تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۲
 
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی تشریح کرد؛

ارائه سه راهکار برای نجات اقتصاد کشور/عدم اجرای اقتصادمقاومتی عامل اصلی مشکلات اقتصادی در سال گذشته

Share/Save/Bookmark
 
دکتر حسین صمصامی اظهار داشت:عامل اصلی بحران های اقتصادی ایران در سال قبل ترامپ نیست، بلکه عامل اصلی اقتصاد ماست که نتوانسته خود را در برابر حمله ها و خطرات خارجی مقاوم سازد.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی:دکترحسین صمصامی  درنشست " اقتصاد مقاومتی و رونق تولید " که در ستاد فجر انقلاب اسلامی قم برگزار شد با اشاره به نام گذاری امسال توسط رهبرمعظم انقلاب به سال رونق تولید، ابراز داشت: بحثی که این روزها در رسانه های خارجی و داخلی مطرح می شود بحث شدیدتر شدن تحریم های آمریکا علیه ایران است ، در بودجه 98 پیش بینی شده؛ یک و نیم میلیون بشکه  نفت ایران در روز به فروش برسد اما با شرایط فعلی،  پیش بینی برخی کارشناسان از فروش زیر 500 هزار بشکه در روز حکایت دارد، این امری بود که مقام معظم رهبری چند سال قبل پیش بینی کرده بودند و بحث اقتصاد مقاومتی برای همین مطرح شد و علتش این بود که ساز و کاری توسط دولت و مجلس ایجاد شود تا اقتصاد ایران وابسته به نفت نباشد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی خاطر نشان کرد: باید اقتصاد ایران به سمتی پیش برود که اگر شوکی به آن وارد شد بتواند در برابر آن مقاومت کند، نفت در واقع ضربه خور اقتصاد ماست و ما باید کاری کنیم که از سوی این ضربه خور، ضربه ای به اقتصاد کشور وارد نشود.

دکتر صمصامی همچنین اظهار داشت: عامل اصلی بحران های اقتصادی ایران در سال گذشته "ترامپ" نیست، بلکه عامل اصلی و مهمتر را باید در درون اقتصاد خودمان جستجو کنیم، عامل اصلی اقتصاد ماست که نتوانسته خود را در برابر حمله ها و خطرات خارجی مقاوم سازد. اگراقتصاد مقاومتی به خوبی اجرا شود نظام اقتصادی کشور در برابر این حملات مقاوم می شود.

سرپرست اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی در ادامه سه ضلع رونق تولید در کشور را " اجرای سیاست های مناسب ارزی" ، "هدایت نقدینگی و جلوگیری از سفته بازی" و "روان سازی تولید کسب و کار" در کشور دانست و به تشریح این سه ضلع پرداخت.

 وی در تشریح اجرای سیاست های مناسب ارزی خاطر نشان کرد: منشاء تمامی مشکلات فعلی اقتصادی در کشور مربوط می شود به سیاست ارز 4200 تومانی، که به ارز جهانگیری معروف است، متاسفانه ما نسبت به اهمیت نرخ ارز و اثرات افزایش نرخ ارز بر اقتصاد کشور غافل هستیم.
این اقتصاد دان با اشاره به اینکه اولین قدم برای بیرون آمدن از فضای فعلی کشور حذف نظام چند نرخی ارز است، اضافه کرد:در کشورمان چهار نرخ ارز داریم؛ نرخ 4200 یا نرخ جهانگیری، نرخ ارز نیما، نرخ ارز سینا و نرخ ارز بازار آزاد. تا نظام چند نرخی ارز تبدیل به نظام واحدی نشود این فضا درست نمی شود، البته بانک مرکزی اعلام کرده که به دنبال حاکم کردن نرخ آزاد ارز در کشور است، این در حالی است که نرخ آزاد ارز در سال گذشته بیشتر توسط دلال ها، قاچاقچی ها وعوامل کشورهای خارجی مثل عربستان و امارات هدایت می شد، اگر منظور بانک مرکزی از حاکم کردن نظام واحد نرخ ارز، این نرخی است که تاکنون توسط دلال ها و قاچاقچی ها هدایت شده، این امر به معنای برداشتن از جیب ملت و ریختن آن به جیب صادر کنددگان، دلال ها و قاچاقچی ها است و برای تامین چنین ارزی مردم باید تاوان آن را بدهند.
 
دکتر صمصامی افزود: قویترین ابزار برای اضمحلال یک کشور تضعیف پول ملی آن کشور است،در سال گذشته عوامل عربستان و امارات آمدند از بازار ما ارز خریدند وبا کمبود ارز در بازار، قیمت آن هم بالا رفت. این خود نمونه  و مصداق بارز جنگ ارزی است، ما الان در جنگ اقتصادی هستیم و باید در این جنگ خاکریز ها و ایستگاه های کنترل بسیاری ایجاد شود.
 
وی گفت: هدایت نقدینگی و جلوگیری از سفته بازی در کشور دو بخش مهم دارد، اول هدایت اعطای تسهیلات بانکی در مسیر واقعی خود و دوم اصلاح نظام بانکی و جلوگیری از سفته بازی. تا اصلاح نظام بانکی صورت نگیرد هدایت نقدینگی نیز صورت نخواهد گرفت، آنهایی که می گویند اصلاح نظام بانکی و هدایت نقدینگی امکانپذیر نیست یا بی سوادند و یا منافعشان در عدم اصلاح آن است.
 
صمصامی  جلوگیری از واردات غیر ضروری  را یکی از راه حل های مهم  برای روان سازی تولید کسب و کار در کشور دانست و در پایان تصریح کرد: در واردات غیر ضروری به کشور،برای برخی اشخاص منافعی وجود دارد،لذا این افراد در مسیر جلوگیری از این واردات به کشور سنگ اندازی میکنند.

م
 
کد مطلب: 406507