تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۵
 

لاوروف: نشست لهستان به حل مشکلات منطقه کمک نمی‌کند

Share/Save/Bookmark
لاوروف: نشست لهستان به حل مشکلات منطقه کمک نمی‌کند
 
وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که نشست سازمان دهی شده از سوی آمریکا در لهستان درباره مسائل خاورمیانه، مشخصا در جهت بازدارندگی ایران برگزار شده و مسلما نمی‌تواند به حل و فصل مشکلات اساسی منطقه کمک کند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه، امروز، چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو اعلام کرد که روسیه دعوتنامه برای شرکت در نشستی درباره مسائل خاورمیانه که از سوی ایالات متحده آمریکا در لهستان سازماندهی شده را دریافت کرده است، ولی تردید دارد که چنین نشستی کمکی به حل و فصل مشکلات اساسی در این منطقه کند.
پیش از این مایک پامپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «فاکس نیوز» گفته بود که ایالات متحده در حال فراهم سازی نشست بین المللی درباره برقراری ثبات در خاورمیانه در تاریخ 13- 14 فوریه (24 و 25 بهمن ماه) در لهستان است. به گفته وی، در این نشست نمایندگان کشورهای آسیایی، آفریقایی و غربی و همچنین منطقه خاورمیانه دعوت می‌شود تا مسائل مربوط به ثبات و صلح در خاورمیانه، با توجه به اقدامات ایران را بررسی کنند.
لاوروف در کنفرانس مطبوعاتی در مسکو گفت: «ما این دعوتنامه را دریافت کرده‌ایم. بر اساس دستورکار مشخص شده در این دعوتنامه، قبل از هر چیز مناقشات در سوریه، یمن و مسائل مربوط به برنامه موشکی ایران و به طور کلی اقدامات ایران در منطقه مورد بررسی قرار خواهد گرفت.»

وزیر خارجه روسیه با یادآوری اینکه در برنامه ارائه شده برای نشست لهستان، مشکلات کلیدی در منطقه، از جمله حل و فصل مناقشه اعراب و اسرائیل وجود ندارد، افزود: «این احساس به وجود می‌آید که همه دستور کار این نشست لهستان تنها برای پیشبرد اهداف آمریکا در بازدارندگی ایران در منطقه تهیه شده است. این موضع‌گیری به طور رسمی از سوی آمریکا اعلام شده و نشست ورشو نیز مسلما در این جهت گیری حرکت خواهد کرد.»
به گفته وی، البته در دعوت نامه گفته شده سند نهایی این نشست هم توسط خود آمریکا و لهستان و بدون مشارکت کشورهای دیگر شرکت کننده در این نشست تهیه می شود.
لاوروف تأکید کرد: «اگر بخواهیم صادقانه بگوییم، مسائل بین المللی بدین شکل برسی نشده و چنین برخوردی در حل و فصل مسائل بین المللی پذیرفته شده نیست. به نظر می رسد که حدود 50 وزیر امور خارجه به این نشست دعوت شده‌اند تا سندی را که آمریکا و لهستان از قبل تهیه کرده‌اند، امضا کنند. با توجه به این مسئله ما تردید داریم که چنین اقدامی بتواند به حل و فصل مشکلات واقعی در منطقه خاورمیانه کمکی کند.»
حل و فصل مشکلات ادلب موضوع اصلی مذاکرات پوتین و اردوغان است
سرگئی لاوروف همچنین در پاسخ به سئوال دیگری اعلام کرد که اجرای توافقات روسیه و ترکیه درباره استان ادلب، مهمترین موضوع دیدار آتی "ولادیمیر پوتین" و "رجب طیب اردوغان" روسای جمهوری دو کشور خواهد بود.
وزیر خارجه روسیه توضیح داد: «ما علاقه زیادی به تحقق توافقات صورت گرفته بین مسکو و آنکارا درباره منطقه کاهش تنش ادلب داریم. ولی این توافقات به معنای آزادی کامل تروریست‌ها نخواهد بود تا به اقدامات غیرسازنده خود، از جمله تیراندازی به مواضع نیروهای دولتی و مناطق غیرنظامی و تلاش برای حمله به پایگاه نظامی-هوایی روسیه در حمیمیم ادامه دهند. به همین دلیل ما امیدواریم که در آینده نزدیک دیدار روسای جمهوری روسیه و ترکیه انجام شود. از هم اکنون مشخص شده که اوضاع ادلب مسئله اصلی در این مذاکرات خواهد بود.
لاوروف یادآور شد که در حال حاضر اصلی‌ترین اهرم فشار تروریست‌ها در سوریه منطقه کاهش تنش ادلب است که تقریبا تمامی نیروهای مسلح گروه تروریستی "جبهه النصره" در آنجا مستقر هستند که در روسیه و از سوی شورای امنیت سازمان ملل سازمان تروریستی محسوب می شود.
وی تأکید کرد: «در مجموع حل و فصل مسائل سوریه به سمت جلو پیش می‌رود، البته با توجه به مشکلاتی که در برخی مواقع پیش آمده، بسیار کندتر از آن است که ما تمایل داریم. ولی حرکت این روند رو به جلو در حال توسعه است و ما معتقد هستیم که مبارزه با تروریسم باید تا پایان انجام شود.»
تاکید بر لزوم تامین روابط تجاری-اقتصادی با ایران، بدون وابستگی به آمریکا
وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از این کنفرانس مطبوعاتی، اعلام کرد که کار به روی تامین استقلال مبادلات بازرگانی بین ایران و سایر کشورها، از جمله روسیه، بدون وابستگی به آمریکا ادامه دارد.
لاوروف گفت: «من درباره موفقیت تجربه فعالیت بانک شوروی-ایران شنیده‌ام. مسئله این نیست که دقیقا چنین بانکی ایجاد شود یا مکانیسم دیگری به کار گرفته شود. مسئله مهم آن است که مبادلات بازرگانی بین ایران و سایر کشورها با توجه به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران تامین شود.»
به گفته وی، نظریات دیگری نیز وجود دارد که در حال حاضر بین وزارت بازرگانی و توسعه اقتصادی روسیه و ایران در حال بررسی است.
وزیر خارجه روسیه همچنین یادآور شد که کشورهای اروپایی نیز در حال کار بر روی مکانیسم مالی مستقلی برای ادامه همکاری‌های تجاری-اقتصادی خود با ایران هستند. وی افزود: «اتحادیه اروپا هر بار به ما وعده می دهد که کار به روی این مکانیزم در حال پایان است. ولی ما شاهد هستیم که موفقیت زیادی در این رابطه به دست نیامده و زمان به سرعت می گذرد. شما احتمالاً اخبار مربوط به بازتاب مسئله در ایران را خوانده‌اید و مقامات تهران هم این مشکل را احساس کرده‌اند. این مسئله ناشی از اختلاف نظرات محافل سیاسی مختلف است که کمکی به حل و فصل مشکل نخواهد کرد.»

م
کد مطلب: 405125
مرجع : تسنیم