تاریخ انتشار : شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۷
 

یک جمعیت‌پژوه : شمارش معکوس سقوط «نرخ رشد جمعیت ایران» به زیر صفر آغاز شد

Share/Save/Bookmark
یک جمعیت‌پژوه : شمارش معکوس سقوط «نرخ رشد جمعیت ایران» به زیر صفر آغاز شد
 
یک جمعیت‌پژوه با بیان اینکه زودتر از آنچه که فکر می‌کردیم نرخ رشد جمعیتی در ایران صفر خواهد شد، گفت: پیش‌بینی‌های جدید نشان می‌دهد این اتفاق حدود ۵ سال زودتر و درسال 1415 رخ خواهد داد اما سیاستگذاران هنوز تحولات نگران‌کننده جمعیتی را جدی نمی‌گیرند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: صالح قاسمی پژوهشگر حوزه جمعیت و نویسنده کتاب " جنگ جهانی جمعیت" در چهارمین نشست تخصصی  با موضوع جمعیت که در ستادفجرانقلاب اسلامی در قم برگزارشد، با اشاره به  اینکه برخی جریانات در کشور تلاش میکنند نشان دهند که مساله ای به نام بحران جمعیت در کشور وجود ندارد، از آغاز سیر معنادار کاهش موالید در کشور خبر داد و گفت: آغاز این سیر کاهشی براساس تعداد تولدهای ثبت شده و مطالعات آینده‌پژوهی تخمین زده شده است. 

وی با بیان اینکه براساس این دو مبنا (تعداد تولدهای ثبت شده و مطالعات آینده پژوهی) جمعیت در سال‌های آتی سیر نزولی خواهد داشت، عنوان کرد: پیش‌بینی جمعیت شناسان این بود که سیر کاهش تولدها از سال 1396 آغاز شود اما آمارها نشان می‌دهد که این سیر کاهش دو سال زودتر یعنی از سال 1394 به بعد آغاز شده است. 
قاسمی با بیان اینکه در سال 1394، یک میلیون و پانصد و هفت هزار و دویست و نوزده تولد ثبت شده است، اعلام کرد: این تعداد تولدها در سال 1395 به یک میلیون و 528 هزار و 53 تولد کاهش یافته و در سال 1396 میزان تولدها به یک میلیون و 478هزار و 908 نفر نزول کرده است. 
وی افزود: افزون بر اینکه سیر کاهشی تولدها زودتر از پیش‌بینی‌های ما در ایران آغاز شده، کاهش نرخ جمعیت را  با شیب‌ تندتری آغاز کرده‌ایم، یعنی سرعت کاهش تعداد تولدها فراتر از تصور ما است
این جمعیت‌پژوه خاطرنشان کرد: بر اساس این الگوی جدید و بر مبنای آمار تولدهای ماه‌های نخستین سال 1397 این کاهش جمعیت همچنان ادامه خواهد داشت.
 
وی با بیان اینکه این نقطه آغاز نگرانی‌ها است، گفت: طی 6 سال گذشته بارها در رسانه‌ها از این نگرانی سخن گفته‌ام. 
وی با بیان اینکه متولدین دهه 60 در حال خارج شدن از سنین باروری هستند،‌ ابراز داشت: هر چند دهه 60 نقطه عطف افزایش نرخ باروری در ایران بوده و متولدین این دهه در حال حاضر به سنین میانسالی نزدیک می‌شوند در حالی که این افراد یا ازدواج نکرده‌اند و یا در حال خارج شدن از دهه چهارم زندگی‌شان هستند؛ یعنی افرادی که در سنین باروری قرار گرفته‌اند تعدادشان کاهش یافته است. 
قاسمی ادامه داد: خروج متولدین دهه 60 از سنین باروری یکی از علت‌های کاهش تعداد تولدها در کشور است که البته سبک زندگی، مسائل اقتصادی و سیاست‌گذاری‌های غلط هم در کاهش تعداد تولدها تاثیرگذار بوده است

این جمعیت‌پژوه درخصوص راهکارها و آلترناتیوهای موجود برای به تعادل رساندن جمعیت و ترغیب دهه شصتی‌ها به فرزندآوری نیز گفت: راهکارهای زیادی برای مدیریت تحولات جمعیتی در دنیا پیش‌بینی شده و امروز غرب بر روی نکات دقیقی در  تحولات جمعیتی فعالیت می‌کند. 

وی ادامه داد: ایجاد یک گرایش تخصصی در پزشکی برای «بارداری در سنین بالای 40 سال» از جمله این موارد است که به زنان این اطمینان را می‌دهد که در سنین بالای 40 سال بارداری ایمن داشته باشند، «فریز کردن جنین و تخمک» نیز از دیگر آلترناتیوهای موجود است که زنان را برای باروری در سنین بالاتر امیدوار می‌کند. 
قاسمی خاطرنشان کرد: متاسفانه و با عرض تعجب باید بگویم مسئولان کشور ما تحولات نگران کننده جمعیتی را جدی نمی‌گیرند آنها این موضوع را سیاسی می‌بینند در حالی که مساله جمعیت ملی و نگاه به آن باید علمی باشد
 
