تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۱
 

محورهای بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار مردم قم

Share/Save/Bookmark
محورهای بیانات رهبرمعظم انقلاب در دیدار مردم قم
 
هم‌زمان با سالگرد قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم انقلابی قم، هزاران نفر از قشرهای مختلف مردم استان قم سه‌شنبه با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: محورهای بیانات مقام معظم رهبری مدظله العالی در دیدار مردم قم (19/10/1397) به شرح زیر است:
 
الف) نقش و جایگاه قم در انقلاب اسلامی
1. قم سرچشمه‌ی اصلیِ انقلاب، و حوزه‌ی علمیه ­ی قم، پشتوانه‌ی معنوی این حرکتی است که دنیا را تکان داد.
2. انگیزه‌هایی وجود دارد تا فضای انقلابیِ قم را تغییر بدهند و روحیه‌ی انقلابی و دینیِ قم را کمرنگ کنند.
3. بزرگان و جوانان قم نگذارند تا دست­های خائن، قم را از مرکزیّت و کانون انقلاب ‌بودن بیرون آورده و این معانی را در آن کمرنگ کنند.
4. قیام مردم قم صف‌بندیِ دو دستگاه محاسباتی، صف‌بندی دو نظام معرفتی و دو الگوی تحلیلی در مقابل یکدیگر را نشان داد: یکی نظام معرفتی لیبرال‌دموکراسیِ دروغینِ پای‌درگِل غربی، یکی نظام معرفتیِ توحیدیِ اسلامی.
 
