تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۲
 

سران عرب و اروپا در اجلاس شرم‌الشیخ چه گفتند؟

Share/Save/Bookmark
سران عرب و اروپا در اجلاس شرم‌الشیخ چه گفتند؟
 
اجلاس سران عرب و اروپا امشب در منطقه شرم‌الشیخ مصر با سخنرانی تعدادی از مسئولان عرب و اروپایی آغاز شد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: به گزارش رسانه‌های عربی، اجلاس سران عرب و اروپا امشب در منطقه شرم‌الشیخ مصر با سخنرانی تعدادی از مسئولان عرب و اروپایی آغاز شد.
عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر که کشورش میزبان این اجلاس است؛ در مراسم افتتاحیه گفت: اجلاس سران عرب و اروپا حکایت از آن دارد که نکات اشتراک دوطرف فراتر از نکات اختلاف آنها است.
وی افزود: تشدید پدیده مهاجرت و رشد تروریسم بارزترین چالش‌های امنیتی است.
السیسی گفت: خطر تروریسم در سراسر جهان گسترش یافته است. این امر خواه از طریق جابه‌جایی عناصر تندرو یا استفاده تروریست‌ها از برخی کشورها به‌عنوان پناهگاهی امن صورت گرفته است. ما نیاز بسیار ضروری به وحدت صفوف در قبال تروریسم واگیردار داریم.
وی درباره مسئله فلسطین گفت: مسئله فلسطین، مسئله اعراب است و تمایل سیاسی برای دستیابی به یک سازش فراگیر سیاسی وجود ندارد. به حال خود رها کردن درگیریها در سوریه و لیبی و یمن بدون دستیابی به یک سازش سیاسی، کوتاهی به‌شمار می‌رود که نسل های کنونی و آینده از ما درباره آن سؤال خواهند کرد.
رئیس‌جمهور مصر اظهار داشت: باید به یک رویکرد فراگیر برای مقابله با تروریسم از طریق خشکاندن منابع مالی و رد ایدئولوژی افراط‌گرایانه دست یافت.
السیسی گفت: تروریسم و افراط‌گرایی دو آفت جهان و منطقه هستند و باید تلاش‌های بین‌المللی برای مقابله با آنها و از بردن آنها یکپارچه شود.
احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب نیز در سخنرانی خود ادعایی واهی علیه ایران مطرح کرد و به‌زعم خود گفت: اقدامات ایران و تحرکات ترکیه بحران‌های منطقه را تشدید می‌کند.
وی افزود: راه‌حل نظامی برای درگیری‌ها در منطقه وجود ندارد و باید برای راه‌حل‌های سیاسی تلاش کرد.
دبیرکل اتحادیه عرب در این چارچوب تأکید کرد که "ما از حل بحران یمن از طریق اجرای توافق‌های سوئد حمایت می‌کنیم".
ابوالغیط گفت: اعتقاد راسخ ما این است که حل مسئله فلسطین کوتاه‌ترین راه برای ثبات منطقه است. مسئله فلسطین با اقدامات اقتصادی در اینجا و آنجا حل نمی‌شود.
ابوالغیط در ادامه خواهان برخورد با پرونده مهاجرت در قالبی فراگیر شد که علل و عوامل بروز این پدیده را برطرف کند.
صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت نیز در سخنرانی خود در اجلاس شرم الشیخ گفت: اروپا نقش برجسته‌ای در مبارزه با تروریسم دارد.
وی افزود: ما به آینده نویدبخش بین خودمان در منطقه اقتصادی اطمینان داریم و قادر هستیم که به آنچه از دست داده‌ایم، بازگردیم.
امیر کویت اظهار داشت: ما سطح خطرات را می‌دانیم و از شما می‌خواهیم که برای گذر از چالش‌ها حمایت کنید. مهمترین این چالشها، مسائل امنیت و ثبات است زیرا نقش اروپا در سیاست‌های مقابله با تروریسم برجسته است.

وی گفت: نقش اروپا در زمینه انسانی برجسته و پیشرو است. ما این نقش را در پاسخ به درخواست‌های بشردوستانه سازمان ملل احساس کرده‌ایم.
رئیس کمیسیون اروپا دیگر سخنران اجلاس سران عرب و اتحادیه اروپا در شرم الشیخ بود که از امکان برقراری روابطی قوی بین اعراب و اروپا با وجود اختلاف نظرها سخن گفت و درخصوص گشودن افق‌های بزرگ همکاری با اعراب برای دمیدن امید جدیدی به جوانان ابراز تمایل کرد.
دونالد توسک رئیس پارلمان اروپا نیز در سخنرانی خود در اجلاس شرم الشیخ گفت: نزدیکی جغرافیایی ما به کشورهای عربی ایجاب می‌کند که برای مقابله با چالش‌های مشترک همکاری کنیم.
وی افزود: درگیری یا همکاری با همسایگان وجود دارد و ما همکاری با همسایگان عرب خود را انتخاب می‌کنیم.
توسک گفت: ما از کشورهای عربی که بار سنگین آوارگان و پناهندگان را تقسیم کرده‌اند، ستایش می‌کنیم.
وی افزود: ما منافع مشترکی با کشورهای عرب داریم و چشم‌انتظار مذاکرات صریحی در جریان اجلاس شرم الشیخ هستیم.
رئیس جمهور رومانی نیز در سخنرانی خود گفت: همکاری اتحادیه اروپا و اتحادیه عرب درباره مبارزه با تروریسم بسیار حیاتی است.
وی افزود: مهاجرت غیرقانونی از مهمترین چالش‌هایی است که اتحادیه باید ریشه‌های آن را حل کند.

م
کد مطلب: 405757
مرجع : فارس