۰ زائر پیاده رضوی در مسیرهای منتهی به مشهدمقدس هستند

 
حسین رضایی در مشهدمقدس اظهار داشت: 9820 زائر پیاده براساس آخرین آمارها به مشهدمقدس برای ایام پایانی ماه صفر وارد شده‌‌اند و تعداد این زائران نیز لحظه به لحظه در حال افزایش است.
سخنگوی جمعیت خدمتگزار زائران پیاده امام رضا(ع) افزود: همچنین حدود 32000 زائر پیاده دیگر نیز در محورهای منتهی به مشهدمقدس هستند و در این ایام در مشهدالرضا(ع) حضور خواهند داشت.
رضایی عنوان کرد: خدمت‌رسانی به زائران پیاده رضوی با هم‌افزایی مناسبی در حال انجام است و با تمهیدات صورت گرفته از سوی شورای شهر و شهرداری مشهد و همچنین مساعدت استاندار خراسان رضوی ظرفیت مناسبی برای اسکان زائران نیز فراهم شده است.
کاروان زیارتی اهل‌تسنن خراسان شمالی به پابوسی علی‌بن موسی الرضا(ع) مشرف شدند

 بجنورد٬ کاروان زیارتی اهل‌تسنن خراسان شمالی در قالب 130 نفر برای سومین سال متوالی برای حضور در مراسمات دهه پایانی ماه صفر و زیارت امام رضا(ع) راهی مشهد مقدس شدند.
زائران ورودی به مشهدمقدس به مرز ۱.۵ میلیون نفر رسید

 
مهدی فروزاندر مشهدمقدس اظهار داشت: زائران با هدف برگزاری پرشکوه مراسم ایام پایانی ماه صفر به مشهدمقدس سفر می‌کنند و تاکنون قریب به یک و نیم میلیون زائر وارد مشهدمقدس شده‌اند.
مدیرکل امور رفاهی زائران استانداری خراسان رضوی بیان کرد: آمار دقیق ورودی زائران به مشهدمقدس تا این لحظه یک میلیون و 490 هزار و 765 نفر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل در همین برهه زمانی پیشرفتی سه درصدی را نشان می‌دهد.
فروزان عنوان کرد: خدمت رسانی به زائران توسط تمامی دستگاه‌های استانی در حال انجام است و هم افزایی مناسبی نیز در این زمینه وجود دارد.
آمادگی ۴۳ هزار نفر از مجاوران حرم امام رضا(ع) برای خدمت به زائران پیاده

