تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۰۶
 
تلاش نزدیکان لاریجانی برای فاصله‌گیری از دولت؛

کاظم جلالی: دولت‌ها اسامی را خراب می‌کنند مثلا اعتدال/ مسئولان دولتی هر روز حرف‌ نااميدكننده می‌زنند/ در انتخابات بعدی کاندیدا نمی‌شوم

Share/Save/Bookmark
کاظم جلالی: دولت‌ها اسامی را خراب می‌کنند مثلا اعتدال/ مسئولان دولتی هر روز حرف‌ نااميدكننده می‌زنند/ در انتخابات بعدی کاندیدا نمی‌شوم
 
كشور در حال حاضر به چه جرياني نياز دارد؟! به نظر مي‌رسد اين جريان يك؛ بايد عقلاني باشد و عاقلانه فكر كنند، دوم؛ متعادل باشد و تندروي نكند و سوم؛ كارآمد باشد و بلد باشد چه كار كند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: کاظم جلالی، رئیس مرکز پژوهش های مجلس که در عالم سیاست او را به عنوان یکی از نزدیک ترین یاران علی لاریجانی و از جمله حامیان روحانی می شناسند، سعی دارد همچون دیگر حامیان دولتین یازدهم و دوازدهم بین خود و دولت مورد حمایشان فاصله ایجاد کنند تا ترکش های ناکارامدی قوه مجریه به آنها اصابت نکند. این نماینده مجلس که روزی در تبلیغات انتخاباتی مجلس دهم، خود را از افراد موثر تصویب برجام در مجلس معرفی می کرد و نهایتا همراه با 29 نفر دیگر با لیست امید از تهران به حضورش در بهارستان ادامه داد، در گفتگو با روزنامه اصلاح طلب اعتماد گفته است: «اتفاقي كه تا به حال در دولت‌ها و جريان‌هاي سياسي‌مان افتاده، اين است كه هركدام با اسمي آمده‌اند اما چون نتوانسته‌اند خوب كار كنند، اسم‌ها را هم خراب كرده‌اند»

 بخش های مهم این گفتگو را در ادامه خواهید خواند:

*مردم نسبت به وضعيت اداره كشور نقد دارند، نقد جدي هم دارند اما در عين حال به نظر مي‌رسد چند اصل براي‌شان حائز اهميت است. يكي اينكه اصل نظام بايد حفظ شود، دوم اينكه امنيت‌شان دچار خدشه نشود و سوم اينكه بالاخره مردم ما مردم متديني هستند، يعني به‌لحاظ مذهبي، پايبند هستند و نمي‌خواهند اين اصول ديني و مذهبي، آسيب ببيند.

*كشور در حال حاضر به چه جرياني نياز دارد؟! به نظر مي‌رسد اين جريان يك؛ بايد عقلاني باشد و عاقلانه فكر كنند، دوم؛ متعادل باشد و تندروي نكند و سوم؛ كارآمد باشد و بلد باشد چه كار كند.

*اتفاقي كه تا به حال در دولت‌ها و جريان‌هاي سياسي‌مان افتاده، اين است كه هركدام با اسمي آمده‌اند اما چون نتوانسته‌اند خوب كار كنند، اسم‌ها را هم خراب كرده‌اند... وقتي مي‌آييد و مي‌گوييد اعتدال؛ مثلا الان شما شايد بگوييد اين جرياني كه شما از آن نام مي‌بريد، مي‌شود همين اعتدال. ما مي‌گوييم نه! حضرت علي‌(ع) فرمود: «اِعرف الحق». اول حق را بشناس، بعد اهلش را بشناس. ما مي‌خواهيم با اهلش بياييم. مي‌خواهيم بگوييم اين آدم‌هايي كه امروز آمدند و گفتند اعتدال، نتوانستند به آن نقطه برسند و در برخي موارد، حتي چالش و دعوا راه انداختند.

*اينكه هر روز براي مردم مرثيه بخوانيم كه نمي‌شود. بگوييم‌ اي مردم گردنه سختي پيش‌رو داريم، ‌اي مردم دارد سونامي مي‌آيد، ‌اي مردم قرار است سال آينده خيلي اتفاقات بيفتد، اينكه هنر نيست. در سال پنجاه‌ونه، صدام آمد و فرودگاه مهرآباد را در قلب تهران زد، برخي از مسوولان بلندپايه كشور سراسيمه رفتند خدمت حضرت امام(ره) و گفتند چه نشسته‌ايد كه صدام آمد! امام(ره) هم فرمود «يك دزدي آمد، يك سنگي پرت كرد، فرار كرده، رفته است سرجايش. او مي‌رود و ما آن چنان سيلي‌اي به صدام بزنيم كه ديگر قدرت بلند شدن نداشته باشد». بحثم اين است كه مسوول بايد از وزانتي قابل‌قبول برخوردار باشد. من برخي دوستان را در داخل دولت مي‌بينم كه هر روز حرف‌هاي نااميدكننده مي‌زنند. ما بايد برنامه‌ريزي داشته باشيم. مي‌گويند فرداي‌مان فرداي سختي است، خب پس بايد براي اين فرداي سخت برنامه داشته باشيم، بدون برنامه‌ريزي كه نمي‌توانيم پيش برويم،

*من كه خودم از مدت‌ها پيش گفته بودم كه در انتخابات آتي حضور پيدا نخواهم كرد. البته در تلويزيون هم مدتي پيش مصاحبه داشتم و گفتم كه در انتخابات حاضر نخواهم بود و واقعا هم همين‌طور است. حتي بنا داشتم زودتر هم بتوانم بروم كه نمي‌شود. ولي فارغ از بحث شخص بنده، به هر حال اين موضوع ايده‌اي بود كه اتفاقا دوستاني كه سابقه طولاني نمايندگي دارند، مطرح كردند؛ يعني از اين آدم‌هاي جديد نبودند. به هر حال آقايان اميري خامكاني و تابش كه طراح بودند، پنج دوره سابقه نمايندگي دارند. اتفاقا با من و با آقاي دكتر لاريجاني و ديگران هم مشورت كردند، يعني نگاه ما هم نسبت به اين مساله مثبت بود كه بالاخره يك فضايي هم ايجاد شود كه آدم‌هاي جديدي هم بيايند. ولي از وقتي كه اين تصويب شد، انتقادات خيلي شديد شده و گفته مي‌شود كه مجلس جايي نيست كه شما بياييد افراد را از حضور در آن محروم كنيد. من شنيدم احتمالا شوراي نگهبان هم اين مصوبه را رد مي‌كند.

م
کد مطلب: 406041
مرجع : مشرق