تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۶
 
باحضور مسئولان کشوری، لشکری و خانواده‌های شهدای روحانی مدافع حرم؛

دومین کنگره بین المللی شهدای مدافع حرم روحانی در قم برگزار شد

Share/Save/Bookmark
 
دومین کنگره بین المللی شهدای مدافع حرم روحانی با هدف تجلیل از مقام 140 شهدای مدافع حرم که در سوریه و عراق نقش مهمی در مبارزه با تروریست و داعش داشتند، در شهر مقدس قم آغاز شد
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: دومین  کنگره بین المللی شهدای مدافع حرم روحانی با هدف تجلیل از مقام 140 شهدای مدافع حرم که در سوریه و عراق نقش مهمی در مبارزه با تروریست و داعش داشتند، در در تالار بیداری اسلامی جامعةالزهرا(علیهاالسلام) در شهر مقدس قم آغاز شد.

در این کنگره از مقام والای 140شهید روحانی از کشورهای ایران، عراق، افغانستان، سوریه و پاکستان تجلیل خواهد شد.

در این کنگره که مسئولان کشوری، لشکری و خانواده‌های شهدای روحانی مدافع حرم حضور دارند.گفتنی است، این کنگره به منظور پاسداشت و تجلیل خانواده‌های شهدای مدافع حرم و بزرگداشت جانفشانی‌های مدافعان از حریم اهل بیت(علیهم‌السلام) در جامعةالزهرا(علیهاالسلام) برگزار می‌شود.

برگزاری شب شعر در ۲۴ بهمن‌ماه در سالن همایش غدیر دفتر تبلیغات اسلامی، نمایش ۲۴ مستند از زندگی شهدای روحانی مدافع حرم، انتشار ۶ کتاب مرتبط با شهدای حرم، برگزاری سلسله‌نشست‌های قبل و بعد از کنگره و اهدای مدارک تحصیلی افتخاری از سوی مراکز حوزوی به خانواده‌های شهدای روحانی از جمله برنامه‌های دومین کنگره است.این همایش با حضور بیش از هزار نفر خانواده های شهدای روحانیت مدافع حرم و دیگر همرزمان آنان هم اکنون در سالن اجتماعات جامعه الزهرا(س) با خوش آمد گویی حجت الاسلام مدنی مدیر این نهاد حوزوی در حال برگزاری است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید محمود مدنی افزود: روحانیت شیعه در طول تاریخ در هر دو ساخت علم و عمل درخشان و سرشار از برجستگی‌های نمونه‌ای بوده که شهدای مدافع ازجمله آن‌ها است، پیشتازی روحانیت در عرصه علم و عمل در آمار شهدای جنگ تحمیلی تجلی کرده است.

مدیر جامعه الزهرا(س) گفت: در دوران جنگ تحمیلی 4 هزار و 300 طلبه به درجه رفیع شهادت نائل شده که نسبت به سایر اقشار به‌تناسب جمعیت خود 5 برابر تمام گروه‌های جامعه بوده است، پیشتازی روحانیت شیعه در عرصه‌های علم و جهاد همواره در کوران مختلف تاریخی تجلی کرده است.

مدنی با اشاره به اهمیت حضور روحانیت شیعه در عرصه‌های علم و جهاد خاطرنشان کرد: شهدای روحانی مدافع حرم یکی از نمودهای اصلی پیشتازی روحانیت شیعه در عرصه جهاد و ایثار در مسیر آرمان‌های الهی است.

وی اضافه کرد: جامعه الزهرا(س) به‌عنوان بزرگ‌ترین حوزه علمیه خواهران با شهدای مواقع حرم عهد کرده که باتربیت زنان شایسته و نیکو خاستگاه شهدا و شهادت باشد، کتاب سال بانوان هفته آینده به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای فرهنگی حوزه علمیه در جامعه الزهرا(س) برگزار می‌شود.

* بعد از خوش آمد گویی و سخنرانی مدیر جامعه الزهرا(س)،سردار قاآنی جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه  به ایراد سخنرانی پرداخت.

سردار اسماعیل قاآنی با بیان اینکه روحانیت شیعه در تمام دوران تاریخی همواره جلودار جامعه و مردم بوده است، اظهار داشت: شیعه تنها مکتبی در دنیاست که تمام رهبران و پیشوایان آن به درجه رفیع شهادت نائل شده‌اند.
وی با بیان اینکه در تمام تحولات شیعی، روحانیت همواره جلودار مردم بوده است، افزود: در منشور روحانیت که سال 67 توسط امام راحل صادر شد،‌ تصریح شده که علمای اسلام نخستین کسانی بودند که بر تارک جبین آن‌ها خون رنگین شهادت نقش بسته و در تمام تحولات تاریخی علمای حوزه و روحانیت تا سرحد شهادت به‌پیش رفته‌اند.
جانشین نیروی قدس سپاه با اشاره به حرکت مستمر انقلاب اسلامی ابراز کرد: انقلاب اسلامی هر روز در برابر توطئه‌های دشمنان اسلام، آمریکا و صهیونیست غاصب برای متوقف کردن حرکت انقلاب در حال مبارزه و مقابله است و در شرایطی که دشمن برای خاموش کردن نور انقلاب تلاش می‌کند نمی‌توان ساکت بود و حرکتی نکرد.