حجت‌الاسلام والمسلمین حجت گنابادی‌نژاد اظهار داشت: برنامه‌های ستاد دهه آخر صفر در گستره حرم مطهر، مشهد مقدس، ملی و بین‌المللی برنامه‌ریزی ‌شده است.
وی ادامه داد: «میثاق با امام» یکی از این برنامه‌ها با محوریت حضور تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان کالاهای اساسی کشور برای میثاق با امام رضا(ع) و برای حمایت از مردم در برابر تهدیدهای دشمن  است که در حرم مطهر برگزار می‌شود.
گنابادی نژاد افزود: برنامه «صلای عزا» عنوان برنامه خطبه‌خوانی شب شهادت امام هشتم(ع) است که با مشارکت سازمان حرم، معاونت اماکن و امور زائران و معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی طبق سنوات گذشته در حرم‌ رضوی برگزار می‌شود. همچنین به همت مرکز امور بین‌الملل در برنامه «صلای عزا» از بیانات متولیان اعتاب مقدس خارج کشور و علمای برجسته بهره‌مند خواهیم شد.
وی بیان کرد: «اجتماع رضویون» با حضور جمع عظیم زائران و مجاوران در روزهای رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام رضا(ع) در حرم رضوی برگزار می‌شود.
گنابادی‌نژاد با اشاره به اینکه برنامه «خیمه امت» یکی از برنامه‌های ابتکاری معاونت تبلیغات اسلامی حرم مطهر رضوی برای اجرای مراسم سوگواری اقوام مختلف در دهه آخر صفر در حرم رضوی است، افزود: برگزاری ‌برنامه‌هایی ویژه زائران پیاده اردو و آذری زبان ازجمله بخش‌های «خیمه امت» است. ویژه‌برنامه «زنان فاطمی سوگواران رضوی» نیز از دیگر بخش‌های «خیمه امت» است که در رواق حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود و تولیدات محتوایی در 72 عنوان و 11 زبان را ارائه می‌کند.
وی تصریح کرد: مراسم ویژه عزاداری هیئت‌های مذهبی از سراسر جهان اسلام به سبک بومی از مجموعه برنامه‌هایی است که در این ایام در حرم رضوی برگزار می‌شود.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی گفت: تکریم زائران، به‌عنوان یکی از راهبردهای مهم آستان قدس رضوی با مشارکت سازمان حرم و معاونت اماکن و امور زائران آستان قدس رضوی در قالب استقبال ویژه از زائران و سیاه‌پوشی بیش از 6 هزار مترمربع از صحن‌ها و رواق‌های حرم رضوی دهه آخر صفر انجام می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: 600 حلقه معرفت در طول دهه آخر صفر در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود که 100 حلقه معرفت ویژه بانوان خواهد بود.
گنابادی نژاد با اشاره به اینکه شور و گستردگی خدمت به زائران که در بخش‌های خدماتی و فرهنگی پیش‌بینی‌ شده خدمات متمایزی را نسبت به گذشته ارائه می‌کند، افزود: دبیرخانه کانون خادم‌یاری زائر و زیارت در مشهد مقدس فعالیت خود را آغاز کرده و 43 هزار نفر از شهروندان و مجاوران حضرت رضا(ع) در مشهد تاکنون برای خدمت‌رسانی به زائران اعلام آمادگی کرده‌اند.
وی گفت: هم‌‌اکنون 17 هزار نفر از کسانی که اعلام آمادگی برای خدمت به زائران داشتند در 6 عنوان خدمتی شامل عرصه‌های اسکان، اطعام، خدمات پزشکی، خدمات فرهنگی، حمل‌ونقل، انتظامات و استقبال سازمان‌دهی شده‌اند. با فعالیت‌های کانون خادم‌یاری زائر و زیارت امیدواریم سنت میزبانی زائران که در مشهد وجود داشته است به‌صورت کمی و کیفی توسعه یابد.
وی عنوان کرد: ایستگاه‌های اسکان و استقبال از زائران پیاده در 9 محور ورود به مشهد مقدس و حرم رضوی پیش‌بینی‌شده است.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی بیان کرد: قرارگاه فرهنگی زائران پیاده با محوریت آستان قدس رضوی در سال گذشته تشکیل ‌شده و امسال نیز با 6 کمیته مبلغان و مداحان، مراسم‌ها و تبلیغات، اطلاع‌رسانی و مستندسازی، هماهنگی امور خواهران، نظارت و ارزیابی و کمیته زائران خاص خدمت‌رسانی انجام می‌دهد.
وی با بیان اینکه قرارگاه فرهنگی زائران پیاده در چهار محور مبدأ، مسیر، مقصد و تداوم ارتباط با زائران پیاده خدمات متنوعی ارائه خواهد کرد، عنوان کرد: قرارگاه فرهنگی زائران پیاده برنامه‌ریزی کرده است تا حداقل یک سال با زائران پیاده امام‌رضا(ع) تعامل داشته باشد. 2 هزار و 500 مبلغ خدمات فرهنگی را در محورهای این قرارگاه پشتیبانی می‌کنند.
