تاریخ انتشار : جمعه ۳۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۸
 

کشته‌های ناآرامی‌ها در سودان به 7 نفر رسید

Share/Save/Bookmark
رسانه‌ها اعلام کردند که به دنبال تشدید درگیری‌ها در شهرهای سودان و کشته شدن چند معترض، دولت این کشور مجبور شده در چند شهر وضعیت اضطراری اعلام کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به دنبال گسترش دامنه تظاهرات مردمی در اعتراض به شرایط بد اقتصادی در سودان، دولت این کشور در چندین شهر وضعیت اضطراری اعلام کرد.
شبکه «العربیه» شامگاه پنجشنبه به نقل از خبرنگار خود از کشته شدن پنج معترض و اعلام وضعیت فوق‌العاده در چهار شهر سودان خبر داد.
خبرگزاری «آناتولی» هم گزارش داد که «دنقلا» و «القضارف» واقع در شرق سودان از جمله شهرهایی هستند که در آن‌ها وضعیت فوق‌العاده اعلام شده است.
دولت سودان در برخی شهرها هم ممنوعیت آمد و شد از ساعت شش عصر تا شش صبح وضع کرده است و از مردم خواسته به خانه‌های خود بازگردند.
بعد از ظهر امروز (پنجشنبه) نیز دو معترض در جریان تظاهرات شهر «القضارف» کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. پلیس سودان در برخی شهرها برای ممانعت از برگزاری تظاهرات از گاز اشک آور استفاده کرده و با معترضان درگیر شده است.
درگیری‌ها بعد از کشته شدن دانشجویی به نام «مؤید احمد محمود» در شهر القضارف تشدید شد، به گونه‌ای که کنترل این شهر از دست نیروهای امنیتی برای ساعاتی خارج شد.
معترضان به گرانی نان، حامل‌های انرژی و برخی اقلام غذایی طی دیروز و امروز مقر «کنگره ملی»، حزب حاکم سودان را در شهر القضارف به تصرف خود درآوردند و آن را به آتش کشیدند.

مقر حزب حاکم سودان
 
اعتراضات، امروز به «خارطوم»، پایتخت سودان هم رسید. دانشجویان سه دانشگاه پایتخت راه‌های اصلی منتهی به منطقه «ام درمان» را بستند.
گفته می‌شود در برخی شهرها معترضان به مدیریت دولت و بی‌کفایتی آن اعتراض کرده و شعار سرنگونی «عمر البشیر» رئیس جمهوری سودان را داده‌‌اند.
عمر البشیر از سال ۱۹۸۹ تا به امروز رئیس جمهور سودان بوده و به رغم اینکه بارها از کناره‌گیری خود سخن گفته، ولی هر بار نامزد ریاست جمهوری شده است.
سودان سالانه دو و نیم تن گندم مصرف می‌کند که بر اساس آمار رسمی دولت این کشور چهل درصد این مقدار در داخل تولید می‌شود و بقیه از خارج وارد می‌شود. با کاهش واردات، قیمت نان گران شده و مردم برای تهیه نان در برخی شهرها از جمله عطبره چند روز در صف ایستاده‌اند.
کد مطلب: 404682