سردار قاآنی با بیان اینکه رزمندگان اسلام و نیروهای نظامی همواره در تمام مباحث جنگی و تاریخی به روحانیت اصیل شیعه اقتدا کرده است، ادامه داد: انقلاب اسلامی برای داخل و خارج از کشور برنامه‌های ویژه داشته و با وجود تمام مشکلات و توطئه‌چینی‌های دشمنان برنامه‌های محوری انقلاب با وضعیت مطلوبی به‌پیش می‌رود.
وی با بیان اینکه به برکت وجود ولی‌فقیه در جامعه در 40 سال گذشته همواره تهدیدات پیش روی خود را به فرصت تبدیل کرده است، ادامه داد: حادثه 11 سپتامبر یک خودزنی آشکار توسط آمریکا بود و امروز بسیاری از سردمداران ایالات‌متحده نسبت به اشتباهات خود در این خودزنی دست به اعتراف می‌زنند و نتیجه خودزنی 11 سپتامبر آمریکا تحمیل دو جنگ در منطقه و هزینه 7 هزار میلیارد دلار بی‌نتیجه آمریکا در افغانستان و عراق بود.
جانشین نیروی قدس سپاه با بیان اینکه آمریکا ادعا می‌کند در این دو جنگ 5 هزار کشته داده درحالی‌که سپاه اطلاع دقیق دارد که آمار کشته‌شدگان آمریکا در این دو جنگ بیش از دو نیم برابر این آماری است که آن‌ها ادعا می‌کنند، تصریح کرد: شکل‌گیری گروهک‌های تکفیری با پول‌های سعودی صرفاً برای جبران بخشی از شکست‌های آمریکا در دو جنگ افغانستان و عراق بود که با پایداری انقلاب اسلامی و مدافع حرم در این استراتژی نیز سرافکنده شد.
سردار قاآنی با اشاره به برکت جنگ 8 ساله ابراز کرد: تولید انسان‌های برجسته مهم‌ترین اثر جنگ هشت‌ساله بود که این کارخانه انسان‌سازی بدون وجود روحانیت در عرصه‌های مبارزه به دست نمی‌آمد.
جانشین نیروی قدس سپاه با بیان اینکه تشکیل بسیج جهانی فرزندان اسلام ‌یکی از نیازهای مهم منطقه ‌بود، گفت: ‌با تهدیدات گروهک تکفیری فرصتی بی‌نظیر برای ایجاد گروه‌های مقاومت اسلامی به وجود آمد که برای دفاع از حریم اسلام و ولایت، فرزندان اسلام از کشورهای مختلف اسلامی کنار هم جمع شده و لشکری قدرتمند به وجود آورند.
وی با بیان اینکه بسیج جهانی سربازان ولایت از مصادیق تبدیل «تهدید به فرصت» و هنر ولی‌فقیه و قدرت اسلام است، بیان کرد: ارزش ایجاد بسیج جهانی سربازان ولایت در این است که روحانیت پیشتاز و جلودار آن بوده است که تعداد شهدای روحانی بیشتر از 140 شهیدی بوده که امروز نام و نشانی از آن‌ها پیداشده است.
* پس از سخنرانی سردار قاآنی، دکتر عدنان محمود سفیر سوریه در ایران نیز به سخنرانی پرداخت.

 
 
