تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۴
 

تحریم‌های جدید آمریکا هم نمی‌تواند ایران را به زانو درآورد

Share/Save/Bookmark
تحریم‌های جدید آمریکا هم نمی‌تواند ایران را به زانو درآورد
 
رسانه‌های روسی نوشته‌اند، با وجود تاثیر منفی تحریم‌ها بر اقتصاد ایران، آمریکا نمی‌تواند به خواسته اصلی خود، یعنی سرنگونی نظام جمهوری اسلامی برسد و اقتصاد ایران هم تجربه ۴۰ سال تحت فشار قرار داشتن را داشته و قادر است بر این بحران هم فایق آید.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:،روز دوشنبه، 5 نوامبر (14 آبان ماه) دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران به اجرا گذاشته شد که شدیدترین اقدامات محدودکننده یکجانبه از سوی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی تلقی می‌شود. این تحریم‌ها صنعت نفت ایران را نشانه گرفته است. مقامات واشنگتن انتظار دارند که اجرای این اقدامات صادرات نفت ایران را به صفر برساند و از جامعه جهانی خواسته‌اند تا از خرید نفت از ایران خودداری کنند. در فهرست منتشر شده از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، نام بیش از 700 شهروند، سازمان و حتی بخش هوانوردی و کشتی‌رانی ایران جای گرفته است.
روزنامه اینترنتی «وزگلیاد» روسیه نوشته است: هدف اصلی آمریکا تحت فشار قرار دادن مردم ایران برای تحریک علیه دولت این کشور است. با وجود اینکه تحریمها مسلما به روی اقتصاد ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت، ولی جای تردید وجود دارد که واشنگتن بتواند به طور کامل به هدف خود برسد.
بیشتر بخوانید
افزایش فشارها بر جمهوری اسلامی ایران با ورود "دونالد ترامپ" به کاخ سفید آغاز شد. در واقع ترامپ هرگز تمایل مثبتی نسبت به ایران نداشت و در دوران مبارزات انتخاباتی نیز اظهارات ضدایرانی زیادی از وی شنیده می‌شد. او تهران را عامل تمامی مشکلات موجود در خاورمیانه معرفی کرده است. ضمن اینکه ترامپ سیاستمدارانی که دارای تمایلات به شدت ضدایرانی هستند را نیز دور خود جمع کرده که از جمله آنها" جیمز ماتیس" رئیس پنتاگون، "مایک پامپئو" وزیر امور خارجه و جان بولتون، مشاور امنیت ملی هستند. در عین حال لابی‌های اسرائیلی و عرب نیز تلاش زیادی برای تشدید اقدامات ضدایرانی دولت ترامپ کرده و در نهایت واشنگتن از توافقنامه هسته‌ای با ایران خارج شده و تحریم‌های شدیدالحنی را علیه جمهوری اسلامی به اجرا گذاشته است.
به نوشته این روزنامه، مسئله این است که اقتصاد ایران از همان روزی که انقلاب اسلامی ایران به پیروزی رسید، تحت تحریم های خارجی به سر برده است. البته آمریکا و کشورهای غربی به تدریج این اعمال فشار را افزایش دادند که بدون تردید بر اقتصاد این کشور تاثیر منفی گذاشته است، ولی با این وجود نظام جمهوری اسلامی ایران همچنان استوار مانده و مردم این کشور از آن حمایت می‌کنند.
در شرایط کنونی نیز اصلی‌ترین تهدید برای ایران، محدودیت در صادرات نفت این کشور است، ولی  مسئله اینجاست که آیا این مسئله اصلا امکان پذیر است؟  واقعیت این است که بسیاری از خریداران نفت ایران به واردات نفت وابستگی کامل داشته و تمایل ندارند تا از واردات نفت از ایران دست برداند. بدین ترتیب اگر مقامات ایران بتوانند راهی برای ادامه فروش نفت خود پیدا کنند، آمریکا باید رسیدن به هدف خود از اعمال تحریم‌ها علیه ایران، یعنی سرنگونی نظام جمهوری اسلامی ایران، را به طور کامل به فراموش بسپارد.
کارشناسان ایرانی اطمینان دارند که تحریم‌های جدید آمریکا هم محکوم به شکست است
روزنامه «راسیسکایا گازیتا» نیز روند اجرای بسته دوم تحریم‌های ضدایرانی آمریکا که در داخل ایالات متحده آن را «شدیدترین تحریم‌ها در طول تاریخ» نامیده‌اند، تشریح کرده و یادآور شده است: مقامات واشنگتن مدعی هستند که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) درباره برنامه هسته‌ای ایران که در سال 2015 پس از سالها مذاکره بین تهران و گروه کشورهای پنج+یک امضا شده، بدترین توافق تاریخ بوده است. به همین دلیل ترامپ از این توافقنامه خارج شده و رژیم تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را بار دیگر از سر گرفته است.