گنابادی نژاد با اشاره به مشکلات زائران پاکستانی و افغانستانی که به زیارت امام رضا(ع) مشرف می‌شوند، افزود: ستاد مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی برنامه‌ریزی کرده که حمل‌ونقل و اسکان زائران پاکستانی امام رضا(ع) با پشتیبانی سپاه امام رضا(ع) و اطعام توسط معاونت امداد مستضعفان آستان قدس، برنامه‌ریزی برای خدمات در حرم رضوی توسط سازمان حرم، بهداشت و سلامت توسط بنیاد سلامت معاونت علمی آستان قدس و خدمات و برنامه‌های فرهنگی توسط سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی، معاونت ارتباطات و رسانه و نمایندگی آستان قدس رضوی در استان خراسان رضوی انجام شود.
وی با اشاره به اهمیت فضای پارک ماشین‌های زائران در دهه آخر صفر عنوان کرد: فهرستی از زمین‌های بدون استفاده و مدارس اطراف حرم رضوی جهت تأمین پارکینگ زائران تهیه‌ شده که سازمان عمران حریم حرم رضوی با نهادهای مرتبط در این خصوص در حال هماهنگی است. به همت معاونت اماکن متبرکه و امور زائران برای تسهیل تردد زائران در مسیرهای مسدود منتهی به حرم 100 دستگاه مینی‌بوس و زائربر(خوردرو برقی) پیش‌بینی ‌شده است.
گنابادی نژاد افزود: تشرف زائران پیاده اهل سنت با حضور 1000 نفر از استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، خراسان رضوی، خراسان شمالی و خراسان جنوبی نیز را برای چندمین سال در دهه پایانی صفر خواهیم داشت. حضور مسلمانان در این ایام با شعاری واحد پاسخی کوبنده به مخالفان اهل‌بیت(ع) و تفرقه‌افکنان میان جهان اسلام خواهد بود.
وی با بیان اینکه در دهه آخر صفر امسال 100 هزار جانماز نمدی، مهر و تسبیح توسط خادمیاران نوجوان تولید و بسته‌بندی‌ شده است، افزود: یک‌میلیون اقلام فرهنگی که 500 قلم آن شامل کتاب، مجله و زیارت‌نامه می‌شود، برای زائران پیاده امام رضا(ع) آماده سازی شده؛ در این ایام 2 هزار و 500 بسته متبرک نیز به هیئت‌های مذهبی که به حرم رضوی مشرف می‌شوند اهدا خواهد شد.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی بیان کرد: «ویژه‌نامه مبلغین» که با همکاری معاون حوزه علمیه قم تهیه‌ شده است در اختیار مبلغان سراسر کشور قرار خواهد گرفت. فضاسازی عمومی مشهد با عنوان «نقش بهشت» برای میزبانی باشکوه از زائران امام هشتم(ع) طی جلسات سازمان‌دهی محیطی با شهرداری، سازمان تبلیغات و سپاه امام رضا(ع) برنامه‌ریزی‌ شده است.
گنابادی نژاد افزود: در قالب برنامه «شباب رضا(ع)» به‌عنوان برنامه ملی که توسط موسسه جوانان آستان قدس رضوی برگزار می‌شود در دانشگاه محوری هر یک از استان‌های کشور هیئت عزاداری امام رضا(ع)  برگزار خواهد داشت.
وی با اشاره به همکاری مطلوب صداوسیما در پوشش برنامه‌های مناسبت‌های ویژه آستان قدس رضوی بیان کرد: برنامه «سر سفره خدا» توسط موسسه آفرینش‌های آستان قدس رضوی در ایام دهه آخر صفر برای مخاطبان کودک تولید و پخش خواهد شد. همچنین پوشش برنامه‌ها در شبکه‌های سیما و پخش کلیپ‌های فرهنگ میزبانی در صداوسیمای استان خراسان رضوی را در ایام پایانی صفر خواهیم داشت.
رئیس سازمان فرهنگی آستان قدس رضوی عنوان کرد: پویانمایی «در مسیر باران» به‌عنوان اولین پویانمایی سینمایی که با حمایت آستان قدس رضوی تولید شده نیز در ایام دهه پایانی صفر در سینماهای کشور اکران می‌شود. امیدواریم با تولید پویانمایی‌های جذاب و پرمخاطب برای تربیت معنوی نوجوانان ارادتمند به اهل‌بیت(ع) گامی برداشته باشیم.
وی در خاتمه به برنامه‌های بین‌المللی آستان قدس رضوی در ایام آخر صفر اشاره کرد و افزود: مرکز امور بین‌الملل آستان قدس رضوی در قالب برنامه‌های بین‌المللی دهه آخر صفر اقداماتی را مانند ارتباط با سران ادیان جهان و  وبینارهای تخصصی با حضور اندیشمندان جهان اسلام برنامه‌ریزی کرده است.
پای صحبت خادمان خورشید؛ وقتی شوق خدمت اشک‌ها را جاری می‌کند