ب) تقابل استکبار جهانی با انقلاب اسلامی
1. با ظهور انقلاب اسلامی، یعنی این قدرت عجیبِ معنویِ نوظهورِ پُرتلاشِ پُرانگیزه که دنیا آن را نمی­شناخت، قدرت ظاهری استکبار تَرَک خورد و در این چهل سال، این تَرَک دائماً دارد عمیق‌تر می­شود.
- ثروتمندترین دولت­های دنیا، امروز مقروض­ترین و گرفتارترینِ آن­هاست؛ این­ها همان نکاتی است که جوان­های ما باید روی آن­ها متمرکز بشوند.
2. ایران قلّه­ ی موقعیّت راهبردیِ جغرافیایی در دنیا است. کمتر سرزمینی به ‌قدر ایران دارای ثروت­های مادّی و توانایی‌های گوناگون است؛ ظرفیّت­های ما فوق‌العاده است. آمریکایی­ها این لقمه‌ی چرب و نرم را از دست دادند و عصبانیّت اوّل به خاطر این بود و البتّه این همچنان ادامه دارد.
3. مسئله‌ی اصلی، تقابلِ دو حرکتِ حق و باطل است: جاءَ الْحَقُّ وَ ما یُبْدِئُ الْباطِلُ وَ ما یُعید (سوره سبأ/ آیه۴۹) {حق آمد و [دیگر] باطل از سر نمی­گیرد و برنمی­گردد.}
4. تنفّس و تغذیه‌ی استکبار با خون ملّت­ها است. حرکت عظیم ملّت ایران، قدرتمندان مادّی ظالمِ زورگو و کمپانی‌های بین‌المللیِ مکنده‌ی خون ملّت­ها را می­ترساند.
5. غرب یک حرکت صنعتی کرد، علم و ثروت پیدا کرد، هیاهو کرد امّا رخنه­ی معنوی در درون او، مثل موریانه کار خودش را می­کند. منتها زود نشان نمی­دهد؛ حالا بعد از قرن­ها دارد خودش را نشان می­دهد.
ج) علت اصلی دشمنی استکبار جهانی با انقلاب اسلامی
1. علّت دشمنی، وفاداری، شجاعت و فداکاریِ ملّت ایران و پای­بندی جمهوری اسلامی به مبانی اصلی انقلاب است.
2. یک تمدّنی در حال رشد و بالندگی است که اگر به توفیق الهی و به کمک الهی به نتایج خودش برسد، بساط ظلم و استکبار و استعمار دولت­های غربی برچیده خواهد شد؛ علّت دشمنی این­ها است.
3. تمدّن اسلامی با استفاده‌ی از امکانات کنونی دنیا و ابزارهای موجود دنیا روز‌به‌روز دارد رشد پیدا می­کند؛ این برای آن­ها ترس‌آور است، رعب‌آور است؛ طبیعی است که دشمنی می­کنند.
4. ملّت­ها با ایران دشمنی ندارند، آنجایی که حقیقت برای مردم روشن بشود، مردم نه فقط دشمنی ندارند با جمهوری اسلامی، بلکه این چنین حرکتی را ملّت­ها می‌پسندند، دوست می­دارند و از آن حمایت می­کنند.
- آن که دشمن است، قدرتمندانِ ظالمند، فراعنه‌ی عالَمند؛ همچنان که فرعون در مقابل موسی دشمنی می­کرد.
5. عیناً این خطاب، امروز به ملّت ایران است که خدای متعال به موسی فرمود: «لا تَخافا إِنَّنی مَعَکُما أَسمَعُ وَ أَرى» (سوره طه/ آیه۴۶)؛ نترسید، من با شما هستم، بروید حرکت­تان را شروع کنید، ادامه بدهید.
6. هر کس خدا با او است، او پیروز است چون قدرت متعلّق به ذات مقدّس پروردگار است. آنجایی که ما درست عمل کنیم، بلاشک خدای متعال کمک می­کند؛ «وَ لَیَنصُرَنَّ اللهُ مَن یَنصُرُه» (سوره‌ حج/ آیه‌۴۰).
د) چهل‌سالگی انقلاب اسلامی
1. چهل‌سالگی آغاز بلوغ و حرکت فکری است. چهل‌سالگی دوران پیری نیست. دوران شکوفایی است.
2. امروز جوانان باایمان و دارای عزم راسخ کم نیستند؛ هزاران جوان در اطراف و اکناف کشور مشغول کارهای عمیق، کارهای فکری هستند و با عزم راسخ، مشغول ساختن، تولید کردن و ابتکار و نوآوری هستند.
3. اساس همه­ی این­ها هم لطف و فیض پروردگار است. اگر خداوند متعال اراده نکرده بود که این کار پیش برود، این مقدّمات را فراهم نمی­کرد. اِذا اَرادَ اللهُ شَیئاً هَیَّاَ اَسبابَه
‌4. ایجاد انقلاب، تشکیل جمهوری اسلامی و نظام اسلامی مقدّمات ایجاد آن تمدّن اسلامیِ متناسب با این زمان است و این­ها مقدّماتی است که خدای متعال فراهم کرده است که به آن­جا برسیم و ان‌شاءالله خواهیم رسید.
هـ) وظایف دولتمردان
1. قدر موقعیّت­های خودتان را بدانید و شاکر باشید. این­که شما در فلان مسئولیّت مشغولید، نعمت بزرگ خدا است.
1/1. به لوازم این نعمت بزرگ عمل کنید و مراقب باشید گرایش به رفتار غلط، اشرافی‌گری، اسراف و گرایش به آن چیزی که در بین دولتمردان طاغوتی رایج است، پیدا نشود.
2. شجاعت و عقلانیّت، وظیفه‌ی دیگرِ مسئولین است؛ هم شجاع باشید و در مقابل توپ و تشر این و آن پس نزنید، هم آنچه را صحیح است، انجام بدهید. از هیاهوی غربی‌ها هم بیمی به دلتان راه ندهید.
1/2. دولتمرد آمریکایی می­گوید ایران حقوق بشر را از عربستان سعودی یاد بگیرد! به این آدم غیر از دلقک چه می­شود گفت؟! این ‌جور آدم­ها نه تهدیدشان، نه وعده‌شان، نه قولشان، نه امضائشان اعتبار ندارد.
