تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۵
 

بازگشت دست‌خالی گوایدو به ونزوئلا

Share/Save/Bookmark
بازگشت دست‌خالی گوایدو به ونزوئلا
 
رهبر مخالفان ونزوئلا که به کلمبیا و برزیل سفر کرده بود، اعلام کرد قصد دارد به کاراکاس برگردد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «خوان گوایدو» سرکرده براندازان در ونزوئلا پس از یک هفته سفر بی‌حاصل به کلمبیا و برزیل، اعلام کرد به «کاراکاس» برمی‌گردد.
به نوشته روزنامه «واشنگتن پست»، گوایدو پس از ملاقات با «ژایر بولسونارو» رئیس‌جمهور راست‌گرای افراطی برزیل در شهر «برازیلیا»، در جمع خبرنگاران گفت با وجود تهدیدات، به کاراکاس بازمی‌گردد. اما وی توضیح نداد با چه تهدیداتی ممکن است روبرو شود.
بولسونارو نیز با اعلام موضعی سخت در برابر «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهوری قانونی ونزوئلا، گوایدو را به‌عنوان رئیس‌جمهور این کشور به رسمیت شناخت.
گوایدو نیز خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام و با نظارت بین‌المللی در کشورش شد. او مدعی شد ونزوئلا به تغییر، نزدیک و نزدیک‌تر می‌شود.
بولسونارو همچنین گفته، برزیل برای برگرداندن آن‌چه «دموکراسی» در ونزوئلا خواند از هیچ کمکی مضایقه نمی‌کند و دولتش از تصمیماتی که در سفر گوایدو به کلمبیا گرفته شد حمایت می‌کند.
گوایدو روز سه‌شنبه در کلمبیا با دیپلمات‌های منطقه‌ای و «مایک پنس» مشاور «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرد.
در نهایت با وجود تمام این دیدارها و وعده‌هایی که گوایدو در سفرهای چند روز اخیرش گرفت، به‌خوبی دریافت که راهی جز برگشتن به ونزوئلا ندارد. زیرا به رسمیت شناختن و حمایت کلامی از او نمی‌تواند به تقابلش با مادورو کمک کند.
از ماه ژانویه که گوایدو خود را رئیس‌جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد، کشورهایی نظیر روسیه و چین تأکید کردند او باید مشکلاتش با مادورو را با مذاکره حل کرده و از دعوت طرفدارانش به خیابان اجتناب کند. اما از سوی دیگر آمریکا با تهدید نظامی دولت رسمی ونزوئلا تلاش دارد بر آتش اختلافات بیفزاید.
آمریکا در ماه گذشته میلادی محموله‌ای از به‌اصطلاح کمک‌های مردمی به مرزهای ونزوئلا فرستاد اما مادورو اعلام کردنیازی به کمک‌ آمریکا ندارد زیرا به عقیده وی واشنگتن از کشورش میلیاردها میدزدد و خرده نان تعارف می‌کند.
گوایدو در پاسخ به این کار دولت، به مرز کلمبیا رفت اما نتوانست جریانی برای ورود کمک‌های آمریکا به داخل خاک ونزوئلا باز کند. پس از آن نیز سفرش به «بوگوتا» پایتخت کلمبیا و برزیل نتیجه‌ای در بر نداشت.

م
کد مطلب: 405850
مرجع : فارس