تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۱
 

در شاهرگ جنوب غربی یمن چه می‌گذرد؟/ غافلگیری مزدوران چند ملیتی سعودی در بخش راهبردی «صبر» + نقشه میدانی

Share/Save/Bookmark
در شاهرگ جنوب غربی یمن چه می‌گذرد؟/ غافلگیری مزدوران چند ملیتی سعودی در بخش راهبردی «صبر» + نقشه میدانی
 
درگیری بین رزمندگان یمنی با مزدوران وابسته به ائتلاف در محورهای مختلف استان تعز در جریان است.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در جنوب یمن واقع شده و حدود ۴۵ درصد از مساحت اش در کنترل نیروهای ارتش و رزمندگان مقاومت انصارالله است و ۵۵ درصد دیگر از خاک آن در اشغال نیروهای مزدور ائتلاف غربی - عربی -صهیونیستی است.
نیروهای یمنی کنترل مناطق شمالی، مرکزی و شرقی این استان از جمله «الراهده، الهجده، الجند، الکدحه و…» را در دست دارند و از سویی دیگر مزدوران ائتلاف نیز مناطق غربی و جنوبی مانند «المخاء، المسراخ، التربه، ذیاب و پایگاه خالد بن ولید» را به اشغال درآورده اند.

صحبت درباره استان تعز است و عملیات‌های مشترک یمنی در محورهای مختلف برای بازپس گیری مناطق اشغالی در جریان است و در حال حاضر تمامی نگاه‌ها به بخش «صبر» در نزدیکی مرکز استان معطوف شده است.

عکس: اعلام الحربی
نیروهای ارتش و رزمندگان مقاومت انصارالله درصدد هستند حومه شرقی بخش «صبر» را به کنترل خود دربیاورند و براساس آخرین اطلاعات به دست آمده عملیات گسترده‌ای را علیه نیروهای مزدور ائتلاف ترتیب داده اند.
به گزارش مشرق، نیروهای یمنی حملات گسترده خود را از چند محور آغاز کرده اند و در همان گام نخست پس از درگیری‌های سنگین موفق شدند خطوط دفاعی مزدوران سعودی را درهم بشکنند و پیشروی کنند.
خبرها حاکیست، نیروهای ارتش و رزمندگان انصارالله با عقب راندن مزدوران ائتلاف توانستند چند مقر نظامی و ارتفاع را در حومه شرقی بخش «صبر» از اشغال خارج کنند و به کنترل خود دربیاورند.

یک منبع میدانی حاضر در منطقه در گفت وگو با مشرق از کشته و زخمی شدن دهها تن از نیروهای مزدور در جریان درگیری‌ها خبر داد و اضافه کرد: مواضع نیروهای یمنی در مناطق تازه آزاد شده تثبیت شده است.
این منبع میدانی افزود: از سویی دیگر شمار زیادی از مزدوران ائتلاف غربی - عربی - صهیونیستی نیز حملات گسترده‌ای را علیه مواضع رزمندگان یمنی در منطقه «الشقب» از توابع بخش «صبر» انجام دادند که با واکنش قاطع مواجه شدند.
وی خاطرنشان کرد: نیروهای یمنی مستقر در منطقه از همان ابتدا تحرکات مزدوران ائتلاف را در این محور رصد کردند و پس از چند ساعت درگیری سنگین و نفس گیر موفق شدند حملات را به طور کامل دفع کنند و ضربات مهلکی به آنان وارد آورند.

عکس: آرشیو
این منبع میدانی به تحولات در سه راهی راهبردی «الوازعیه» در محور شرقی پایگاه «خالد بن ولید» در جنوب غرب استان تعز اشاره کرد و افزود: گروهی مشترک از نیروهای یمنی عملیات گسترده و غافلگیرانه ای را هم در این محور علیه نیروهای مزدور ائتلاف ترتیب دادند.
وی با بیان اینکه شماری از نیروهای مزدور در جریان درگیری‌ها در سه راهی الوازعیه کشته و زخمی شدند، گفت: رزمندگان یمنی در این محور خسارت‌های سنگینی به تجهیزات نظامی آنان وارد کردند.
به گزارش مشرق، یگان توپخانه ارتش و مقاومت انصارالله مواضع نیروهای مزدور ائتلاف را در حومه منطقه «حیفان» در محور جنوب شرق استان تعز به شدت هدف قرار داد و خسارت‌های زیادی به آنان وارد کرد.

نباید فراموش کنیم که استان تعز مناطق جنوبی غربی یمن را به بخش‌های غربی از جمله استان ساحلی الحدیده متصل می‌کند و همین مسئله اهمیتش را برای طرفین درگیر چند برابر کرده است و از همین رو به عنوان شاهرگ جنوبی یمن به شمار می‌آید.

م
کد مطلب: 405972
مرجع : مشرق