تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۱
 

زیدآبادی تصمیم ترامپ را تفسیر کرد یا لو داد؟

Share/Save/Bookmark
زیدآبادی تصمیم ترامپ را تفسیر کرد یا لو داد؟
 
زیدآبادی، از نیروهای فعال جریان اصلاحات، در تحلیل رفتار ترامپ، تصمیم او را فشار بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای تقویت به زعم او «نیرو‌های میانه رو» عنوان کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: در حالی که اکثریت نخبگان اصلاح‌طلب در مواضع و اظهارنظر‌های خود، اقدام ماجراجویانه دولت امریکا در گنجاندن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی را محکوم کرده‌اند، احمد زیدآبادی، از فعالان اصلاح طلب، در تحلیل رفتار ترامپ، تصمیم او را فشار بر سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای تقویت به زعم او «نیرو‌های میانه رو» عنوان کرد.

زیدآبادی ابتدا در مطلب خود، اعلام نام سپاه در لیست گروه‌های تروریستی را به معامله قرن امریکا برای آشتی دادن اعراب و اسرائیل ارتباط داده و نوشته است: هنوز روشن نیست که ایران چه جایگاه مشخصی در طرح خاورمیانه‌ای ترامپ و یا همان معاملۀ قرن او دارد، اما مشخص است که دولت امریکا، جمهوری اسلامی را بزرگ‌ترین حامی گروه‌های مسلحی می‌داند که با هر نوع طرح صلح مبتنی بر تثبیت و مشروعیت اسرائیل در منطقه سرِ ستیز دارند و قادر به خنثی کردن این نوع طرح‌ها هستند.

او، اما نگاه داخلی ترامپ را در این تصمیم قوی‌تر و جدی‌تر می‌داند و معتقداست: «موضوع ظاهراً به عملیات برون مرزی سپاه منحصر نمی‌شود زیرا اگر چنین بود، صرف وارد کردن نام سپاه قدس به فهرست گروه‌های تروریستی کفایت می‌کرد. از این رو، به نظرم دولت ترامپ در تصمیم خود برای گنجاندن کلیت سپاه در لیست سیاه خود، به نقش داخلی آن نیز نظر دارد. ظاهراً از نگاه امریکایی‌ها سپاه پاسداران و نیرو‌های تحت پوشش آن، در تحولات داخلی ایران به گونه‌ای نقش بازی می‌کنند که همواره بر سر بزنگاه‌های حساس، توازن قدرت سیاسی را به زیان «نیرو‌های میانه‌رو» به هم می‌زنند و عملاً سبب استمرار وضع موجود و حفظ و تقویت «ایدئولوژی انقلابی» نظام می‌شوند.»


م
کد مطلب: 406234
مرجع : روزنامه جوان