- به این­ها نباید اعتنا کرد، شجاعانه در طریق صحیح باید حرکت کرد؛ و البته با عقلانیّت.
2/2. اداره‌ی یک کشور با صِرف احساسات امکان‌پذیر نیست. احساسات خیلی لازم است؛ امّا در مقام پشتیبانی عقلانیّت.
- باید راه را با عقلانیّت انتخاب بکنیم؛ و با انگیزه و احساسات پیش برویم.
3. وظیفه­ ی دیگر، قدردانی از ظرفیّت­های درونی و داخلی کشور و شناخت این ظرفیّت­ها است.
- بسیاری از این ظرفیّت­ها وقتی ما آن­ها را نشناسیم متوقّف می­ماند؛ کمااینکه متأسّفانه همین هم اتّفاق افتاده است.
4. به جوان­ها مراجعه کنید و از نظرات آن­ها استفاده کنید.
1/4. گره‌هایی در کار برخی از مسئولان در بخشی از تشکیلات عظیم دولتی و حکومتی وجود دارد که این جوان­ها می­توانند این گره‌ها را باز کنند؛ هم با سرانگشت اندیشه‌ی جوانانه‌ی تابناکشان، هم با سرانگشت کار عملی‌شان.
2/4. قدر جوان­ها و بلندپروازی‌های آنان را بدانید، همین بلندپروازی‌هاست که یک ملّت را جلو برده و از توقّف بازمی­دارد.
5. امروز مهم‌ترین کار و اولویّت، اهتمام به مسئله‌ی معیشت مردم است.
1/5. رسیدگی به مشکلات معیشتیِ طبقات ضعیف، جزو اساسی‌ترین کارها است. دشمن روی این متمرکز است.
2/5. ممکن است منابع داخلی کم باشد امّا انسان مشاهده می­کند که در درون کشور افرادی و جریاناتی هستند که این منابع را ظالمانه می­بلعند. دلّال‌بازی و انحصارطلبی در زمینه‌ی مسائل مادّی، در تجارت و ... مانع پیشرفت کشور است.
3/5. دائماً به تولید داخلی تأکید می­کنیم، لیکن فلان دلّال واردات­چی چون برخلاف منافعش است، از طُرُق مختلف کارشکنی می­کند و کار به نتیجه نمیرسد. رسیدگی به معیشت مردم فقط این نیست که ما پول پخش کنیم؛ نگاه کردن به این بخش­های مضر و خطرناک و جلوگیری از آن­ها، جزو مسائل مهم است.
و) وظایف مردم
1. به مسئولان کمک کنید. تولیدکننده‌ی محصول داخلی، مصرف‌کننده‌ی محصول داخلی، فروشنده و دکان‌داری که محصول داخلی را می­فروشد، این­ها همه می­توانند اثرگذار باشند. کیفیّت تولید، نحوه‌ی توزیع، این­ها چیزهای مهمّی است.
- ما امسال را سال «حمایت از کالای ایرانی» اعلام کردیم؛ چقدر در این زمینه کار شد؟ چقدر پیش رفتیم؟
2. در صحنه‌های انقلاب حضور فعال داشته باشید.
1/2. با حفظ هوشیاری با شایعه‌سازی دشمن مواجهه و مقابله‌ نمایید. شایعه‌سازی، مردم را مضطرب و با هم مخالف می­کند.
2/2. دشمنان با وقاحت، مردم را تشویق و تحریک به مواجهه‌ی با نظام می­کنند. مردم در مقابل این تبلیغات ایستادگی و علیه این تبلیغات حرکت کنند.
3/2. جوان­ها امروز در فضای مجازی فعّالند؛ فضای مجازی می­تواند ابزاری برای زدن توی دهان دشمنان باشد.
ز) نکاتی در مورد تحریم­ها
1. آمریکایی‌ها با خوشحالی می­گویند «این تحریم­ها در تاریخ سابقه ندارد»! بله، در تاریخ سابقه ندارد و ان‌شاءالله شکستی هم که آمریکایی‌ها در این قضیّه می­خورند، در تاریخ بی‌سابقه خواهد بود.
2. ملّت و مسئولین می­توانند کاری کنند که این تحریم­ها صددرصد به نفع کشور تمام شود. همچنان که محرومیّت­ها و تحریم­های دوران جنگ موجب شد استعدادهای داخلی به کار بیفتد و از لحاظ وضعیّت دفاعی به سطح اول منطقه برسیم.
3. هیچ وسیله­ ای که کشور به آن نیاز دارد، از قطعه و غیر قطعه وجود ندارد که ما نتوانیم بسازیم؛ همه‌ چیز را می­ توانیم بسازیم؛ جوانان، صنعتگران و دانشمندان ما این را ثابت کرده­اند. ما یک چنین ظرفیّت انسانی‌ای داریم.
4. بایستی کاری کنیم که این تحریم وسیله‌ای برای شکوفایی و رسیدن به قلّه‌ی ابتکار و کار در کشور بشود. باید خودمان را از محصول دیگران بی‌نیاز کنیم و دیگران را محتاج محصول خودمان کنیم؛ این کاری است که می­تواند انجام بگیرد.
5. اگر دولت و ملّت مقاومت کنند، هوشیاری به خرج دهند، کار و تلاش کنند و دامن همّت به کمر بزنند، ما مطمئنّاً از این مرحله با پیروزی عبور خواهیم کرد؛ همچنان که در جنگ تحمیلی با پیروزی عبور کردیم.
- صدّام به خاک سیاه نشست و به درک اسفل رفت و جمهوری اسلامی شکوفاتر شد، دشمنان ما هم، آن­هایی که در آمریکا و اروپا و غرب علیه ما اقدام می­کنند، به درک اسفل خواهند رفت و جمهوری اسلامی ان‌شاءالله باقی خواهد ماند.

م

 
کد مطلب: 405354