تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۶
 
حجت الاسلام دکتر سید باقری:

مسئولین اگر مشکلات مردم را بر طرف نکنند ماندن آنها در مسئولیت خود غیر شرعی است

Share/Save/Bookmark
 
دکتر سید باقری: عدالت اجتماعی حتما باید در جامعه اسلامی برقرار شود، رهبر معظم انقلاب می فرمایند:« اگر نظام اسلامی به دنبال عدالت اجتماعی نباشد، وجود ما پوچ و بیهوده است و جمهوری اسلامی معنا ندارد».
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به همت ستاد فرهنگی فجر انقلاب اسلامی  کمیسیون  سیاسی با موضوع " مولفه ها؛ ظرفیت ها؛ راهکارها و موانع" با حضور حجت الاسلام دکتر سید کاظم سید باقری استادیار پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی  و جمعی از فعالان فرهنگی از سراسر کشور در مجتمع یاوران حضرت مهدی (عج) در شهر مقدس قم برگزار شد.
دکتر سید باقری در این کمیسیون با اشاره به مبانی فکری دو مکتب فکری سوسیالیسم و لیبرالیسم خاطر نشان کرد:  سوسیالیست ها همواره داعیه دار برقراری "عدالت و برابری " در جوامع مختلف بوده اند و لیبرالیست ها داعیه دار برقراری" آزادی " بوده اند، اما در جمهوری اسلامی حضرت امام(ره) با شعار عدالت، آزادی و احیای ارزشهای دینی و اسلامی به سراغ مردم و جامعه آمد.

 
 حجت الاسلام سید باقری با اشاره به معانی مختلفی که برای واژه " حق" ذکر شده، معنای حق را در 3 مرحله تعریف کرد، وی افزود:  مرحله اول  پیش از تولیدحقوق مردم، که به این معناست که همه مردم جامعه در استفاده ازمنابع، مواهب و امکانات کشور برابر هستند، مرحله دوم  هنگام تولید حقوق مردم جامعه که به این معناست که در تولید اشتغال و ایجاد شغل و کار همه مردم باهم برابرهستند، و مرحله سوم  پس از تولید حقوق مردم است که در واقع مرحله نیاز مردم است که باید نیازهای مردم بر طرف شود، و حاکم عادل حاکمی است که نیازهای افراد را در این سه مرحله در نظر بگیرد.
این استادیار پژوهشگاه فرهنگ و علوم اسلامی در ادامه تصریح کرد: ملاک اصلی برای جوامع غربی کسب سود و منفعت" اصالت السود " و برطرف کردن نیازهای انسان " اصالت الانسان" است، لذا با التزام به این تفکر است که موضوع وحی و خدا انکار میشود، در این جوامع می گویند ما  جامعه را با اهمیت دادن به عقل انسان و توجه به لذت های مادی اداره میکنیم، در واقع عقل مورد نظر اینها عقل ابزاری ای است که بمب افکن و ادوات کشتار جمعی تولید میکند،  این تفکردر حالی بیان میشود که عقل اصیل آن عقلی است که انسان را به خدا می رساند.
دکتر سید باقری اظهار داشت: تمامی تفکرات بالا منجر به سکولاریسم و جدایی دین از حکومت می شود، غربی ها از دل این سکولاریسم یک اصل دیگری  به نام " دموکراسی" هم بیرون می آورند و عنوان میکنند در این دموکراسی ملاک و هدف فقط رضایت اکثریت مردم است هرچند این رضایت اکثریت مردم ممکن شود که به جمعی از مردم ضرر وارد شود. اما در اندیشه دینی ما هدف رضایت خداوند است و رضایت خداوند در گرو خدمت به خلق است.
وی با اشاره به اینکه عدالت اجتماعی حتما باید در جامعه اسلامی برقرار شود، ابراز داشت؛ رهبر معظم انقلاب می فرمایند:« اگر نظام اسلامی به دنبال عدالت اجتماعی نباشد، وجود ما پوچ و بیهوده است و جمهوری اسلامی معنا ندارد».
حجت الاسلام سید باقری در ادامه اظهار داشت: هر مدیر و مسئولی که در جامعه اسلامی به وظایفش عمل نکند، صلاحیت ماندن در مسئولیت و ریاست خودش را ندارد و از نظر شرعی معزول است، لذا مسئولین اگر مشکلات مردم را بر طرف نکنند ماندن آنها در مسئولیت خود غیر شرعی و تبعا غیر قانونی است.

م
کد مطلب: 404619