تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۰
 

شورای حل اختلاف فرهنگ و هنر تشکیل می‌شود

Share/Save/Bookmark
وزیر فرهنگ از توافق با قوه قضائیه در خصوص تشکیل مجتمع شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه  18‌دی) پارلمان، در پاسخ به سوال شهاب نادری، نماینده اورامانات درباره علت تضعیف حقوق انتشارات و اهل فرهنگ کشور گفت: قاچاق کتاب که در سوال آقای نادری به آن اشاره شد، از مسائل مهم و اساسی در سال‌های اخیر است که افزایش داشته است.
 
وی با بیان اینکه اقداماتی در خصوص توقف این رویه صورت گرفته است، افزود: برخی اتفاقات و برنامه‌ها نیز نیازمند کمک نهادهای مختلف از جمله مجلس است.
 
وزیر فرهنگ در همین راستا ادامه داد: کارگروه صیانت از نشر در راستای مبارزه با قاچاق کتاب تشکیل شده که اعضای آن از اتحادیه صنفی، نیروی انتظامی، قوه قضائیه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و در راستای کشف و ضبط بخش قابل توجهی از کتب قاچاق موفق بوده‌ است. در فاصله دو ماه گذشته یک میلیون کتاب قاچاق توسط این کارگروه و به همت نیروی انتظامی کشف و ضبط شد.
 
وزیر فرهنگ با تاکید بر اینکه قاچاق کتاب فرصت‌هایی از مولف و ناشر می‌گیرد،گفت: سرمایه مالی، سرمایه معنوی و سرمایه اجتماعی اهالی کتاب، توسط این حرکت ضد فرهنگی به تاراج می‌رود.
 
وی با اشاره به اینکه کارگروه مذکور هشدارهایی در این حوزه داده است، افزود: قوه قضائیه در مواجه با این مسائل برخوردهای خود را تشدید می‌کند.
 
صالحی در ادامه اظهار داشت: مولفی که ده‌ها سال زحمت می‌کشد تا اثری تولید کند و ناشری که سرمایه‌ محدود و عمر خود را پای انتشار یک کتاب می‌گذارد، در تاراج کتاب به تاراج بسیاری از مسائل مهم دیگر می‌رسد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مسیر کارگروه صیانت از نشر را قابل اعتماد توصیف کرد و از مجلس خواست در تصویب لایحه مالکیت فکری تسریع کند.
 
وی گفت: قانون حمایت از مصنفین و مولفین که مربوط به سال 48 است، تنها قانون مرجع در این حوزه به شمار می‌رود که باید در آن تجدیدنظر شود؛ لذا امیدواریم لایحه مالکیت فکری امسال به تصویب مجلس درآید زیرا به زیرساخت‌های فرهنگ و هنر کشور کمک می‌کند.
 
صالحی اضافه کرد: بسیاری از مسائل در این حوزه به دلیل نقص قانون است. اگر مجلس به تصویب این لایحه سرعت دهد، اتفاقات خوبی در حفاظت از حقوق مولفین، هنرمندان و پدیدآورندگان می‌افتد.
 
وزیر فرهنگ از توافق با قوه قضائیه در خصوص تشکیل مجتمع شورای حل اختلاف فرهنگ، هنر و رسانه خبر داد تا از این رهگذر مشکل هنرمندان و مولفان در مسیر دادخواهی راحت‌تر طی شود.
 
صالحی در بخش دوم اظهاراتش با بیان اینکه حفاظت از ناموس فکری و اقتصادی مولف و ناشر اتفاق خوبی است، ادامه داد: زمانی که معاون فرهنگی وزیر بودم به عنوان دغدغه شخصی، موضوعات حوزه کتاب را پیگیری می‌کردم و اکنون نیز به دلیل ارتباط وسیع با ناشران، این مسئله دغدغه جدی من است.
 
وی با بیان اینکه در چند ماه اخیر شبکه وسیعی از صدها بساطی و کتابفروشی‌های جزئی و کلی و ناشران میانی منهدم شد، اظهار داشت: این امر نشان دهنده آن است که ما در این مسیر جدی هستیم؛ هر چند کسانی که در فضای قاچاق نشر بودند به دلیل پر سود بودن این حوزه، همچنان در آن حضور فعال دارند، تهدید می‌کنند و حرکت‌هایی انجام می‌دهند؛ لذا امیدواریم کشف این شبکه‌ها فضای امن و آرامی در حوزه نشر و کتاب ایجاد کند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: با این میزان اعتبار، قدرت وزارتخانه برای حمایت از زیرمجموعه‌های خود بیشتر نیست.
 
وی بیان کرد: با توجه به این سهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که به شکل محدود از بودجه دارد، لازم است انتظارات از حمایت‌های حوزه اقتصاد نشر، فرهنگ و هنر واقع‌بینانه باشد؛ اگر چه ما تلاش کردیم در همین دوره اتفاقاتی در حوزه مدیریت منابع مالی بیفتد و فضای استانی در آن بیشتر لحاظ شود.
 
صالحی اظهار داشت: فضای اقتضائات و نیازهای حوزه فرهنگ و هنر گسترده و وسیع است ولی منابع ما محدود است. با این نگاه جلو آمدیم که بتوانیم حوزه مدیریت منابع به گونه‌ای باشد که فضای کشوری را بیشتر تحت تأثیر خود قرار دهد.
 
وی از حمایت دو هزار میلیارد تومانی از 20 هزار شغل از فعالان عرصه فرهنگ و هنر نیز نام برد و با توجه به تلاش این وزارتخانه در مسیر تولید کمی و کیفی گفت: با توجه به نوع نگاه رهبری به حوزه فرهنگ و هنر و کتاب تلاش ما این است که وزارتخانه علاوه بر آن که نگاهی به تولیدات فراوان دارد، به تولید محصول کیفی سالم نیز توجه داشته باشد.

م
 
کد مطلب: 404977
مرجع : تسنیم