تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۱
 

آمریکا از اروپا خواست اجرای «اینستکس» را به FATF گره بزند

Share/Save/Bookmark
آمریکا از اروپا خواست اجرای «اینستکس» را به FATF گره بزند
 
یک مقام خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه از کشورهای اروپایی خواسته اجرای کانال تسهیل تجارت میان ایران و اروپا را به اجرایی شدن FATF از سوی ایران گره بزند.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: یک مقام وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه گفته کشورهای اروپایی  بعید است بتوانند به تعهدشان مبنی بر دور نگاه داشتن «اینستکس» از پولشویی و تأمین مالی «تروریسم» استفاده نشود، عمل کنند. 
«اینستکس» سرواژه‌ای متشکل از حروف ابتدایی عبارت «ابزار پشتیبان مبادلات تجاری» است که اتحادیه اروپا ثبت آن را 11 بهمن‌ماه سال گذشته اعلام کرد. کشورهای اروپایی مدعی هستند هدف از راه‌اندازی این ساختار،  تسهیل تجارت مشروع میان عاملان اقتصادی اروپا و ایران است.
خبرگزاری رویترز نوشته کشورهای اروپایی خواستار آن هستند که اجرایی شدن کانال اینستکس منطبق با ملزومات مطرح‌شده در «گروه ویژه اقدام مالی» یا (FATF) باشد. 
«گروه ویژه اقدام مالی» (FATF) یک سازمان بین‌دولتی است که در سال ۱۹۸۹ در پاریس توسط سران گروه هشت (G8) و با مأموریت ادعایی پولشویی تأسیس شد. سران گروه جی-۸ ضرورت تشکیل چنین نهادی را یکسان کردن مقررات بانکی و مبارزه با پولشویی عنوان کردند. 
در سال ۲۰۰۱ و بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر، آنچه «تأمین مالی تروریسم» خوانده شده در دستور کار فعالیت‌های گروه ویژه اقدام مالی FATF قرار گرفت. نظارت بر عملکرد شبکه بانکی در سطح جهانی و در سطح کشورها رسالت اصلی FATF محسوب می‌شود. 
با وجود این، مواضعی که مقام‌های آمریکایی ابراز می‌کنند نشان می‌دهد که آنها FATF را ابزار مناسبی برای اعمال هر چه موثر تحریم‌ها علیه کشورهای ناهمسو با سیاست‌های آمریکا می‌دانند.  
به نوشته رویترز، «سیگال مندلکر»، معاون وزیر خزانه‌داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی روز سه‌شنبه با بیان این ادعا که فضای اقتصاد ایران مبهم است گفت برای طرف ایرانی اینستکس، عمل در راستای ملزومات FATF دشوار است. 
او در همین راستا گفت: «من به ممکن بودن چنین چیزی برای کشوری مثل ایران که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به اقتصادش گره خورده و همزمان از بسیاری جهات خودش را پنهان نگاه داشته، شک دارم.»
دولت آمریکا پیش از این کشورهای اروپایی را برای همراه شدن با سیاست موسوم به «کارزار فشار حداکثری علیه ایران» تحت فشار قرار داده و گاهاً اروپایی‌ها را به تضعیف تلاش‌ها در این راستا متهم کرده است. 
یک مقام اروپایی در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز، آنچه به گفته وی «نبود شفافیت» در نظام مالی ایران خوانده شده را یکی از موانع همکاری اتحادیه اروپا با ایران توصیف کرده است. 
این مقام که اشاره‌ای به نامش نشده اضافه کرد: «درباره اینستکس، ما نگفته‌ایم که پیش‌شرط اجرایی شدن آن تبعیت (ازاستانداردهای FATF) است اما مسئله واضح این است که هر کاری که ایرانی‌ها برای بالا بردن شفافیت در اقتصادشان انجام دهند، به اینستکس کمک خواهد کرد.» 
وی ادعا کرده که ایران تا کنون اقدامی در این راستا انجام نداده است. 
مندلکر از مشخص کردن اینکه واشنگتن چه اقدامی را در آینده در دستور کار قرار خواهد داد خودداری کرد. او به گفتن اینکه واشنگتن تحریم‌ها را با قاطعیت اجرا خواهد کرد، بسنده کرد.
وی ادعا کرد باک مرکزی ایران اقدام به انتقال پول به حزب‌الله لبنان کرده است. او گفت: «چطور می‌خواهید در قالب این کانال با نهادی کار کنید که خودش از انتقال پول برای سازمان‌های تروریستی حمایت می‌کند؟»
مقام خزانه‌داری آمریکا در ادامه گفت: «فکر می‌کنم برای اروپایی‌ها خیلی سخت است فکر کنند که می‌توانند این کار را انجام دهند. ما هر جا فعالیت قابل تحریم ببینیم برای مقابله با آن اقدام خواهیم کرد.» 

م
کد مطلب: 406618
مرجع : فارس