تاریخ انتشار : شنبه ۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۸
 

ایران کشوری ممتاز در توسعه شبکه برق / رشد ۱۱ برابری در ۴۰ سال

Share/Save/Bookmark
ایران کشوری ممتاز در توسعه شبکه برق / رشد ۱۱ برابری در ۴۰ سال
 
طول شبکه‌های برق کشور در طول ۴۰ سال گذشته بیش از ۱۱ برابر افزایش یافته و از مرز ۹۲۳ هزار کیلومترمدار گذشته است که این حجم شبکه برق احداث شده حدود ۱۵۴ برابر طول مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه و ۷۴ برابر قطر کره زمین است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: بخش برق کشور به عنوان صنعتی زیربنایی در طی چهار دهه اخیر توانسته است با توسعه طرح‎های خود در زمینه‌های مختلف، نقش مهمی را در توسعه اقتصادی و آبادانی کشور ایفا کند.
نگاهی به فعالیت‌های این صنعت در زمینه احداث شبکه‌های برق (انتقال، فوق‌توزیع و توزیع) در کشور حکایت از آن دارد که طول شبکه‌های یاد شده در سال 57 و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی به حدود 81 هزار کیلومترمدار می‌رسید که با همت تلاشگران صنعت‌ برق، این رقم هم اکنون از مرز 923 هزارکیلومتر مدار گذشته است تا برق به دورترین نقاط مصرف برسد و مشترکان از نعمت آن برخوردار شوند.
بر اساس اعلام رسمی وزارت نیرو، شبکه‌های برق (انتقال، فوق‌توزیع و توزیع) کشور نسبت به ابتدای انقلاب 11.3 برابر افزایش پیدا کرده است.
بنابراین برق در ایران بدون در نظر گرفتن نیروگاه‌ها و پست‌های برق، در بیش از 923 هزار کیلومتر کابل جریان دارد که این حجم شبکه برق احداث شده حدود 154 برابر طول مرزهای زمینی ایران با کشورهای همسایه و 74 برابر قطر کره زمین است.
برای اطلاع بیشتر از جزئیات اقدامات صورت گرفته خوب است بدانید طول شبکه‌های انتقال و فوق توزیع کشور در ابتدای انقلاب 13 هزار و 500 کیلومتر مدار بوده است که تا ابتدای‌ دی‌ماه سال جاری با احداث خطوط جدید این رقم به بیش از 125 هزار کیلومتر مدار رسیده است و در حال حاضر نیز طول خطوط جدید انتقال و فوق توزیع که با پیشرفت 85 درصدی در حال ساخت و تکمیل شدن هستند به سه هزار و 324 کیلومترمدار رسیده است.
همچنین طول شبکه‌های توزیع برق کشور نیز از 68 هزار کیلومتر ابتدای انقلاب به حدود 798 هزار کیلومتر تا ابتدای فصل زمستان سال جاری رسیده است.

م
 
کد مطلب: 405279
مرجع : تسنیم