وی اظهار داشت: در دهه 60 یک عده مثل دکتر مرندی و دکتر ملک افضلی  آمدند و با استناد به برخی داده های جمعیتی، در طی یکسال و نیم تا دو سال تمام تلاششان را کردند و حتی پیش مراجع و علما رفتند تا القا کنند که با بحران افزایش جمعیت در کشور رو به رو هستیم، کاری نداریم این افراد این کار را با چه نیتی انجام دادند ولی دو فرض موجود است اول اینکه غفلت کردند و دچار اشتباه شدند و پروپاگاندا و بمباران اطلاعات غلط از سوی غربی ها بر روی آنها. تاثیر گذاشته، و احتمال دوم این است که می دانستند دارند چکار میکنند و کارشان شبیه خیانت بوده است، چون در سال 72 که قانون تنظیم خانواده تصویب شد این افراد تحولات باروری را رصد نکردند که بفهمند باید در شرایط موجود سیاست کاهش جمعیت را ادامه بدهیم یا نه؟ و چرا برنامه ای که برای 5 سال نوشته شده بود را 20 سال اجرا کردند؟ این  اگر اسمش خیانت نیست پس چیست؟ 
 
 
صالح قاسمی افزود: این جریان  قصد دارد القاء کند که نرخ رشد موالید در سال 65 نرخ 3/9 درصد بوده در حالیکه این آمار غلط است و اکنون مرکز آمار نرخ رشد در ان سال ها را دقیقا تفکیک کرده؛ از این آمار 3/9 درصد ، بین 7 تا 8 دهم درصد آن  مربوط به نرخ رشدموالید مهاجرین افغانی و عراقی و غیره بوده و در واقع نرخ رشد جمعیت در آن سال ها 3/1 درصد بوده  در حالیکه در سال 55 و قبل از انقلاب هم نرخ رشد جمعیت 3/1 درصد بوده و در واقع اتفاق خاصی از لحاظ افزایش جمعیت در کشور نیفتاده است، پس چرا اینها سعی داشتند در آن زمان القاء کنند که کشور با بحران افزایش جمعیت رو به رو است؟  به همین دلیل است که میگویم خیلی با صراحت و حسن ظن نمیتوان به عملکرد این افراد نگاه کرد!
 
این جمعیت‌پژوه با تاکید بر اینکه مراجع،علماء ،مسئولان و سیاست‌مداران باید همانند مقام معظم رهبری درباره کاهش جمعیت دغدغه‌مند شوند، ابراز داشت: پس از این مرحله کارشناسان در حوزه جمعیت باید به کار گرفته شوند و یک کار تخصصی جامع در این خصوص صورت گیرد، سپس راهکارهایی متناسب با وضعیت کشور که بخشی از آن مربوط به مشوق‌های پزشکی، فرهنگی و اصلاح سبک زندگی و حتی مشوق‌های اقتصادی است تعریف شود. 

وی ابراز داشت: زودتر از آنچه که فکر می‌کردیم نرخ رشد جمعیتی در ایران صفر خواهد شد

قاسمی با اشاره به اینکه سناریوی سازمان ملل درباره کاهش نرخ جمعیت در ایران جزء معدود سناریوهای منطبق بر پژوهش‌های داخلی است، گفت: براساس این سناریو نرخ رشد در سال 1420 یعنی حدود 22 سال آینده  به عدد صفر می‌رسید، اما پیش‌بینی‌های جدید با توجه به تحولات نرخ باروری نشان می‌دهد این اتفاق حدود 5 سال زودتر و درسال 1415 رخ خواهد داد و پس از آن شاهد کاهش جمعیت خواهیم بود. 

این جمعیت‌پژوه با تاکید بر اینکه تحولات جمعیتی با یک الگوی ساده پیش نمی‌رود و امکان تغییر نیز در آن وجود دارد اظهار داشت:اما ما در آینده با نرخ رشد منفی جمعیت روبرو هستیم و این مساله قطعی است. 
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: متاسفانه این جریان با دروغگویی مراجع را هم فریب دادند، آیت الله نوری همدانی در جلسه ای می فرمودند : «این افراد آمدند و به ما گفتند وازکتومی عمل عقیم سازی قابل بازگشت است و عقیم سازی دائمی نیست، ما نیز بر اساس اعتماد به این حرفها گفتیم اگر دائمی نیست و لمس و نظر ندارد و با رضایت زوج همراه باشد، انجام این دو عمل ایرادی ندارد»،  پروفسور سیم فروش که پدر اورولوژی ایران است در این جلسه حضور داشت، وقتی این سخنان را آیت الله همدانی گفتند وی خندید و گفت: «مگر میشود وازکتومی بدون لمس و نظر صورت بگیرد؟ در عمل وازکتومی  از 100 درصد برای 89 درصد افراد امکان بازگشت وجود ندارد و  10تا 11 درصد از افراد امکان بازگشت دارند که آن هم به شرایط و سنین خاصی ربط دارد.»
قاسمی اضافه کرد: متاسفانه به مراجع دروغ گفتند تا مجوز شرعی اینکار را بگیرند، شما نگاه کنید حضرت آقا [ رهبرمعظم انقلاب] از ابتدا با این جریان همکاری نکردند، آقای مرندی در خاطراتش می گوید یک روز در زمان ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای من بیش از یکساعت با ایشان در ماشین در مورد اجرای سیاست کاهش جمعیت صحبت کردم و ایشان صحبت های من را قبول نکردند و در نهایت گفتند در این موضوعات نمیتوان به راحتی تصمیم گیری کرد و باید علماء موضوع را پیگیری نمایند»،  که متاسفانه در دولت های اول و دوم هاشمی سیاست کاهش جمعیت کاملا اجرا شد.

م
 
کد مطلب: 404705