 
روزهای پایانی صفر نزدیک می‌شود و باز دل‌های عاشقان برای خدمت به این امام رئوف(ع) در سینه‌ها می‌تپد، سالروز شهادت امام هشتم(ع) برای هم‌جواران خورشید، بهترین زمان برای ادای حق همسایگی، بهترین همسایه دنیاست.
این روزها صحنه خدمت، مملو از حضور خادمانی است که منافع معنوی را بر منفعت مالی ترجیح داده و آمده‌اند از راه‌های دور و نزدیک، تا با بذر مال و جان، با هر وسع و توان خدمتگزار زائران آقا باشند. آمده‌اند برای خدمتی از جنس ادای دین، ابراز عشق و ارادت به ساحت امام خوبی‌ها.
 با هر یک از آن‌ها که وارد گفتگو می‌شوی، می‌بینی که با تمام توان می‌خواهد گوی خوش‌خدمتی را از دیگران برباید؛ اینجا مصاف عاشقی است، میدان ارادت.
برای خدمت‌رسانی به امام رضا(ع) انرژی مضاعفی دارم
زهرا اعظم لو، یکی از خادمیارانی است که برای ثبت‌نام سایر خادمان انجام وظیفه می‌کند، می‌گوید:  از طریق تبلیغات و اطلاع رسانی طرح در سطح شهر با برنامه خادمیاران رضوی آشنا شدم و اکنون نزدیک به یک ماه و نیم است که برای ارائه خدمت به کانون خادمیاران می‌آیم.
این بانوی خادمیار با بیان اینکه خدمت به ساحت امام رضا(ع) خستگی ندارد، عنوان می‌کند: برای خدمت‌رسانی به امام رضا(ع) انرژی مضاعفی دارم، به‌گونه‌ای که باوجود دو فرزند هنگامی‌که به خانه می‌روم هیچ‌گونه خستگی احساس نمی‌کنم و برای امور منزل نیز باانرژی زیادی فعالیت می‌کنم.
این خادم افتخاری حرکت خود در مسیر خدمت به زائران امام مهربانی‌ها را قدمی کوچک می‌داند تا مسیر ظهور امام زمان(عج) را فراهم کند.
او که برای اولین بار است در دهه آخر صفر برای خدمت‌رسانی داوطلب ‌شده است، ادامه می دهد: سعی می‌کنم از این به بعد علاوه بر اینکه بیشتر به زیارت امام رضا(ع) بروم؛ تلاش کنم هر چه بیشتر با فرهنگ میزبانی آشنا شده و در این گونه برنامه‌ها هم بیشتر شرکت کنم، چراکه به خاطر همسایگی با امام رضا(ع) وظیفه بزرگی بر دوش ماست.
خادمی از کرمان
وقتی از طریق سامانه پیامک متوجه شدم که من هم می‌توانم خادم افتخاری زائران پیاده شوم، از شوق خدمت به زائران امام رضا (ع) ناخداگاه اشک‌هایم سرازیر شد.
این را لیلا عسگری می گوید، شیرزنی که با شوق و اشتیاقی بی صف؛ از شهرستان زرند کرمان برای خدمت‌رسانی به مشهد آمده است. با لهجه شیرین کرمانی می‌گوید: مادرزادی دارای یک کلیه هستم باوجود اینکه کار کردن برایم دشوار است اما حاضرم برای امام رضا(ع) هر کاری انجام بدهم.
در چشمانش برق خاصی است، می‌گوید: از امام رضا(ع) معجزات زیادی دیدم اما نمی‌توانم بازگو کنم؛ فقط این رو بگویم که خیلی خوشحالم که لایق نوکری آقا و زائرانش را دارم.
وقتی از او درباره اینکه دوست دارد  در کدام بخش مشغول خدمت شود  پاسخ می‌دهد: چون قبلاً در قسمت انتظامات ستاد دفتر نماز جمعه شهرستان زرند بودم دوست دارم اینجا هم در بخش انتظامات و پذیرایی فعالیت کنم.
رسم همسایگی با امام
محمد حسین زاده نیز ازجمله خادمیاران رضوی است که برای خدمت‌رسانی به زائران امام آمده است، او نیز خدا را شاکر است به خاطر نعمت همسایگی با امام هشتم(ع) و از اینکه قدم کوچکی در مسیر خدمت به زائران امام رضا(ع) برداشته، خدا رو شکر می‌کند.
او بابیان اینکه کار برای امام رضا(ع) خستگی ندارد، ادامه می دهد: در سایه همسایگی با امام رضا(ع) خدمت به زائران کمترین کاری است که از عهده ما برمی‌آید و امیدوارم این حرکت ما بتواند گامی در مسیر ظهور باشد.
حسین زاده همسرش را مشوق اصلی برای حضور در طرح خادمیاران معرفی می کند و می‌گوید: سال گذشته در چنین ایامی زائر امام حسین(ع) بودم و امسال خدا را شاکرم که توفیق خدمت به زائرین حضرت رضا(ع) را به من ارزانی کرده است.
برای جبران محبت‌های امام رضا(ع) آمده‌ام
نجمه خاتون پاک‌فطرت، یکی دیگر از خادمیاران رضوی است که با پیگیری‌هایی زیادی که انجام داده، توانسته در جمع خادمیاران قرار بگیرد. او نیز از ارداتش به ساحت قدسی شمس توس می‌گوید و بیان می‌کند: با نیت خالص و برای رضای خدا برای خدمت‌رسانی آمده‌ام و دوست دارم تا جایی که می‌توانم محبت‌های امام(ع) را جبران کنم.
او خدمت به زوار آقا را وظیف مشهدی‌ها می‌داند و ادامه می‌دهد: می‌خواهم در سایه این خدمت‌رسانی حضرت از من راضی شوند و بتوانم حق همسایگی را به‌جا آورم، زیرا همسایگی با این امام مهربان نعمتی است که باید شاکر آن باشیم.
این خادمیار تاکید می‌کند: مردم سایر شهرها و استان‌ها، زمانی که متوجه می‌شوند ما همسایه امام رضا(ع) هستیم، با چشمان اشک‌بار التماس دعا می‌گویند و به حال ما غبطه می‌خورند. به همین خاطر باید قدردان این نعمت ارزشمند باشیم.
امام رضا(ع) دستگیر ما در دو جهان باشد
صادق محبتی نیز از جمله افرادی است که روزگار قرعه خدمت به زائران رضوی رابه نام وی رقم‌ زده است؛ از حس و حال خدمت‌رسانی می‌گوید: برای نخستین بار در این طرح شرکت کرده‌ام و امیدوارم که امام رئوف این قدم کوچک مرا در مسیر ترویج فرهنگ رضوی، ذخیره‌ای برای ظهور امام زمان(عج) بداند و دستگیر ما در دو جهان باشد.
وی با چشمانی که از شوق خدمت به ساحت امام رئوف خیس شده‌اند، ادامه می‌دهد: حضور امام رضا(ع) را در زندگی‌ام حس می‌کنم و امیدوارم که این خدمت را از من قبول کنند.
محبتی عنوان می‌کند: سلامتی تمام بیماران و ظهور امام زمان(ع) همه آن چیزی است که از امام مهربانی‌ها می‌خواهم. بی‌شک هر قدمی که در مسیر هموار کردن بندگی خدا برای سایرین برداشته شود، شایسته سپاس‌های فراوان است، پس خادمیاران رضوی نیز بی‌شک مزد زحمات خود را از میزبان مهربان شهر بهشت دریافت خواهند کرد.
خدمت به زائرین پیاده امام هشتم و عضویت در طرح «همه خادم الرضاییم» هیچ محدودیت و شرایطی ندارد. با هر گروه سنی و با هر توانایی می‌توان در این طرح شرکت کرد. می‌توان یک ایستگاه را پشتیبانی و ملزومات آن را فراهم کرد و یا می‌توان قطعه نانی به دست زائری داد و یا عرقی را از پیشانی خسته از راه رسیده‌ای زدود.
دل اگر خلوص داشته باشد مقدار خدمت فرقی ندارد. همه آنچه به دست زائر رسانیده‌ایم به محضر علی بن موسی‌الرضا(علیه‌السلام) ارائه می‌شود و او امام کریمی است که  کم‌های ما را بزرگ می‌دارد. برای پیوستن به خیل خادمیاران رضوی  کافی است عدد 8 را به سامانه پیامکی  1000888080 ارسال کنید.
عشق مثال‌زدنی اهل سنت به امام رضا(ع)؛ از قدمگاه تا بارگاه رضوی

