تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۳
 
مشاور ویژه نخست‌وزیر عراق:

عراق برخلاف تهدیدهای آمریکا به واردات از ایران ادامه می‌دهد

Share/Save/Bookmark
عراق برخلاف تهدیدهای آمریکا به واردات از ایران ادامه می‌دهد
 
مشاور ویژه نخست‌وزیر عراق گفت: به رغم تهدیدها و فشارهای آمریکا، عراق به واردات انرژی و برق از ایران ادامه خواهد داد و هیچ وقت عراق بخشی از سیاست‌های آمریکا در منطقه نیست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: عبدالکریم هاشم مصطفی اعلام کرد: این کشور قراردادی را با ایران نهایی می‌کند که به موجب آن به رغم تحریم‌های آمریکا واردات انرژی از ایران انجام می‌دهد و قرار است پول آن هم به دلار پرداخت نشود. 
مشاور ویژه نخست‌وزیر عراق در طی مصاحبه یکشنبه مسکو و در حاشیه کنفرانس خاورمیانه اعلام کرد نماینده‌ای از بانک مرکزی ایران به بغداد آمد و بنا شد که مبادلات تجاری ایران و عراق با یورو انجام شود. البته بحث‌هایی برای پرداخت پول تجارت دوجانبه ایران و عراق با دینار و یا نفت نیز انجام شد.
براساس این گزارش، آمریکا عراق را تحت فشار قرار داده که دیگر گاز طبیعی و برق از ایران خریداری نکند، این در حالی است که انرژی مورد نیاز شدید کشور عراق است. 
مصطفی اعلام کرد در حال حاضر بغداد تحت معافیت تحریمی آمریکا است و خرید انرژی از ایران هیچ منعی ندارد. 
عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر دولت عراق، فشار آمریکا مبنی بر قطع واردات انرژی از ایران را نپذیرفته است.
مصطفی اعلام کرد اینها تحریم‌های آمریکا است و ما براساس قانون می‌توانیم منافع ملی خود را درنظر بگیریم. 
وی گفت: ما همواره به طرف‌های آمریکایی گفته‌ایم که ما دوست شما هستیم، اما هیچ وقت بخشی از سیاست‌های شما در منطقه نیست و طرف‌های آمریکایی هم از این مسئله به خوبی آگاهند و تازگی برای آنها ندارد. 
این مسئول عراقی همچنین در ادامه گفت: عراق هیچ وقت انتظار ندارد نیروهای آمریکایی برای زمان نامحدود و نامشخصی در خاک عراق بمانند. هر وقت که عراق از طرف‌های آمریکایی بخواهد که خاک عراق را ترک کنند، آنها این کار را انجام خواهند داد همچنان که در گذشته انجام دادند. 
وی تصریح کرد:‌ از آنجایی که تهدیدهای تروریستی کاهش یافته است، نیروهای آمریکایی باید خاک عراق را ترک کنند. 

م
کد مطلب: 405691
مرجع : فارس