تاریخ انتشار : شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۳
 

شمخانی: آمریکا نمی‌تواند روابط ایران و عراق را بر هم زند

Share/Save/Bookmark
شمخانی در دیدار با برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق گفت که طراحی‌های آمریکا برای بر هم زدن روابط ایران و عراق راه به جایی نخواهد برد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی عصر امروز با برهم صالح رئیس جمهور عراق که برای انجام سفری رسمی در رأس یک هیئت بلندپایه به تهران سفر کرده است دیدار و گفتگو کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در این دیدار با تبریک انتصاب آقای برهم صالح به‌عنوان رییس جمهور عراق اظهار داشت: شرایط سیاسی و مدیریتی جدید در عراق فرصتهای بسیار مناسبی را برای تعمیق روابط همه‌جانبه میان دو کشور دوست و برادر فراهم نموده است.
وی با اشاره به روابط گسترده، عمیق و راهبردی میان تهران و بغداد در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و امنیتی تأکید کرد: طراحی‌های متعدد آمریکا و برخی کشورهای مرتجع منطقه برای برهم زدن روابط دوستانه میان دو ملت راه به جایی نخواهد برد.
نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: صبر و ایستادگی مردم عراق و دلاوری‌های ارتش، نیروهای امنیتی و به‌ویژه حشدالشعبی موجب شد بزرگترین تهدید منطقه نابود شود و امروز کشورهایی که از نابودی تروریسم خوشنود نیستند سعی دارند این انسجام و پیوند داخلی را متزلزل سازند.
شمخانی با سپاسگزاری از دولت و مردم عراق که با بسیج مجموعه امکانات خود در ایام اربعین به‌صورت بی‌سابقه‌ای از زوار حسینی(ع) میزبانی کردند اظهار داشت: اربعین بزرگترین کنگره ضدظلم و عدالت‌خواهانه در جهان است که همه قالبهای دینی، مذهبی، نژادی و جغرافیایی را پشت سر گذارده و ظرفیتی بی‌بدیل برای مقابله با سردمداران ظلم و استکبار و در رأس آن رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است.
نماینده مقام معظم رهبری با یادآوری تلاش مستمر آمریکا و بهره‌گیری از موقعیت‌های مختلف به‌منظور حمایت از عناصر باقی‌مانده تروریست افزود: اکنون که راهبرد آمریکا در استفاده ابزاری از تروریسم برای نابودی توان و ظرفیت‌های گسترده کشورهای منطقه به شکست انجامیده است، واشنگتن به‌دنبال استفاده از حربه تحریم و اعمال فشار مستقیم علیه کشورهای مستقل است.
علی شمخانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره و در ایام سخت دیکتاتوری، اشغالگری و دوره تهاجم تروریسم، صادقانه و بی‌توقع کنار مردم عراق بوده است تأکید کرد: سیاست غیر قابل تغییر جمهوری اسلامی ایران حمایت قاطع از خواست و اراده ملت رشید عراق و فعال‌سازی مجموعه ظرفیت‌های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی مشترک در مسیر توسعه و پیشرفت این کشور به‌ویژه پس از پیروزی بر فتنه تروریسم است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با تأکید بر ضرورت اجرایی‌سازی هرچه سریعتر توافقات و معاهدات حقوقی بین دو کشور در ابعاد سیاسی، مرزی و اقتصادی گفت: هیچ موضوعی نباید موجب کندی روند رو به توسعه و شتابان روابط همه‌جانبه میان ایران و عراق شود.
برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز در جریان این ملاقات ضمن تشکر از حمایت‌های مستمر جمهوری اسلامی ایران از عراق در مبارزه با تروریسم اظهار داشت: پیوندهای ناگسستنی دو ملت در سایه مشترکات دینی، فرهنگی و اعتقادی و اراده رهبران دو کشور، زمینه‌های منحصربه‌فردی از منافع مشترک را پیشِ‌روی ایران و عراق قرار داده است.
وی با اشاره به رفع فتنه تروریسم داعشی در عراق و قرار گرفتن این کشور در شرایطی جدید گفت: عراق نسبت به اقدامات مغایر امنیت منطقه‌ای و اقدامات مخرب برخی کشورها برای ایجاد بی‌ثباتی و ناامنی در عراق و یا تضعیف کشورها به‌وسیله تحریم‌های غیرقانونی حساس بوده و با هر تلاشی که در مسیر ضربه زدن به اتحاد دو کشور باشد قاطعانه مقابله خواهد کرد.
رئیس جمهور عراق با اشاره به اهداف و منافع مشترک دو کشور، ضرورت تقویت سازوکارهای گسترش همکاری‌ها در عرصه‌های مختلف را مورد تأکید قرار داد و خاطرنشان ساخت: به هیچ کشور و یا گروهی اجازه نخواهیم داد که از عراق برای لطمه زدن به منافع جمهوری اسلامی ایران استفاده نماید.
انتهای پیام/.*
کد مطلب: 404299