هوا سرد است و تا چشم کار می‌کند جاده‌های یخ‌زده‌ای هستند که انگار تا بی‌نهایت ادامه دارند اما رنج این سفر با پای پیاده را چه کسی می‌تواند تحمل کند؟ به شوق چه کسی؟ اصلا چرا؟ مگر چه چیز از آسایش انسان در زندگی مهم‌تر است. پاسخ همین جاست؛ در صف‌های مرتب زائرانی که با پای پیاده به سمت قبله خود یعنی مشهد مقدس حرکت می‌کنند؛ پاسخ یک کلمه سه حرفی است "عشق" ؛ عشق به ولایت و صاحب و مولای خراسان و تمام ایران.
هرعقل سلیمی اینکه در سرمای نیمه آبان از شهر یا روستایی هر چه قدر نزدیک و هر قدر دور به سمت حرم مطهر رضوی پیاده راه بیفتی را رد می‌کند مگر آنکه عشق را فهمیده باشد و این شوق و تپش قلب را بشناسد.
این شوق از همان جنسی است که فوج فوج آدم‌ها را در اربعین به کربلا می‌برد تا عرب و عجم کنار هم پیاده به پابوس سیدالشهدا(ع) بروند و بعد از چندی آدم‌هایی پیاده در راه‌ها را تنها به شوق دیدن پرچم سیاه روی گنبد و گلدسته حرم عالم آل محمد (ص) به حرکت در می‌آورد.
ذکری که از لب‌های زائران دور نمی‌شود
یکی از همین زائران که در مسیر سبزوار به مشهد زیر لب ذکرگویان می‌آید؛ می‌گوید: از یکی از روستاهای اطراف داورزن آمده‌ام و به شوق دیدن امامم قدم در این راه گذاشته‌ام؛ این همه راه را پیاده فقط به شوق دیدن آن گنبد و گلدسته می‌آیم و می‌خواهم در خیل عزاداران امام مهربانی‌ها جایی داشته باشم.
وی ادامه می‌دهد: در این مسیر تسبیحم بهترین یارم است چراکه هر لحظه با ذکر یا علی بن موسی الرضا (ع) یادم می‌اندازد که شوقم برای دیدن چه بزرگواری است؛ انگار این تسبیح بیشتر از من شوق به زبان راندن نام عالم آل محمد (ص) را دارد.
عشق اهل سنت به امام مهربانی‌ها
یک زن اهل خواف که اهل سنت نیز است و پیاده به سمت مشهدمقدس راه می‌پیماید؛ می‌گوید: عشق به امام رضا(ع) که فرزند پیامبر است؛ شیعه و اهل سنت نمی‌شناسد و من هم مثل تمام مردم دیگر دلم می‌خواهد سوگواری خود برای شهادت ایشان را به بهترین نحو برگزار کنم.
وی ادامه می‌دهد: من به عنوان یک مسلمان حب به خاندان پیامبر(ص) را در دل دارم و این عشق، سرما و گرما و دوری و نزدیکی راه نمی‌شناسد.
 از قدمگاه تا بارگاه
حسین یکی از راهنمایان کاروانی است که از نیشابور به راه افتاده و می‌گوید: شوق ما دیدن بارگاه امام رضا (ع) بوده و از قدمگاه هم راه خود را آغاز کرده‌ایم و دلمان می‌خواهد که روز شهادت ولی نعتمان در مشهد مقدس باشیم.
وی ادامه می‌دهد: در این راه سختی هم وجود دارد اما ما برایمان این مسئله مهم نیست و تنها به دیدن آن گنبد فکر می‌کنیم و اینکه چه مصیبت بزرگی به مسلمانان در دهه آخر صفر در خراسان وارد شده است.
این راهنمای کاروان زائران پیاده در خراسان رضوی تأکید می‌کند: می‌خواهیم همه عالم این را بدانند که اگر امامان در غربت به شهادت رسیدند مراسم سوگش با شکوه تمام برگزار شده و ما از راه‌های دور و نزدیک پیاده خودمان را به این مرقد می‌رسانیم.
منتظر برای رسیدن زائران پیاده
محمدرضا یکی از شهروندان مشهدی است که در مورد شوق خود برای ورود زائران پیاده می‌گوید: چند سالی برای پیاده‌روی اربعین به عراق می‌رفتم و در آنجا می‌دیدم که مردمانی که منزل آنها بر سر راه زائران بود چگونه امکانات خانه خود را در اختیار آنها می‌گذاشتند؛ البته امکان این کار به راحتی برای ما فراهم نیست اما می‌خواهم بخشی از وسایلم را برای استفاده زائران پیاده به ایستگاه‌های استقبال از زائران ببرم.
وی ادامه می‌دهد: دیروز به یکی از همین اماکن مراجعه کردم و در آنجا برای ماساژ پا و بدن زائرانی که رسیده بودند کمک‌هایی را انجام دادم و اگر خدا بخواهد روزهای دیگر هم برای این کار بروم.
این شهروند مشهدی تأکید می‌کند: من اصلا از اینکه پای یک زائر امام رضا (ع) را ماساژ بدهم ناراحت نمی‌شوم بلکه آن را افتخاری برای خودم می‌دانم و از خدا می‌خواهم که همیشه این فرصت را برای من مهیا کند.
مداوای رایگان
جواد یک پزشک است و با بیان اینکه با افتخار خود را خادم امام رضا (ع) می‌داند و می‌گوید: من به صورت رایگان به کمپ‌های اسکان مراجعه کرده و بیماران را ویزیت می‌کنم و حتی تزریقات آنها را هم انجام میدهم و این را نوعی خادمی امام رضا (ع) می‌دانم.
وی ادامه می‌دهد: خدمت به امام رضا (ع) تنها این نیست که در حرم مطهر حضور داشته باشی که گر چه آن هم برای خودش صفا و منزلتی دارد اما بخش مهم‌تری از آن این است که به زائران در جاهای بیرون از حرم خدمت کنی و من سعی می‌کنم برای خدمت از دانش خودم استفاده کنم چراکه زائران پیاده معمولا ضعیف بوده و مشکلات جسمانی دارند که باید درمان و تیمار شوند.
این گوشه‌ای از ولوله‌ای است که برای سوگ ثامن الحجج (ع) در خراسان و ایران برپا است و همه و همه فقط به خاطر یک کلمه است عشق همان عشقی که در عاشورا دیده می‌شود؛ همان عشقی که اربعین را به یک واقعه جهانی تبدیل می‌کند و همان عشقی که گنبد منور امام رضا(ع) را قبله آمال همه ایران کرده است.
روزی که همه ما ایرانی‌ها مویه‌کنان زیر لبان خود می‌خوانیم باز این چه شورش است که در خلق عالم است باز این چه نوحه و چه عزا و چه ماتم است.
بیش از ۱۱۰۰۰ زائر پیاده از غرب خراسان‌رضوی رهسپار مشهدالرضا(ع) شدند