ارزیابی روسیه از تحریم‌های ضدایرانی جدید آمریکا کاملاً منفی است. مقامات مسکو سریعا به این مسئله واکنش نشان داده و آن را محکوم کرد. وزارت خارجه روسیه تاکید کرده که اقدام آمریکا در اعمال دور جدید تحریم‌ها علیه ایران باعث تاسف عمیق و نگرانی فزاینده است و روند اوضاع امنیت جهانی را وخیم تر از قبل می‌کند و آمریکا با این اقدام یک بار دیگر ضربه محکمی به پیمان مربوط به عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای وارد کرده است.
در بیانیه وزارت خارجه روسیه آمده است: «اگر واشنگتن همانطور که مدعی است، واقعا علاقمند به مذاکره با تهران است، باید اعمال فشار از طریق اعمال تحریم‌ها برای کاهش توان اقتصادی و دفاعی ایران و همچنین اقدامات برای بی ثبات کردن اوضاع سیاسی داخلی در این کشور را فورا مورد تجدیدنظر قرار دهد. چرا که تجربه سال‌های متمادی نشان داده که با اعمال فشار و استفاده از چنین روش‌هایی سرکوبگرانه‌ای نباید انتظار داشت که از ایران امتیازی دریافت کرد.»
"میخائیل اولیانوف" نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین المللی در وین به این روزنامه گفته است که ایالات متحده با استفاده از چنین تحریم‌هایی، مسئله عدم گسترش هسته‌ای در جهان را در معرض خطر قرار داده و آن را قربانی منافع خاص خود کرده است. وی این تصمیم آمریکا را بسیار خطرناک و دارای عواقب سنگینی دانسته است.
به نوشته این روزنامه، مقامات تهران قاطعانه اعلام کرده‌اند که ترسی از دور جدید اعمال فشارهای اقتصادی واشنگتن نداشته و سیاست تحریمی آمریکا محکوم به شکست است. کارشناسان ایرانی معتقدند که جمهوری اسلامی می‌تواند بدون عواقب شدید برای اقتصاد کشور، دوره تحریم‌ها را پشت سر بگذارد.
"حسین موسویان" عضو سابق تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران و کارشناس امور خاورمیانه در دانشگاه پریستون آمریکا، در این باره توضیح داد: «ایران بیش از 40 سال است که تحت تحریم قرار داده و این مسئله چیز جدیدی نیست. جمهوری اسلامی موفقترین کشور جهان در زمینه فائق آمدن بر اقدامات محدودکننده خارجی است و من اطمینان دارم که هیچ کشور دیگری چنین تجربه‌ای و توانایی مقابله با چنین تحریم‌هایی را نداشته است.»
آمریکا نمی‌تواند جایگاه خاص ایران در بازار جهانی نفت را نادیده بگیرد
روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو نیز در مقاله‌ای در این رابطه به این نتیجه رسیده است که بسته جدید تحریم‌های آمریکا هم نمی‌تواند ایران را در انزوا قرار دهد.  اقدامات محدودکننده آمریکا نمی تواند ایران را در عرصه بین‌المللی منزوی سازد. این تحریم ها ممکن است صادرات ایران را کاهش دهند، ولی نمی‌تواند بطور کامل تهران را در محاصره اقتصادی قرار دهد.
به نوشته این روزنامه، آمریکا با وجود تهدیدات شدیدالحن خود در نهایت نتوانست تحریم‌ها را بطور کامل اعمال کند و برخی کشور، از جمله هند، کره جنوبی و ژاپن را از رژیم تحریم‌ها معاف کرده است، برای اینکه چنین اقدامی باعث تیرگی روابط این کشورها با واشنگتن می‌شود.
در رابطه با هند، آمریکایی‌ها سالها تلاش کرده‌اند تا این کشور را به سمت خود جلب کنند و قصد ندارند روابط با دهلی را به خاطر خرید نفت از ایران قربانی کنند.  ژاپن نیز که از جمله نزدیکترین متحدان آمریکا در منطقه است، وابستگی شدیدی به نفت ایران داشته و در صورت توقف خرید نفت از جمهوری اسلامی، اقتصاد دچار بحران اقتصادی خواهد شد. واقعیت این است که ایران جایگاه خاصی در بسیاری از بازارهای جهانی داشته و این مسئله آمریکا را وادار کرده تا رژیم تحریم‌های خود را ملایم سازد.
"آلکسی پوشکوف" سناتور بلندپایه روس در مصاحبه با این روزنامه گفته است: «تحریم‌ها حجم صادرات ایران را کاهش خواهد داد، ولی محاصره کامل جمهوری اسلامی غیرممکن خواهد بود. ایران به فروش نفت خود به کشورهای خارجی ادامه می‌دهد، از جمله با کمک ابزارهای خاصی که اجازه می‌دهد تا این کشور تحریم‌ها را دور بزند. بدین ترتیب اقدامات محدود کننده جدید آمریکا هم نمی‌توانند بطور کامل ایران را در محاصره اقتصادی قرار دهند.»
کد مطلب: 404170