تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۹
 

بررسی ۱۵ طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا در کمیسیون امنیت‌ملی مجلس/ دست ایران در مقابله با آمریکا بسته نیست

Share/Save/Bookmark
بررسی ۱۵ طرح مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا در کمیسیون امنیت‌ملی مجلس/ دست ایران در مقابله با آمریکا بسته نیست
 
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از بررسی ۱۵ طرح مربوط به مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا در این کمیسیون خبر داد و گفت: دست ایران برای مقابله با اقدام خصمانه و شرارت‌آمیز آمریکا بسته نیست.
پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی: حشمت‌الله فلاحت‌پیشه از بررسی 15 طرح مربوط به مقابله با اقدامات خصمانه آمریکا در این کمیسیون خبر داد و اظهار داشت: در راستای پیگیری فرمایشات مقام معظم رهبری؛ نقش آمریکا در تروریسم سلفی، شکل‌‌گیری داعش، انتقال داعش به افغانستان، بیوتروریسم، جلوگیری از واردات دارو و مواد غذایی و کمک‌های صلیب سرخ جهانی به ایران در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می‌شود.
وی افزود: این طرح‌ها با دعوت از کارشناسان مرکز‌ پروژهش‌های مجلس در حال بررسی است و به محض تصویب در مجلس دارای قدرت الزام اجرایی بالایی است.

فلاحت‌پیشه بیان کرد: اگر قدرت اجرایی الزامی طرح‌های کنگره آمریکا علیه مجلس شورای اسلامی ایران و برعکس آن قدرت اجرایی الزامی این طرح‌ها در مجلس در برابر سیاست‌های کنگره آمریکا را مقایسه کنیم، شاهد این هستیم از بین 180 طرحی که از سوی کنگره آمریکا علیه نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح شده تنها 4 مورد این طرح‌ها به صورت قانون درآمده و بقیه به طور عملی قابلیت اجرا علیه ایران را ندارد.
وی با اشاره به اینکه در مجلس ایران تمام طرح‌هایی که در کمیسیون امنیت ملی برای مقابله با آمریکا تصویب شود به طور کامل قدرت اجرایی و الزامی دارد، عنوان کرد: دست ایران برای مقابله با اقدام خصمانه و شرارت‌آمیز آمریکا در قراردادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی در منطقه بسته نیست و راه‌های مقابله با آن‌ها هموار است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: هنوز مردم منطقه غرب آسیا و شمال شرقی آفریقا جنایات این کشور در سوریه، عراق و لیبی و همین طور ارسال سلاح‌های شیمیایی به رژیم صدام، برای تجاوز به ملت ایران و کشتار مردم بیگناه را فراموش نکرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه ایران در نخستین اقدام نیروهای آمریکا در منطقه را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داد، عنوان کرد: تدوین و تصویب طرح دوفوریتی برای حمایت از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برابر تحریم احتمالی توسط آمریکا از سوی سه فراکسیون سیاسی مجلس تدوین شد.
فلاحت‌پیشه با بیان اینکه جزییات این طرح در مجلس به تصویب رسیده و نهایی شده و مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت، گفت: آمریکا برای نخستین بار در یک اقدام کاملاً غیر‌قانونی یک سازمان قانونی را در لیست تروریست‌ها قرار داد و اقدام مجلس حمایت‌آمیز محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه در این قانون دو فوریتی از هر ابزاری برای دفاع از سپاه استفاده خواهد شد، بیان کرد: کمیسیون امنیت ملی مجلس به طور قطع زمینه حمایت‌های مورد نیاز داخلی را تأمین خواهد کرد و ریشه تهدیدات آمریکا، اسرائیل و کشورهای مرتجع عرب را خشک خواهد کرد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ‌‌افزود: در زمینه‌های مختلف داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی الزاماتی برای حمایت از سپاه پاسداران از سوی مجلس تدوین شده و در محاکم بین‌المللی هم دولت موظف است در قالب منشور ملل متحد اقدامات لازم را انجام دهد.
وی با اشاره به اینکه به طور مثال در یک اقدام متقابل علیه آمریکا، به طرح مقابله با فرماندهی نیروهای آمریکایی در منطقه خواهیم پرداخت، عنوان کرد: ما هم نیروهای آمریکایی در منطقه را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دادیم و این یک قانون الزامی است و تا زمانی که آمریکا نیروهای سپاه پاسداران را از لیست نیروهای تروریستی خارج نکند ما هم نیروهای آمریکایی مستقر در منطقه را از لیست تروریست بر نخواهیم داشت.
فلاحت‌پیشه با اشاره به اینکه یکی از طرح‌هایی از سوی کمیسیون امنیت ملی در این اواخر طراحی شده گزارش نقض حقوق بشر آمریکا است، گفت: کمیسون امنیت ملی همراه با مرکز پژوهش‌های مجلس این طرح را طراحی و برای قرائت در صحن علنی مجلس ارسال شده است.
وی با بیان اینکه این 15 طرح مجلس شورای اسلامی ایران بر‌خلاف طرح‌های بیهوده‌ای که در آمریکا مطرح شده بسیار جدی است، عنوان کرد: طرح الزام دولت به پیگیری نقش ایالت متحده آمریکا در تروریست سایبر، نقش آمریکا در شکل گیری تروریست، بیوتروریسم و نقش آمریکا در ارسال سلاح‌های کشتار جمعی و کشتار کودکان یمنی و مناطق اشغالی و مقابله با ارسال کمک‌های بشردوستانه به سیل‌زدگان ایران از جمله این طرح‌هاست که همه جنبه دیپلماسی و روشنگری و قابلیت عملیاتی دارد.


م
کد مطلب: 406620
مرجع : تسنیم