تاریخ انتشار : شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۹
 

«جان بولتون» به ترکیه و فلسطین اشغالی سفر می‌کند

Share/Save/Bookmark
«جان بولتون» به ترکیه و فلسطین اشغالی سفر می‌کند
 
مشاور امنیت ملی کاخ سفید جمعه از قصد خود برای سفر به ترکیه و فلسطین اشغالی جهت گفت‌‌وگو درباره خروج نظامیان آمریکایی از سوریه خبر داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه از سفر به فلسطین اشغالی و ترکیه برای انجام امور هماهنگی مربوط به سوریه خبر داده است. 
سفر این مقام کاخ سفید در حالی انجام می‌شود که «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه (۲۸ آذرماه/ ۱۹ دسامبر» با بیان این ادعا که فرایند شکست داعش به اتمام رسیده اعلام کرد ۲۰۰۰ نیروی نظامی آمریکا از سوریه خارج می‌شوند. 
بولتون روز جمعه گفت که در ماه ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی به ترکیه و «اسرائیل» (فلسطین اشغالی) سفر خواهد کرد. ترکیه از تصمیم ترامپ برای خارج کردن نظامیان آمریکا از سوریه استقبال و رژیم صهیونیستی از آن ابراز نگرانی کرده است. 
مشاور امنیت ملی کاخ سفید در توئیتی نوشت: «همزمان با آغاز اقدام آمریکا برای بازگرداندن نیروهایش به خانه از سوریه، ما درباره ادامه اقداماتمان برای مقابله با چالش‌های امنیتی پیش روی متحدان و شریکانمان در منطقه و از جمله مرحله بعدی مبارزه با داعش گفت‌وگو خواهیم کرد.»
مقام‌‌های آمریکایی پنجشنبه‌شب در گفت‌وگو با ای‌بی‌سی‌نیوز گفته‌اند ارتش آمریکا در حال تهیه پیش‌نویس برنامه‌ای برای خروج نظامیان این کشور از سوریه است. در این پیش‌نویس، چشم‌اندازی چند ماهه برای تکمیل فرایند خروج پیش‌بینی شده است. این منابع تأکید کرده‌اند هنوز درباره سرعت خروج نظامیان آمریکایی تصمیم نهایی گرفته نشده است. 
مقام‌های آمریکایی اندکی بعد از اعلام خبر خروج نظامیان این کشور از سوریه گفته بودند این فرایند ۳۰ روز به طور خواهد انجامید؛ منابع ای‌بی‌سی‌‌نیوز اکنون می‌گویند ارزیابی مقام‌های پنتاگون در حال حاضر که مدتی از آغاز فرایند برنامه‌های خروج می‌گذرد این است که سرعت خروج بسیار کندتر خواهد بود.
دولت آمریکا از سپتامبر ۲۰۱۴، به عنوان بخشی از راهبرد خود برای کمک به معارضان سوری در حال جنگ با دولت مرکزی سوریه نیروهای خود را در این کشور مستقر کرد. 
استقرار نظامیان آمریکایی در حالی انجام می‌شد که «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا از حدود یک سال قبل‌تر «سیا» را مأمور اجرای یک برنامه مخفیانه با هزینه سالانه ۱ میلیارد دلار برای تسلیح و تجهیز شبه‌نظامیان در حال پیکار با دولت سوریه کرده بود.

م
کد مطلب: 404791
مرجع : تسنیم