 
حسین رضایی در مشهدمقدس، با اشاره به آخرین آمار زائران پیاده در مسیر مشهدالرضا(ع) اظهار داشت: 54 کاروان پیاده امروز صبح از غرب خراسان‌رضوی به‌سمت مشهد رهسپار شده‌اند تا در مراسم ایام پایانی ماه صفر در مشهدالرضا(ع) حاضر باشند.
سخنگوی ستاد جمعیت خدمتگزاران زائران پیاده امام رضا(ع) بیان کرد: این تعداد کاروان 11 هزار و 80 زائر پیاده را دربرمی‌گیرد که از شهرستان‌های خوشاب، داورزن، سبزوار هستند که 4890 نفر از آنان را برادران و بقیه را خواهران تشکیل می‌دهند.
رضایی عنوان کرد: همراه هر کدام از این کاروان‌ها نیز یک روحانی حضور دارد و به بیان مسائل اخلاقی و فرهنگی و آموزه‌های دینی می‌پردازد. کاروان‌های پیاده از امروز تا 17 آبان ماه به تدریج مسیر سبزوار به سمت مشهدمقدس را طی می‌کنند.
ویژه برنامه‌های صدا و سیمای خراسان رضوی در روزهای پایانی صفر

محسن نصرپور  در مشهد مقدس اظهار داشت: ویژه برنامه 75 دقیقه‌ایی «مرثیه آفتاب» با موضوع گفتگو با زائران، حضور کارشناسان دینی و مذهبی، پخش مراسم سینه زنی حرم مطهر رضوی، گزارش از صحن‌های حرم مطهر و خدمات آستان قدس به زائران و پخش مراسم مداحان و شاعران اهل بیت در ایام آخر صفر پخش می‌شود.
وی افزود: در حوزه صدا برنامه «آسمان بارانیست» به مدت 120 دقیقه به سمع شنوندگان می‌رسد و «خیلی دور، خیلی نزدیک»  با موضوع گزارش از شهرستان‌های مسیر زائران پیاده، «حرف حساب»و «جاده عاشقی» با موضوع گزارش از زائران مسیر و موکب‌های بین راه از بخش های مختلف آن است.
مدیرکل صدا و سیمای خراسان رضوی با اشاره به برنامه‌های رادیو گفت: برنامه «صحن سوم» به مدت 180 دقیقه از رادیو زیارت روی آنتن می‌رود و از آیتم‌های این برنامه می‌توان به ارتباط با مرز‌های شرقی و غربی، معرفی کتاب‌های مرتبط با امام رضا (ع)، پخش سخرانی، نمایش کبوتر حرم و گزارش مستقیم از حرم مطهر رضوی اشاره کرد.
نصرپور اضافه کرد: در حوزه برون مرزی نیز برنامه «غریب خراسان» به تهیه کنندگی مجید حاتم زاده به مدت 15 دقیقه از رادیو تاجیکی پخش می‌شود و آیتم‌های این برنامه شامل مداحی، مصاحبه، گزارش و حضور کارشناس است.
پایگاه پایش سلامت زائر در دهه پایانی صفر در جوار حرم رضوی برپا می‌شود

