تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۹
 

حضور وزیر دفاع لبنان در مرز فلسطین اشغالی

Share/Save/Bookmark
حضور وزیر دفاع لبنان در مرز فلسطین اشغالی
 
وزیر دفاع لبنان در بازدید از «الناقوره و مزارع شبعا» و نیز دیدار با فرمانده کل «یونیفل» تأکید کرد، بیروت از وجبی از خاک خود شانه‌ خالی نخواهد کرد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: «الیاس بوصعب» وزیر دفاع لبنان به همراه «ژوزف عون» فرمانده ارتش این کشور چهارشنبه (دیروز) از مقر «یونیفل» (نیروهای حافظ صلح سازمان ملل) در جنوب لبنان دیدار کردند و مورد استقبال «استیفانو دل‌کول» فرمانده کل یونیفل قرار گرفتند.
بر اساس گزارش روزنامه «البناء»، در دیدار بوصعب با دل‌کول پشت درهای بسته درباره مأموریت یونیفل، نقش آن در جنوب به ویژه نظارت بر اجرای قطعنامه  1701 (که در سال 2006 برای پایان دادن به جنگ 33 روزه صادر شد) و نیز نقض مکرر حریم زمینی، دریایی و هوایی لبنان توسط رژیم صهیونیستی مورد بحث قرار گرفت.
پس از این دیدار، نشست مطبوعاتی مشترکی برگزار شد و دل‌کول بر شراکت راهبردی میان یونیفل و ارتش لبنان تأکید کرد.
بوصعب هم که از «الناقوره» تا «مزارع شبعا» را بازدید کرد، گفت، تعداد نیروهای ارتش در این منطقه (جنوب لبنان) پنج هزار نفر و تعداد نیروهای یونیفل 15 هزار نفر است اما نیاز هست بیشتر از 10 هزار نیروی ارتش در این منطقه مستقر شود.
وزیر دفاع لبنان بر اهمیت هماهنگی میان ارتش و یونیفل تأکید کرد و افزود: این برای لبنانی‌ها آسان نیست که در روستاهایشان نظامیانی غیر از ارتش لبنان ببینند و باعث حساسیت آنها می‌شود؛ این موضوع طبیعی است ما موضوع مهم‌تر آن است که این مشکل با همکاری میان ارتش و یونیفل حل می‌شود.
بوصعب ادامه داد: همچنان خواستار (بازپس‌گیری) هر وجب از خاک خود هستیم و از آن شانه خالی نخواهیم کرد. این قابل قبول نیست که امروز تیمی از یک طرف بیاید و بگوید وارد اراضی مورد اختلاف خواهد شد، مانع یا دیواری در این اراضی قرار دهد و (همه این کارها در حالی انجام شود که) هیچ توافقی بر اساس توافق انجام شده میان ما نبوده؛‌ توافقی که در زمان قطعنامه 1701 صورت گرفته است.
وی در پاسخ به سوالی درباره سلاح حزب‌الله گفت: هیچ کسی دنبال آن نیست که به جای ارتش مأموریتی انجام دهد و سید حسن نصرالله به این موضوع اقرار کرده، (این امر) نیازمند به یک استراتژی دفاعی تا از بین رفتن خطرهای اسرائیلی است.
بوصعب از منطقه «B1» آخرین نقطه موجود در رأس‌الناقوره واقع در مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی نیز بازدید کرد؛ در زمان بازدید وی یک قایق جنگی اسرائیلی در آب‌های فلسطین اشغالی، این بازدید را زیر نظر داشت و در مقابل یک کشتی جنگی یونیفل در ساحل الناقوره به همراه تعداد زیادی از نیروهای یونیفل در محل حاضر بودند.
بوصعب ادامه داد: ارتش امروز نیاز دارد که مورد حمایت همه قرار گیرد، ارتش باید تنها نیرویی باشد که در مقابل دشمن اسرائیلی با توافق همه سلاح به دست می‌گیرد زیرا هیچ کسی دوست ندارد نقشی داشته باشد که نمی‌خواهد آن را ایفا کند. مکان مناسب برای بحث درباره راهبرد دفاعی در جنوب نیست بلکه این موضوع نیازمند گفت‌وگوی ملی میان همه است؛ طمع‌ورزی‌های اسرائیل برای دست‌اندازی به نفت و گاز ما دیگر وجود ندارد و در این موضوع که ارتش، مداغع اول وطن ماست، اختلاف‌نظری وجود ندارد.
«حسن فضل‌الله» نماینده فراکسیون حزب‌الله نیز در حاشیه این بازدید اعلام کرد، پس از پیروزی بر دشمن صهیونیستی، طمع‌ورزی‌های این دشمن همچنان ادامه دارد و مناقشات در مشخص کردند مرزهای زمینی و دریایی نیز وجود دارد اما امروز به برکت پیروزی‌ها، لبنان می‌تواند از موضوع قدرت مذاکره کند نه ضعف.

 
هفته جاری، استفانو دل‌کول با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان دیدار کرد. در این دیدار اوضاع جنوب لبنان (مرز با فلسطین اشغالی) بویژه تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی به حریم لبنان، «خط آبی» و مرزهای دریایی مورد بحث قرار گرفت و نبیه بری بر «آمادگی بیروت برای تثبیت مرزهای دریایی لبنان و منطقه ویژه اقتصادی از طریق سازوکاری که برای ترسیم خط آبی با نظارت سازمان ملل استفاده شد» تأکید کرد.
 
م
کد مطلب: 406433
مرجع : فارس