تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۵
 

۱۵.۷میلیارد یورو ارز صادرات غیرنفتی به اقتصاد کشور برنگشت

Share/Save/Bookmark
۱۵.۷میلیارد یورو ارز صادرات غیرنفتی به اقتصاد کشور برنگشت
 
مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با اعلام اینکه ۱۵.۷میلیارد یورو ارز صادرات غیرنفتی به اقتصاد کشور برنگشت، گفت: صادرکنندگان مکلفند ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصادی کشور برگردانند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: مهدی کسرایی‌پور در گفتگوی ویژه خبری اظهار کرد: مدیریت مؤثرتر تقاضای ارز به‌ویژه در حوزه اسکناس‌های نقدی موجب آرامش در بازار ارز شده است.
وی ادامه داد: در حوزه واردات کالا مشکل زیادی وجود نداشته است و بخشی از نیازهای ارزی این حوزه توسط بانک مرکزی و بخشی هم از طریق ارز حاصل از صادرات غیرنفتی سامانه "نیما" پاسخ داده شد.
کسرایی‌پور اضافه کرد: برخی اخبار و شیطنت سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به‌روی بازار ارز اثر می‌گذاشت اما تصمیمات اخیر بانک مرکزی مبنی بر مداخله هدفمند و هوشمند بانک مرکزی موجب آرامش در این بازار شد.
 مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با ابراز اینکه "صادرکنندگان، سربازان امروز عرصه اقتصادی ما هستند"، گفت: از آن‌ها تشکر می‌کنیم.
کسرایی‌پور با اشاره به اینکه اکنون مبنای قیمت‌گذاری گمرک، نرخ ارز در سامانه نیما است، ادامه داد: بر اساس آمار 8ماهه گمرک، حدود 27.8 میلیارد یورو صادرات غیرنفتی داشتیم که از این مبلغ 6.4 مربوط به میعانات است و 21.4 باقی می‌ماند که از این رقم 5.7 میلیارد یورو به سامانه "نیما" وارد شده است یعنی حدود 27 درصد ارز حاصل از صادرات. البته با توجه به اینکه صادرکنندگان 3 ماه فرصت دارند ارز حاصل را به کشور برگردانند شاید این رقم تغییر کند و بخشی از صادرات هم به عراق و افغانستان به‌صورت ریالی است.
 وی گفت: بنابراین 15.7 میلیارد یورو از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور بازنگشته است.
مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی گفت: از 5.7 میلیارد یورو که به بازار سامانه "نیما" وارد شده است تقریباً 82 درصد مربوط به شرکت‌های پتروشیمی است.
کسرایی‌پور افزود: به الزاماتی نیاز داریم تا بازار متشکل پولی شکل بگیرد.

م
کد مطلب: 404472
مرجع : تسنیم