 محمود ابراهیمی اظهار داشت: به همت این بنیاد پایگاه پایش سلامت زائر با نگاهی پیش‌گیرانه، از هشتم آبان 1397 هم‌زمان با سالروز اربعین حسینی به مدت 10 روز در بست شیخ طبرسی حرم مطهر رضوی دایر خواهد شد.
وی ادامه داد: خدمات کنترل فشار خون، کنترل قند خون، اندازه‌گیری قد و وزن به منظور محاسبه شاخص توده بدنی یا BMI و بینایی‌سنجی با همیاری خادم‌یاران سلامت رضوی به‌صورت رایگان در این پایگاه به مراجعان ارائه می‌شود.
ابراهیمی گفت: همچنین با همکاری آستان قدس رضوی، جمعیت هلال احمر و شبکه بهداشت و درمان کشور، خدمات پزشکی، پرستاری و دارویی رایگان در دهه آخر صفر به زائران پیاده پاکستانی و افغانستانی ارائه می‌شود.
وی اضافه کرد: در این راستا یک پایگاه سلامت در ورودی مرز میرجاوه و پایگاهی نیز در زائرسرای زاهدان برای خدمات‌رسانی به زائران پیاده پاکستانی مستقر شده است. همچنین پایگاه سلامتی در مرز دوغارون به زائران پیاده افغانستانی خدمات‌رسانی می‌کند.
مدیر امور توسعه سلامت بنیاد سلامت رضوی ابراز کرد: زائران پیاده حرم مطهر رضوی می‌توانند از خدمات فوریت‌های پزشکی 25 پایگاه سلامت در ورودی‌های مشهد مقدس در دهه پایانی ماه صفر استفاده کنند.
وی افزود: بنیاد سلامت رضوی با بهره‌گیری از ظرفیت خادم‌یاران سلامت رضوی (پزشکان و پرستاران داوطلب) در تأمین نیروی انسانی این پایگاه‌های سلامت و به پشتوانه خیرین حوزه سلامت و مؤسسه خدمات دارویی رضوی در تأمین دارو با بسیج جامعه پزشکی برای برپایی این پایگاه‌ها همکاری می‌کند.
ابراهیمی به مشارکت مراکز مختلف مانند دانشگاه علوم پزشکی مشهد و جمعیت هلال احمر خراسان رضوی در خدمات‌رسانی در این پایگاه‌ها اشاره و تأکید کرد: بنیاد سلامت رضوی بیشتر نقش نظارتی بر پایگاه‌های سلامت مسیرهای منتهی به مشهد را دارد تا خدمات درمانی منطبق با ضوابط بهداشتی و درمانی کشور و در شأن زائران حرم مطهر رضوی در دهه آخر صفر ارائه شود. بدین منظور رابطین سلامت در این پایگاه‌ها توسط بنیاد سلامت رضوی نظارت لازم را انجام می‌دهند.
مدیر امور توسعه سلامت بنیاد سلامت رضوی در توصیه به زائران پیاده دهه آخر صفر گفت: زائران پیاده مسیرهای منتهی به مشهد مقدس به منظور حفظ سلامتی خود باید از دریافت غذاهای نذری از افراد ناشناس خودداری کنند. غذاهایی که توسط موکب‌های شناسنامه‌دار در بین مردم توزیع می‌شود، مورد تأیید مراجع ذیصلاح‌ قرار دارد.
وی به برپایی بیمارستان صحرایی رضوی به مناسبت اربعین حسینی در مسیر پیاده‌روی نجف به کربلا اشاره و خاطرنشان کرد: همچنین یک پایگاه سلامت به همت کانون سلامت بنیاد سلامت رضوی در سیستان و بلوچستان برای ارائه خدمات پزشکی، پرستاری و دارویی رایگان به زائران کربلا در ایام اربعین حسینی در نجف اشرف و یک پایگاه سلامت توسط کانون سلامت خراسان جنوبی بنام موکب جوادالائمه در کاظمین دایر شده است.
سنگ تمام مشهدی‌ها برای زائران پیاده رضوی؛ وقتی شوق خدمت سن و سال نمی‌شناسد