* آیت الله علیرضا اعرافی نیز در دومین کنگره بین المللی بزرگداشت 140 شهید روحانی مدافع حرم که در سالن همایش بیداری اسلامی جامعه الزهرا در قم برگزار، اظهار داشت: خانواده های شهدا پیشگامان خط روشن جهاد و شهادت هستند.
وی ادامه داد: مرحوم علامه امینی وقتی کتاب شهداء الفضیله را نوشت نام 130 شهید روحانی را گردآوری کرد که تا قبل از انقلاب به شهادت رسیده بودند اما بعد از انقلاب امروز ما سرافرازانه به نام حوزه افتخار می کنیم که هزاران شهید برای اسلام، آزادی و برپایی تمدن نوین اسلامی تقدیم کرده ایم.
آیت الله اعرافی بیان داشت: شهدای مدافع حرم گل های سرسبد جریان شهادت هستند که امروز میزبان خانواده های ایشان هستیم.
وی افزود: جهاد و شهادت دارای یک دکترین و منطق است و با جهاد و شهادت افراطی ها و سلفی ها بسیار فاصله دارد.
مدیر حوزه های علمیه تاکید کرد: جهاد و شهادت یک منطق عقلانی و انسانی دارد و چند مولفه در جهاد راستین وجود دارد.
وی افزود: جهاد و مقاومت در این منطق مبتنی بر عقلانیت و مبانی استوار فکری و معنوی بوده و مظهر احساس و عاطفه است.
آیت الله اعرافی خاطر نشان کرد: در منطق اسلام جهاد و شهادت، دفاع در برابر ظالمان است و مبتنی بر دفاع است به طوری که این شهدای جهاد واقعی برای دفاع از نوامیس اسلامی جانشان را تقدیم می کنند.
وی ادامه داد: علاوه بر این در جهاد راستین فرماندهی سپاه اسلام باید با فردی باشد که واجد شرایط فرماندهی باشد و امروز افتخار می کنیم که فرماندهی جبهه مقاومت در دستان فردی عالم و فقیهی اندیشمند به نام امام خامنه ای است.
آیت الله اعرافی تاکید کرد: علاوه بر این جهاد و شهادت درست و راستین بر روی یک سلسله قوانین و مقررات و خطوط قرمز است در حالی که داعشی ها خطوط قرمز را زیر پا گذاشتند به طوری که هم چهره اسلام را مشوش کردند و هم این که بدترین و شدیدترین قساوت ها را انجام دادند.
وی ابراز داشت: شهدای روحانیت کسانی بودند که با فرماندهی ولی فقیه در سپاه اسلام ایستادند و از نوامیس کشورهای اسلامی محافظت کردند.
مدیر حوزه های علمیه ادامه داد: شهدای مدافع حرم از بسیج و سپاه گرفته تا زینبیون و فاطمیون اولا بر اساس منطق مستشاری و بر اساس درخواست دولت های دوست سوریه و عراق در خط مقدم جنگ علیه داعش حضور یافتند.
وی با بیان این که جنگی که در منطقه به وجود آمد جنبه های مختلفی داشت، تاکید کرد: این جنگ، جنگ مذهبی و تفرقه های طایفه ای نبود بلکه جنگی بود که در راس آن استکبار جهانی قرار داشت.
آیت الله اعرافی افزود: جبهه مقاومت هرگز درگیر جنگ مذهبی و فرقه ای نخواهد شد و این را باید بدانیم که پشت سر داعش ، صهیونیست ها و آمریکایی قرار داشته و دارند.
وی ادامه داد: اقدامی که دولت دوست سوریه و جبهه مقاومت در لبنان و غزه انجام دادند یک اقدام مهم تمدنی بود که در برابر استکبار انجام شد و این حرکت بسیار بزرگ بود که در تاریخ خواهد ماند.
مدیر حوزه های علمیه  تاکید کرد: حوزه ما قطعا انقلابی خواهد ماند و در کنار شهیدان و جبهه مقاومت خواهد بود و هرگز از این مهم عقب نشینی نخواهد کرد.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه در خاتمه به بیانیه گام دوم رهبر انقلاب اشاره کرد و بیان داشت: اگر روح بیانیه  گام دوم را درک کنیم و به آن عمل کنیم آینده تابناک در انتظار امت اسلام خواهد بود و تمدن نوین اسلامی استوار خواهد شد.

* در ادامه ؛ تجلیل از خانواده های محترم این شهدا ،نمایش ۲۴ مستند از زندگی شهدای روحانی مدافع حرم، انتشار ۶ کتاب مرتبط با شهدای حرم،  اهدای مدارک تحصیلی افتخاری از سوی مراکز حوزوی به خانواده‌های شهدای روحانی از جمله برنامه‌های دومین کنگره بود.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین شیرازی نماینده ولی فقیه در نیروی قدس سپاه در دومین کنگره بین المللی شهدای مدافع حرم روحانی اظهار داشت:در 40سال اخیر روحانیت نشان داد سر می‌دهد اما زنجیر اسارت را  به گردن نمی اندازد.

وی خاطر نشان کرد: روحانیت پای ارزش‌های انقلاب اسلام ناب و ولایت ایستاده است.

نماینده ولی فقیه با اشاره به برگزاری باشکوه جشن چهل سالگی انقلاب ابراز داشت: همانگونه که  جشن چهل سالگی انقلاب را گرفتیم سقوط آمریکا و طاغوت ها را جشن خواهیم گرفت.

حجت الاسلام شیرازی افزود: به جهان نشان خواهیم داد اسلام ناب محمدی شکست ندارد.
 
پایان

م
 
کد مطلب: 405680