همه ما وقتی قرار است مهمانی به خانه‌مان بیاید سعی می‌کنیم همه چیز را مهیا کنیم؛ چرا که ایرانیان همیشه به مهمان‌نوازی معروف بوده‌اند و این رسم مهمان‌نوازی بیش از همیشه در ایام دهه پایانی صفر در مشهد مقدس خود را نشان می‌دهد.
حالا همان بزنگاه است و ما خراسانی‌ها در تدارک میزبانی آخر این هفته هستیم که متعلق به شاه خراسان و خورشید توس بوده و فوج فوج مهمانان و عزاداران به این شهر وارد می‌شوند که باید برای هر کدام از گروه‌ها برنامه‌هایی ویژه داشت؛ این آمادگی در همه جای استان دیده می‌شود؛ از راه‌هایی که به مشهد ختم می‌شود تا حسینیه‌هایی که قرار است زائران پیاده امام مهربانی‌ها را برای چند روزی که در جوار حرم عشق هستند سکنی دهند.
خاطره خوب برای هر زائر
رمضان نام یکی از نانوایانی است که در شهر مشهد فعالیت دارد و با اشاره به نزدیک شدن به ایام پایانی دهه آخر صفر می‌‎گوید: از روز شنبه این هفته هر روز 50 نان به ایستگاه استقبال از زائر جاده قوچان و 50 نان به ایستگاه استقبال از زائر طرق می‌برم و به صورت صلواتی در بین زائران امام رضا (ع) توزیع می‌کنم.
وی ادامه می‌دهد: به این صورت خود را در ثوابی که زائران پیاده امام رضا (ع) دارند شریک می‌دانم و البته این مسئله به من هم واضح است که هیچ کاری به اندازه طی طریق پیاده برای زیارت امام رضا (ع) در این هوای سرد نمی‌تواند ارج و منزلت نزد خدا داشته باشد.
این شهروند مشهدی تأکید می‌کند: قصد من این است که به اندازه خودم برای هر زائری که می‌بینم یک خاطره خوب درست کنم.
کار فرهنگی در حد توان
جعفر یکی از طلبه‌های مدرسه نواب است و در بین جمعیت خدمتگذاران به زائران پیاده دیده می‌شود و می‌گوید: تعداد زیادی از افرادی که در جمع زائران پیاده امام رضا (ع) هستند از روستاهای دور و نزدیک به مشهد مقدس آمده‌اند و تعدادی از آنها هم سواد در حد مکتب دارند و طبیعی است که اطلاعات زیادی در موارد مختلف نداشته باشند.
وی ادامه می‌دهد: من به همراه چند تن دیگر از همدرسان خود در ایام دهه پایانی صفر هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌ایم تا برای کار فرهنگی و مشاوره و پاسخ به پرسش‌های دینی در اماکنی که این زائران حضور دارند رفته و خدمات رسانی انجام دهیم.
این طلبه مشهدی تأکید می‌کند: این امر برای من مانند این است که علم خودم را به استفاده درآورده‌ام و علاوه بر آن با همراهی هر چند کوچک در حرکت عظیم دهه پایانی صفر خود را شرکت داده‌ام.
تامین تجهیزات مورد نیاز زائران
سعید یکی از مغازه‌داران مشهدی است و می‌گوید: تمام سعی من بر این است که تعدادی زائر راحت‌تر سفر خود را به اتمام برسانند برای همین در طول هفته گذشته به چند ایستگاه پذیرایی از زائران پیاده در جاده‌ها سر زده و پتو و بخاری برقی به آنها دادم تا زائران از سرمای هوا تا حدودی در امان باشند.
وی ادامه می‌دهد: ما چند نفر همکار هستیم که مغازه لوازم خواب داریم و حالا چند عدد از پتوهای خود را در اختیار حسینیه نزدیک محل کار خود قرار داده‌‎ایم چراکه همه ساله این مکان در اختیار زائران پیاده قرار می‌گیرد.
این شهروند مشهدی تأکید می‌کند: در خانواده خود و اقوام هم تأکید بسیار زیادی داشته‌ایم که اگر کسی پتو و لوازم گرمایشی در اختیار دارد به همین حسینیه تحویل دهد تا همه برای راحتی زائران تلاش کرده باشیم.
مدرسه در اختیار زائران
رضا؛ مدیر یکی از مدارس آموزش و پرورش در ناحیه 2 آموزشی شهر مشهد است و می‌گوید: هر ساله مدرسه را قبل از ایام دهه پایانی صفر برای آمدن زائران پیاده امام رضا (ع) آماده می‌کردیم اما امسال اقدامات دیگری را هم در دست اقدام داریم.
وی ادامه می‌دهد: به عنوان مثال برخی از همکاران از منازل خود یخچال‌های کوچکی را آورده‌اند تا زائران از آنها استفاده کنند برخی هم ظروفی مانند قابلمه، بشقاب، قاشق و چنگال را برای استفاده زائران به مدرسه آورده‌اند.
این مدیر مدرسه مشهدی بیان می‌کند: وقتی کسی حاضر می‌شود ظروف خانه خودش را در اختیار یک عده قرار دهد یعنی ارادت بسیار زیادی به آن افراد داشته و آنها را مهمان خود می‌داند.
نذر چای برای زائران امام رضا (ع)
طاهره از دیگر شهروندان مشهدی است که می‌گوید: پدرم علاقه زیادی به زائران امام رضا (ع) داشت و در ایام شلوغ همیشه در حیاط خانه‌مان را باز می‌گذاشت تا زائران بتواند از شیر آب و سرویس بهداشتی منزل ما استفاده کنند و حتی گاهی چای و قند هم برای آنان در حیاط قرار می‌داد و یا در روزهای سرد خوراک عدسی و لوبیا برای آنها آماده می‌کرد.
وی ادامه می‌دهد: منزل من برای اینگونه پذیرایی از زائران فضا و امکانات ندارد اما من چای و قند را خریداری کرده و به اماکن اسکان زائران می‌برم تا از آنها استفاده کنند این کار را به عنوان نذری برای پدرم انجام می‌دهم و علاوه بر این گوشه‌ای هر چند کوچک از کار پذیرایی از زائران را انجام می‌دهم.
ضرب‌المثلی هست که می‌گوید قطره چون با دریا است؛ دریا است و این حکایت همین افرادی است که هر کدام کارهای کوچکی را برای پذیرایی از زائران انجام می‌دهند و به قولی هر کس گوشه‌ای از یک کار را گرفته‌ و به همین علت تمام آنها دریایی هستند که زائران از محبت و صفای درونی آنها استفاده می‌کنند.
مشهد دریایی می‌شود در روزهای آخر صفر از محبت مجاوران و شور و شوق زائران که هر کدام از آنها سعی می‌کنند به نوعی سوگ خود را برای این مصیبت خونین نشان داده و عهد خود را با ولی نعمتشان پررنگ‌تر کنند.
پیش‌بینی حضور ۵ میلیون زائر در مشهد مقدس/ آمادگی ناجا برای خدمت‌رسانی به زوار

 
سردار حسین اشتری پیش از ظهر امروز در حاشیه مراسم‌ تشییع پیکر مطهر سه تن از شهدای گمنام در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه امیدواریم حضور این شهدای بزرگوار باعث عزت و افتخار بیشتر نیروی انتظامی شود، اظهار کرد: نیروی انتظامی حافظ ارزشهای انقلاب اسلامی، خون شهدا و امنیت مردم است.
فرمانده ناجا خاطرنشان کرد: در مأموریت بزرگ اربعین همکاران بنده با تمام توان حضور پیدا کرده و در تردد، آرایش و آسایش زائران تسهیل ایجاد کردند، اکنون نیز نیروی انتظامی برای انجام مأموریت در استان خراسان رضوی مخصوصاً مشهد الرضا (ع) برای تسهیل در تردد زائران آماده است.
وی متذکر شد: برآورد شده حدود 5 میلیون زائر به مشهدالرضا سفر کند که همکاران من در جاده‌ها، مسیرهای منتهی به مشهد مقدس و در خود شهر مشهد و اطراف حرم منور امام رضا(ع) آماده خدمت‌رسانی هستند و بیش از 5 هزار نیروی کمکی و تعدادی از همکاران عزیز در استان خراسان رضوی در انجام این مأموریت حضور دارند.
 
 
 
 
 
download
 
 
download
 
 
download


م
کد مطلب: 404144
مرجع : حامیان ولایت